Prehľad správ

Najnovšie články

Ultraspracované potraviny majú škodlivé účinky na zdravie

Ultraspracované potraviny (UPF) sú vedcami priamo spájané až s 32 škodlivými účinkami na zdravie, vrátane vyššieho rizika srdcových chorôb, rakoviny, cukrovky 2. typu, nepriaznivého duševného zdravia a predčasnej smrti.

Tieto zistenia z prvého komplexného zastrešujúceho prehľadu prichádzajú uprostred rýchlo rastúcej globálnej spotreby UPF, ako sú cereálie, proteínové tyčinky, šumivé nápoje, hotové jedlá a rýchle občerstvenie.

Ultraspracované potraviny zahŕňajú širokú škálu produktov pripravených na rýchlu prípravu a konzumáciu. Tieto produkty sú charakterizované ako priemyselné produkty, ktoré sa primárne skladajú z chemicky modifikovaných látok extrahovaných z potravín spolu s prísadami na zlepšenie chuti, textúry, vzhľadu a trvanlivosti, s minimálnym alebo žiadnym zahrnutím celých potravín. Analýzy celosvetových údajov o predaji ultraspracovaných potravín a vzorcov spotreby naznačujú posun k čoraz viac ultraspracovanej globálnej strave.
V Spojenom kráľovstve a v USA viac ako polovica priemernej stravy v súčasnosti pozostáva z ultraspracovaných potravín. U niektorých skupín obyvateľstva týchto dvoch krajín, najmä u mladších ľudí, chudobnejších, alebo žijúcich v znevýhodnených oblastiach, ich typická strava obsahuje až 80 % UPF.

Ultraspracované potraviny, vrátane baleného pečiva a pochutín, šumivých nápojov, sladkých cereálií a hotových jedál, prechádzajú v procese spracovania surovín a konečnej produkcie viacerými priemyselnými procesmi a často obsahujú farbivá, emulgátory, príchute a iné prísady. Tieto produkty majú tiež tendenciu mať vysoký obsah pridaného cukru, tuku a soli, ale majú nízky obsah vitamínov a vlákniny.

Zistenia publikované na odbornej stránke BMJ (www.bmj.com) naznačujú, že diéty s vysokým obsahom UPF môžu byť škodlivé pre mnohé prvky zdravia. Výsledky prieskumu zahŕňajúceho takmer 10 miliónov ľudí podčiarkli potrebu opatrení na zacielenie a zníženie konzumovania UPF.

Do hodnotenia vplyvu UPf na zdravie sa zapojili odborníci z mnohých popredných inštitúcií vrátane Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v USA, University of Sydney a Sorbonne University vo Francúzsku. V publikovanej štúdii pre stránku BMJ dospeli k záveru: „Celkovo sa zistila priama súvislosť medzi konzumovaním ultraspracovaných potravín a 32 zdravotnými parametrami zahŕňajúcimi úmrtnosť, rakovinu a mentálne, respiračné, kardiovaskulárne, gastrointestinálne a metabolické zdravotné výsledky.

Zdroj ilustrácie: bmj.com

Aj predchádzajúce štúdie spájali vysokú konzumáciu UPF so zlým zdravotným stavom, ale žiadny komplexný prehľad zatiaľ neposkytol rozsiahle hodnotenie dôkazov v tejto oblasti ako táto komplexná hodnotiaca štúdia. Výskumníci vykonali zastrešujúci komplexný prehľad a preskúmali všetky prehľadové články o tejto problematike, ktoré boli publikované za posledné tri roky a do získania podkladov tak boli zapojené údaje získané od 9,9 milióna ľudí. Podarilo sa zhromaždiť na jednom mieste súhrn výsledkov zo 45 rôznych komplexných metaanalýz, ktoré spájajú UPF s nepriaznivými zdravotnými výsledkami.

Odhady vystavenia následkov konzumovania ultraspracovaných potravín boli získané z kombinácie dotazníkov o frekvencii jedla a zdravotného stavu. Výskumníci klasifikovali dôkazy ako presvedčivé, vysoko sugestívne, sugestívne, slabé alebo žiadne dôkazy. Hodnotili aj kvalitu dôkazov ako vysokú, strednú, nízku alebo veľmi nízku.
Celkovo výsledky ukazujú, že vyššia expozícia UPF bola konzistentne spojená so zvýšeným rizikom 32 nepriaznivých zdravotných následkov.

