Prehľad správ

Najnovšie články

POLITICO.eu: Od kráľovnej po cisárovnú

Domáca politická scéna pozorovateľovi poskytuje podnetov až až, Rovnako dôležité, ak nie aj viac, je to, čo sa deje v centre zjednotenej Európy v Bruseli. Proces zostavovania novej komisie sa síce vlečie, už poznáme mená nominovaných eurokomisárov a aj ich pracovné náplne, ale ešte ich čaká „grilovanie“ europoslancami. Nad tým všetkým neohrozene tróni Ursula von der Leyenová, ktorá sa chopila príležitosti po tom, čo najsilnejší aktéri – francúzsky prezident a nemecký kancelár stratili v dôsledku vnútropolitických problémov predchádzajúcu silu formovať politiku Bruselu. Ako je známe, v politike vákuum neexistuje. Vyprázdnený priestor okamžite zaplnia iní hráči. Nemecko-americký portál POLITICO. eu, špecializujúci sa hlavne na politické dianie v EÚ a v Európe, na túto tému priniesol nedávno nasledujúci komentár.

Po predstavení svojho nového tímu má predsedníčka Európskej komisie väčší vplyv ako kedykoľvek predtým.

Keď Ursula von der Leyenová predstavila svoj tím pre budúcu Európsku komisiu, súčasne umlčala pochybovačov o tom, kto je v Bruseli skutočne na čele.

Keď verejnosti prezradila 26 komisárov a ich úlohy, jeden bod bol hneď jasný: bude mať neobmedzenú kontrolu nad politikou Európskej únie. V priebehu niekoľkých minút predstavila veľký titul s malou zodpovednosťou pre jednu z najmocnejších krajín Európskej únie, podoprela svojich kamarátov a rozdelila mocné portfóliá medzi viacerých ľudí.

Uchopenie moci bolo dokončené.

„Bude mať ešte väčšiu kontrolu nad všetkým,“ povedal jeden z predstaviteľov EÚ, ktorému bola, podobne ako ostatným citovaným v tomto článku, udelená anonymita, aby mohol slobodne hovoriť. „Kto by si pomyslel, že je to vôbec možné?“

Bolo to vyvrcholenie mesiacov verejnej a súkromnej stratégie na odstránenie nesúhlasných hlasov z jej prvého funkčného obdobia ako predsedníčky Európskej komisie. Z prvého tímu nezostal nikto z odporcov. Veľké osobnosti ako Francúz Thierry Breton a Holanďan Frans Timmermans sú už preč.

Počas svojho prvého funkčného obdobia – v ktorom čelila globálnej pandémii a vojne na prahu EÚ – si vybudovala reputáciu za to, že prijímala jednostranné rozhodnutia, prekračovala rozsah svojej práce, odstrihovala ostatných lídrov EÚ z rozhodovania a hovorila len s hŕstka poradcov. Vďaka tomu získala v Bruseli prezývku kráľovná Uršula.

Ráno, keď von der Leyenová oznámila svoj druhý najvyšší tím, odmietla povedať Európskemu parlamentu, svojim partnerom v procese schvaľovania komisárov, koho na akú prácu prideľuje. Namiesto toho odišla zo stretnutia s najvyššími predstaviteľmi parlamentu a išla rovno na tlačovú konferenciu, na ktorej prezradila všetky podrobnosti. Neskôr bola obvinená z „pohŕdania“ parlamentom.

Niekoľko hodín predtým presvedčila Francúzov, že ak vymenia Bretona, dá ich nominantovi na komisára mimoriadne dôležitú prácu. V utorok, keď odhalila popisy práce, si uvedomili, že boli zamotaní do oslabenej pozície.

„Každý, kto si myslel, že mohla zmeniť svoj štýl, svoju vôľu držať sa prísne pod kontrolou, bol prinajmenšom naivný,“ povedal diplomat EÚ.

Komisia rovných?

