Prehľad správ

Najnovšie články

Ako ušetriť

Dôvody, prečo ceny elektriny a plynu tak strmhlavo narástli a ešte asi aj porastú, sú rôzne. Niektorí vidia vinníka v nepremyslenej príliš ambicióznej energetickej politike Bruselu a najmä nemeckej vlády, ktorá dala stopku atómu, priškrtila využívanie uhlia a aj zemný plyn jej smrdí. Elektrinu sa chystajú Nemci vyrábať prevažne pomocou veterných a solárnych elektrární. Čo keď nesvieti slnko a nefúka silný vietor? Sú tu ešte krajiny, okolo Nemecka, ktoré vyrábajú z jadra a Nemcami zavrhovaného fosílneho uhlia a tak nemecká cena za kiilowatt je pre výrobcov tak príťažlivá… V čase tmy a bezvetria v Nemecku sa zapínajú tepelné elektrárne na uhlie a plyn nielen v Nemecku, ale všade naokolo, kde sa len dá. Navyše, ako informujú médiá, zásobníky plynu na zimu sú pred touto zimou v celej Európe naplnené na desaťročné minimum. Niekto sa tu buď spoľahol na mierne zimné počasie, alebo hrá s nami zákazníkmi čudnú hru – zaplať od 1. januára 2022 viac, alebo zmrzni!

Východoslovenská energetika (VSE), inak tiež Nemcami ovládaná tuzemská firma, svojim zákazníkom, ako informovali médiá, v minulých dňoch poslala výzvu, aby v noci nekúrili. S dovetkom, že vraj im VSE chce touto radou pomôcť takto ušetriť. Kto v noci vypne kúrenie a zapojí sa do súťaže, môže od firmy vyhrať aj menšiu sumu. „Spánok v chladnej miestnosti pozitívne vplýva na váš metabolizmus a zároveň zabezpečuje lepšiu kvalitu spánku. Ešte stále môžete vyhrať 5 × 100 eur každý týždeň.” Je len otázkou času, kedy aj ostatní distribútori elektriny, tepla a plynu aj v iných regiónoch Slovenska prídu s takýmito spotrebiteľskými radami a „súťažami“.

Dramaticky sa zvyšujúce ceny energií, napriek štátnej regulácii, sú asi neodvrátiteľný fakt. Táto skutočnosť vyvolá u nízkopríjmových skupín obyvateľov napätie v rodinnom rozpočte. Niečo sa predsa len dá urobiť aj priamo v domácnosti, možno v malom, aby sa nejaké financie za energie ušetrili. Máme niekoľko tipov.

Teplo

Komfortná teplota v dome či byte by mala byť 21 °C. V spálni potom o tri stupne menej. Každý ďalší stupeň na viac znamená nárast spotreby energie až o 6 percent. Vypnutie kúrenia, resp. zníženie úrovne vykurovania na noc, sa opiera o fakt, že pre kvalitný spánok nie je potrebné prekurovať miestnosť v ktorej sa spí.

Radiátory

Zdroj ilustrácie: OBI.sk

Kúrite a napriek tomu je vám zima? Zamerajte sa na výkon radiátorov. Určite by nemali byť zatienené nábytkom, ale aj závesmi či dlhými závesmi. To všetko znižuje cirkuláciu teplého vzduchu. Vhodné je na stenu za radiátorom, pokiaľ nie je izolovaná, nalepiť špeciálnu fóliu, ktorá odráža teplo. Týmto opatrením ušetríte za teplo.

Vetranie
Vetrať treba často, pravidelne, iba krátko, ale intenzívne. Správnym vetraním tiež ušetríte peniaze za vykurovanie. Častou chybou je dlhodobé pozvoľné vetranie, ktoré ochladí steny domu, alebo bytu.

Okná
Už len výmenou starých sklenených okien za nové plastové so zdvojeným sklom zníži spotrebu energie na vykurovanie až o 25 percent.

Zateplenie domu
Jedným z efektívnych nástrojov ako ušetriť peniaze za vykurovanie, je investícia do zateplenia. Nezateplené fasády a strechy, či staré okná spôsobujú majiteľom domov vysoké faktúry. Správne navrhnutou technológiou zateplenia je možné ušetriť až 50 percent nákladov.

