Prehľad správ

Najnovšie články

Existuje na trhu práce diskriminácia kvôli veku?

Zatiaľ je situácia na trhu práce taká, že firmy neustále hľadajú na rôzne pozície nových zamestnancov. Samozrejme, že situácia sa líši podľa regiónov. Niekde hľadajú viac, niekde menej. Ľudia píšu životopisy, motivačné listy a to všetko posielajú firmám inzerujúcim voľné miesta. Niekedy s nádejou, niekedy už len ta zo športu. 

Väčšina komunikácie medzi uchádzačmi o zamestnanie a firmami sa odohráva bez osobného styku, cez email. Ľudia, najmä po päťdesiatke, rozprávajú, ako boli neúspešní a to iba z jedného jediného dôvodu – pre svoj vek. Je to naozaj tak? Naozaj na trhu práce panujú predsudky kvôli veku uchádzača a ich diskriminácia?

Český internetový spravodajský portál www.aktuálne.cz urobili zaujímavý pokus s pomocou dvoch reálnych žien – Jany (58 rokov) a Natálie (29 rokov). Nechali obe ženy poposielať na tie isté pracovné inzeráty ich ponuku. Vrátane životopisov.

Obe ženy mali rovnaké vzdelanie na ekonomickej škole ukončené maturitou a predchádzajúcu prax z podobných podnikov. Znalosť angličtiny mali tiež na rovnakej úrovni, ovládali prácu na počítači a obe mali vodičské oprávnenie. Líšili sa iba dĺžkou praxe. Zámerne ani jedna nemala k životopisu pripojenú fotografiu, rovnako nenapísali ani obvyklý motivačný list. Životopisy Jany a Natálie boli z pohľadu personalistov stručné, vzhľadovo až fádne. Vyplnili podobné šablóny stiahnuté z internetu.

Jana a Natália odpovedali na inzeráty, ktoré hľadali asistentku, referentku, sekretárku, neskôr aj recepčnú. Bol začiatok augusta, boli teda prázdniny, ale ponúk bolo na pracovných portáloch hojne. Väčšinou už s požadovaným nástupom v septembri. Pri výbere zasielaných odpovedí spolu so životopismi dali Jana a Natália pod gesciou redakcie prednosť firmy, ktoré nepožadovali špecifické znalosti a zručnosti. 

“Dobrý deň, máme radosť, že máte záujem pracovať v našej spoločnosti. Vami zaslané materiály k nám doputovali v poriadku a zaradili sme Vás do výberového konania,” optimistická správa prišla na takmer od všetkých firiem, do ktorých mladá Natália a staršia Jana poslali svoje životopisy.  

 “Dobrý deň. Vy ste nám poslala životopis s tým, že máte záujem u nás pracovať. Mala by ste čas sa stretnúť osobne?”  Zatiaľ čo dvadsaťdeväťročnej Natálii volali personalisti niekedy už druhý deň po zaslaní životopisu a pozývali ju na pohovor, päťdesiatosemročná Jana na reakciu firiem čakala. Po pár dňoch sa však dočkala i ona. Šancu prijať pozvanie na pohovor dostala od Národného archívu, ktorý hľadal uchádzačov na pozíciu administratívnej pracovníčky. Volala personalistka, ktorá bola milá a ponúkala osobné stretnutie. Rovnaké pozvanie dostala i Natália. Obe dostali tiež pozvanie na pohovor v tej istej poisťovni. Iné priesečníky záujmu a pozvaní od personalistov na stretnutie sa už nevyskytli.

Poslednú ponuku dostala staršia Jana od spoločnosti, ktorá hľadala recepčnú pre ubytovňu a kancelárie. Na túto pozíciu bola Jana prekvalifikovaná. Ten, čo už takúto odpoveď niekedy dostal, vie o čom je reč. 

Po troch týždňoch mala staršia Jana (58) e-mailovou schránku plnú správ od agentúr, aby “Odpovedala na tento inzerát…“ a k tomu na 225 ďalších. Medzi nimi boli aj frustrujúce správy od kontaktovaných inzerentov:  

“Po vyhodnotení Vášho profilu Vám bohužiaľ musíme oznámiť, že ste nepostúpil/a do výberového konania na danú pozíciu.” 
„Prednosť sme dali iným uchádzačom, ktorí lepšie spĺňali podmienky na vybranú pozíciu.” 
“Vzhľadom k k zhodnoteniu jednotlivých aspektov Vášho profilu sme sa rozhodli nepokračovať s Vami v ďalších kolách výberového konania.“
 

Ako dopadol test Aktuálně.cz so životopismi  Jany a Natálie? Životopisy oboch záujemkýň o prácu dostalo 26 firiem. Takto reagovali: 

 Jana (58 rokov)
⦁ 3 ponuky na pohovor, stretnutie
⦁ 17 firiem odpovedalo, že už obsadilo pracovné miesto iným kandidátom
⦁ 6 firiem nedalo ani vedieť, ako výberové konanie skončilo

 

 Natália (29 rokov)
⦁ 13 ponúk na pohovor, stretnutie
⦁ 1 firma urobila telefonický pohovor
⦁ 9 firiem obsadilo miesto iným kandidátom
⦁ 3 firmy nedali ani vedieť, ako výberové konanie skončilo
 

Mladšia Natália bola pri hľadaní novej práce výraznejšie úspešnejšia ako staršia Jana. Natália dostala pozvanie od 14 spoločností. Jej úspešnosť bola zhruba 54 percent. Staršia Jana dostala iba tri ponuky na pohovor, úspešnosť mala iba 11,5 percenta. A to je takmer päťkrát menej šancí, ako sa dostalo o 29 rokov mladšej Natálii. 

Tento test bol uskutočnený redakciou susedného štátu, ale ako by dopadol u nás? Myslím si, že v lepšom prípade rovnako, alebo ešte s nižším percentom záujmu o staršiu slovenskú Janu. Vyplýva z toho smutný záver, že napriek všemožným zákazom diskriminácie, tá reálne existuje. Kvôli veku uchádzača. Všetko môže byť pri dvoch ľuďoch rovnaké, vek rozhodne o tom, že ten starší šancu nájsť si nové miesto ani len nedostane. 

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články