Vyšší príjem UPF bol spojený s približne o 50 % zvýšeným rizikom úmrtia súvisiaceho s kardiovaskulárnymi chorobami, o 48 až 53 % vyšším rizikom úzkosti a bežných duševných porúch a o 12 % vyšším rizikom cukrovky 2. typu.

Údaje tiež ukázali, že vyšší príjem UPF bol spojený s o 21 % vyšším rizikom úmrtia z akejkoľvek príčiny, o 40 až 66 % zvýšeným rizikom úmrtia súvisiaceho so srdcovými chorobami, obezitou, cukrovkou 2. typu a problémami so spánkom a o 22 % zvýšeným rizikom depresie. Existovali tiež dôkazy o súvislostiach medzi UPF a astmou, gastrointestinálnym zdravím, niektorými druhmi rakoviny a kardiometabolickými rizikovými faktormi, ako sú vysoké krvné tuky a nízke hladiny „dobrého“ cholesterolu.

Samostatná štúdia Vplyv označovania kalórií v potravinovom sektore mimo domova na prevalenciu obezity dospelých, kardiovaskulárnu úmrtnosť a sociálne nerovnosti v Anglicku: modelová štúdia publikovaná v časopise Lancet Public Health naznačila, že v Anglicku by sa v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí dalo predísť viac ako 9 000 úmrtiam súvisiacim so srdcovými chorobami, ak by všetky reštaurácie, predajne rýchleho občerstvenia, kaviarne, krčmy a stánky zaradili povinne informáciu o kalóriách ponúkaných jedál do svojho jedálneho lístka.

V Anglicku populárny TV moderátor programov o zdraví a doktor celebrít Chris van Tulleken, docent na University College London a jeden z popredných svetových odborníkov na UPF, povedal, že zistenia publikované v štúdií publikovanej na bmj.com sú „úplne v súlade“ s obrovským počtom nezávislých štúdií, ktoré jasne spájajú stravu s vysokým obsahom UPF s viacerými zdravie poškodzujúcimi faktormi, majú zdravotné následky vrátane predčasnej smrti. Podľa neho dnes už dobre rozumieme mechanizmom, ktorými tieto ultraspracované potraviny spôsobujú škody. Hlavne je to kvôli ich zlému nutričnému profilu, lebo často majú vysoký obsah nasýtených tukov, soli a cukru.

Van Tulleken vo Chris van Tullken: Ultra-Processed People, Zdroj ilustrácie: Archív redakcie

V knihe venujúcej sa problému ultraspracovaných potravín van Tuken napísal, že UPF, je len vedecký termín pre nezdravé jedlo, ktoré ani nie je „jedlo“, lebo je to priemyselne vyrábaná „jedlá látka“. A že je „predžuvané“ a „balzamované“ a že je „navrhnuté a predávané tak, aby bolo návykové“.

UPF sú navrhnuté tak, aby vytvárali vysoko ziskové produkty (nízkonákladové ingrediencie, dlhá trvanlivosť, silná značka), pohodlné (spotrebiteľom pripravené, hyperchutné) produkty, ktoré majú nahradiť čerstvo pripravené jedlá. UPF často obsahujú chemicky upravované lacné prísady a vyrábajú sa atraktívnymi použitím kombinácií chutí, farieb, emulgátorov, zahusťovadiel a iných prísad. Dôležitý je však aj spôsob ich spracovania – sú navrhnuté a predávané spôsobmi, ktoré vedú k nadmernej spotrebe. Marketing na podporu ich predaja cieli zvyčajne na ekonomicky slabšie skupiny spotrebiteľov.

Zdroj fotografie: Archív redakcie

Záver z vyššie uvedených informácií si každí z nás pri ceste s prázdnym nákupným vozíkom po obchode urobí sám: na jednej strane už vieme, že vysoká konzumácia ultraspracovaných potravín (UPF) je spojená s vyšším rizikom nepriaznivých zdravotných následkov, najmä kardiometabolických, bežných duševných porúch a úmrtnosti, alebo na druhej strane je niečo zdravšie, možno menej agresívne propagované, vyžadujúce si dlhší čas na prípravu, menej chutné, možno o niečo aj drahšie, ale zdravšie. Voľba je len na vás.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články