Prehľad správ

Najnovšie články

Záhradníkov rok: Ako pestovať georgíny

Chcete si vypestovať kvety, ktoré vynikajú širokou škálou farieb, tvarov a veľkostí? Jednofarebné či pestro melírované kvety georgín rôznych tvarov a veľkostí si určite pamätáte zo záhrad svojich babičiek. Krása georgín je nekonečná. Sú to vznešené krásky, ktoré svojimi nádhernými kvetmi rozžiaria každú záhradu. Týmto trvalkám to pristane osamote aj v skupine.

Rod Dahlia zahŕňa viac ako tisíc druhov a majú v súčasnosti svoje pevné miesto v záhrade babičiek, ale aj v moderných záhradách.

Georgína (Dahlia) zobrazená v botanickom atlase z roku 1804. Zdroj ilustrácie: Wikimedia.org

Georgíny, inak dálie, pochádzajú z Mexika, kde ich pestovali už Aztékovia. Kvety boli považované za symbol boha Slnka, preto boli súčasťou obradného odevu aztéckych kráľov. V našich končinách sa pestujú od 19. storočia. Že sú skutočným klenotom medzi okrasnými rastlinami, dokazuje fakt, že v Československu v roku 1926 si ich priaznivci založili spoločnosť. Táto organizácia patrí k najstarším v Európe.

Ako ale georgíny pestovať, aby ste sa z nich mohli tešiť rok čo rok? Skúsení záhradkári, ktorí sa zaoberajú tým, ako pestovať georgíny, vedia, že výsadba hľúz týchto pestrofarebných krások má niekoľko dôležitých pravidiel. Čím konkrétne by ste sa teda mali riadiť?

Prvá dôležitá vec pre úspech pestovania georgín je, kedy ich presne vysadiť? Výsadba georgín prebieha od konca apríla do konca mája. Či už vám hľuzy georgín prezimovali v pivnici, alebo ste si v záhradníctve zaobstarali na výsadbu nové, vysádzajte ich až vtedy, keď bude mať teplota pôdy v záhone viac ako 10 stupňov Celzia. Ideálne v období od konca apríla do konca mája, kedy už nehrozia žiadne prízemné mrazy.

Zdroj fotografie: Archív redakcie
Hľuzy georgín, ktoré ste mali cez zimu uskladnené v pivnici, niekoľko dní pred jarnou výsadbou vložte do teplejšej miestnosti. Teplota vzduchu v tejto miestnosti by sa mala pohybovať od 10 do 15 stupňov Celzia. Než georgíny vysadíte, ich hľuzy namorte v roztoku proti hubovým chorobám. Hľuzy vysádzajte do pôdy, ktorá je rovnomerne vyhnojená kvalitným kompostom alebo hnojom. Ak ste sa rozhodnete pre skupinovú výsadbu hľúz, dajte si záležať na ich vzájomnej vzdialenosti. Vyššie odrody georgín (nad 120 centimetrov) od seba vysádzajte vo vzdialenosti 70 až 80 centimetrov. Nižšie odrody georgín (60 až 120 centimetrov) vysádzajte na vzdialenosť 60 až 70 centimetrov. Najnižšie odrody (s výškou 60 centimetrov, alebo nižšou) by od seba mali byť ideálne 30 až 40 centimetrov. Dôležitá je tiež hĺbka, do ktorej budete hľuzy georgín sadiť. Sadiť by sa mali trikrát hlbšie, než sú hľuzy veľké. Zaistíte tak, že sa vám narastená rastlina nebude v priebehu leta, keď narastie nebude vetrom, alebo dažďom vyvracať. Jednotlivé druhy georgín sa od seba líšia celkovou výškou rastliny. K vyšším, ale aj nižším odrodám georgín, ktoré sa vám už rozrástli, preto nezabudnite dať oporu v podobe kolíka a špagátu. Použiť môžete aj oporný kruh. Predídete tak tomu, aby tieto nádherné rastliny s krehkými lodyhami polámal vietor či silný dážď.
Zdroj fotografie: Wikimedia.org

Akonáhle s výsadbou hľúz skončíte, dostatočne ich zalejte vodou. Zálievku priebežne opakujte. Ale pozor, georgíny neznášajú premokrenú pôdu. Znesú aj mierne sucho. Na druhej strane georgíny milujú slnko. Preto ich vysádzajte na svetlé a teplé stanovište, na ktorom sa im bude dariť. Keď sú zatienené, vytvárajú totiž vytiahnuté rastliny a málo kvitnú. Raz mesačne túto výsadbu georgín prihnojte tekutým hnojivom.

Georgíny najčastejšie rozkvitajú začiatkom jesene. Než ale prídu prvé mrazy, musíte georgíny vykopať zo zeme. Mráz by totiž ich hľuzy poškodil a vy by ste pravdepodobne o túto krásu nenávratne prišli. Ideálne je to urobiť po 15. októbri.

Zdroj fotografie: Wikimedia.org

Než udrú prvé mrazy, georgíny zrežte tesne až k hľuzám, zeminu okolo hľúz jemne odkopte a samotné hľuzy vyberte opatrne vidlami zo zeme. Hľuzy georgín nechajte voľne uschnúť na vzduchu. Až bude zemina, ktorou sú hľuzy obalené, suchá, veľmi opatrne ich dočistite kefou. Potom pristúpte k zazimovaniu hľúz georgín. Drevenú debničku, až po okraj vyplníte slamou či hrubšími drevenými pilinami použijeme na zimné uskladnenie. Keď do tohto materiálu vložíte hľuzy georgín, ochránite ich v zimnom období pred nadmerným vysychaním. Debničku s hľuzami dajte na prezimovanie do chladnejšej a temnejšej miestnosti v ktorej sa stále teplota pohybuje okolo 6 stupňov Celzia.

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články