Zdroj fotografie: archív redakcie

Rodinné domy tvoria polovicu celého bytového fondu na Slovensku, celkovo ide o takmer jeden milión nehnuteľností. Na obnovu rodinných domov má ísť z Plánu obnovy a odolnosti pol miliardy eur. Od začiatku budúceho leta sa má začať financovať obnova prvých 30-tisíc rodinných domov. Slovenská agentúra životného prostredia plánuje otvoriť desať regionálnych kancelárií. Tie majú pomáhať záujemcom so žiadosťami o dotáciu na obnovu rodinných domov. Štát sľubuje, že vlastníkom rodinných domov preplatí polovicu nákladov do stanovenej sumy. Nepôjde len o tradičné „zatepľovanie“ obvodových stien, strechy či výmenu okien a dverí, ale ráta sa i s pokrytím časti nákladov na kúpu efektívnejšieho kotla, vrátane plynového, malých zariadení vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov (solárne panely, tepelné čerpadlá, fotovoltika, kotly na biomasu) alebo zariadení na uskladňovanie energie (batérie, zásobníky teplej vody) či na inteligentné riadenie spotreby.

Staré za nové
Domácnosti sú plné najnovších technológií ako mobilný telefón, tlačiareň. Mnohí ani na chvíľu nepremýšľajú o výmene staršieho telefónu či notebooku, akonáhle zistia, že už ten ich nekráča s dobou, že jeho foťák má málo pixelov, alebo je už proste málo in.

Zdroj fotografie:Gettyimages

Pri domácich spotrebičoch, ako sú vysávače, práčky, sušičky, sporáky, ohrievače sa tak už nesprávame. V drvivej väčšine čakáme, až nám definitívne doslúžia. Pritom ich včasná výmena šetrí rodinný rozpočet za energie. Výborným spôsobom ako šetriť za energie, je zmerať si spotrebu jednotlivých zariadení v domácnosti. Treba si zistiť, že či stará práčka neminie za elektrinu viac peňazí než stojí nová. Zistite si príkon televízora či mikrovlnky v stand-by režime a pri budúcej kúpe s týmito informáciami zainvestujete správne a ušetríte za zbytočne minutú energiu desiatky eur ročne.

Chladnička
Ak vymeníte starú chladničku za novú úspornú v kategórii A+ a vyššie, môžete ušetriť až 20 percent z celkových ročných nákladov.

Práčka
Znížte teplotu vody pri praní. Namiesto 90°C zvoľte 60°C. Týmto krokom je možné ušetriť až štvrtinu výdavkov na pranie.

Ohrev vody
Bojler nastavte na teplotu ideálne na teplotu 55 °C. Ide o teplotu, kedy už nemá šancu prežiť baktérie legionella. Každý ďalší stupeň navyše znamená, rovnako ako pri kúrení, zvyšovanie nákladov o 6 percent.

Žiarovky
Staré klasické nahraďte za nové. Nie ste predsa český exprezident Václav Klaus, ktorý si urobil doživotné zásoby klasických žiaroviek, aby dokázal, že smernica EÚ o žiarovkách sa ho netýka.

Zdroj ilustrácie: Pluska.sk

Počiatočná investícia do LED-iek je vyššia, ale rozhodne sa oplatí. LED žiarovky majú dlhšiu životnosť a sú o 80 percent úspornejšie a teda ušetríte vlastne dvakrát.

Nabíjačky
Keď poslúži, mali by sa zo zásuvky vybrať. Nie iba odpojiť zariadenie. Je to otázka úspory v rádoch desiatok eur ročne, ale aj bezpečnosti. Je mnoho prípadov, keď od zapojených nabíjačiek začalo v domácnosti horieť.

Pohotovostný režim
Bežná rodina používa v byte okolo 40 elektrospotrebičov. V dome aj o 20 viac. Väčšina z nich funguje v celodennej prevádzke v pohotovostnom režime. Kto by chcel čakať, až sa kompletne načíta systém v notebooku, až sa „chytí“ modem, set-box a samotná televízia.

Zdroj ilustrácie: SSE.sk

Väčšina domácností necháva zariadenia v takzvanom stand-by (pohotovostnom) režime. Aj tu je možné ušetriť. Najväčší žrúti energie v takomto režime sú televízor, stolný počítač s príslušenstvom, uspatý notebook, herná konzola, tá skonzumuje až 30 eur ročne, či satelitný set-top box. Celková energia, spotrebovaná zariadeniami v tomto režime, predstavuje až 10% spotrebovanej elektrickej energie domácnosti.

Ističe
Pokiaľ doma už nevyužívate staré prístroje v podobe cirkulárky, potom si nechajte vymeniť istič. Je dosť možné, že máte silný a platíte zbytočne vysoký mesačný paušál. Výmenou trojfázového ističa na jednofázový je možné ušetriť desiatky eur za rok.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články