Foto ilustrácie Giulia Poloni /POLITICO (zdrojové obrázky z Getty, iStock a Creative Commons cez Wikimedia)

Použitý verejný jazyk okolo nominácií 26 komisárov, po jednom z každej členskej krajiny EÚ (okrem Nemecka, pretože von der Leyen je jeho komisárkou), bol diplomatický. Povedala im, že sú skupina „rovných“. 
Keď von der Leyen roztrhla starú organizačnú schému, povedala, že zbavuje Komisiu bývalých relatívne tuhých väzieb, čím sa inštitúcia stáva menej hierarchickou. Tvrdila, že by to umožnilo väčšiu spoluprácu medzi komisármi a ich štátnymi zamestnancami a dalo by im „rovnakú zodpovednosť“ pri plnení svojich priorít. Diplomati a predstavitelia EÚ, vrátane niektorých jej zamestnancov v Komisii, však tvrdia, že jej nová štruktúra umožní von der Leyenovej rozdeľovať a panovať.

„Nemyslím si, že je to chyba, ale vlastnosť v systéme nového kolégia,“ povedal o von der Leyenovej stratégii René Repasi, ktorý vedie nemeckých socialistov v Európskom parlamente.

Zatiaľ čo socialisti, druhá najväčšia politická sila v Európskom parlamente, zabezpečili pre Španielku Teresu Riberovú megaportfólio, vrátane silnej oblasti, iným zostali menej dôležité portfóliá a nafúknuté pracovné tituly. Von der Leyen oznámila, že málo známa socialistická rumunská nominantka Roxana Mînzatu bude výkonnou viceprezidentkou pre ľudí, zručnosti a pripravenosť.

Ako ďalší nárazník vytvorila dôveryhodných lojalistov, akými sú slovenský Maroš Šefčovič, Lotyš Valdis Dombrovskis a Holanďan Wopke Hoekstra, aby boli „strážnymi psami“, ktorí držia svojich nových kolegov pod kontrolou, uviedol druhý diplomat EÚ.

Dokonca bola nemilosrdná aj k svojmu spojencovi Emmanuelovi Macronovi, ktorý ju spolu s vtedajšou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou presadil, aby sa v roku 2019 dostala do funkcie na čele Komisie.

Jeden deň pred jej vyhlásením Francúzsko vymenilo Bretona za menej skúseného Stéphana Séjourného, ktorému von der Leyenová zaručila silnejšiu úlohu, ak by bol jej najväčší vnútorný kritik nahradený.

Francúzski predstavitelia sa však domnievajú , že von der Leyenová obohrala Macrona a dala jeho chránencovi Séjournému slabšiu prácu, než akú mal Breton.

Macron „vymenil niekoho, kto sa odvážil postaviť sa von der Leyenovej za niekoho s oveľa slabšou osobnosťou,“ povedal tretí diplomat EÚ. Diplomat dodal, že veľkým strachom Paríža pred poslednými júnovými európskymi voľbami bola posmelená von der Leyenová.

Vysoký úradník Komisie odmietol charakteristiku novej Komisie a zdôraznil, že súčasná štruktúra umožňuje „holistický“ prístup. (Pozn.: redakcia: Prístup k posudzovaniu rizík, ktorý zohľadňuje komplexnosť situácií zo skutočného života. ) „Logika sa snaží zlepšiť štruktúru a schopnosť koordinácie, to je logika za tým,“ povedal predstaviteľ.

Pravidlo II
Von der Leyen hromadenie moci by nemalo byť prekvapením.

Kedysi silní lídri, ktorí riadili EÚ, sú oslabení, čím zostáva prázdne miesto, ktoré môže vyplniť von der Leyenová. Francúz Macron utrpel veľkú prehru v júnových voľbách do Európskeho parlamentu s krajnou pravicou a potom prešiel krvavým národným hlasovaním. Nemecký kancelár Olaf Scholz sa obáva o vlastnú budúcnosť a poľský premiér Donald Tusk je zaujatý domácou politikou.

„Nemusíte učiť von der Leyenovú, ako hrať mocenskú hru,“ povedal nemenovaný diplomat EÚ. „Videla vákuum, ktoré zanechali európske hlavné mestá, a skočila do neho.“

Má tiež šťastie, že lídri EÚ zvolili na zasadnutí Európskej rady bývalého portugalského premiéra Antónia Costu za jej protikandidáta. Môže byť všeobecne uznávaný, ale neočakáva sa, že sa bude brániť von der Leyenovej (a určite je nepravdepodobné, že by si s ňou potykal, ako to urobil odchádzajúci šéf Rady Charles Michel).

Napriek tomu nebude von der Leyenová najbližších päť rokov schopná plnohodnotne riadiť Európu sama.

Potrebuje, aby Európsky parlament dal zelenú jej tímu, aby mohli začať pracovať – ideálne skôr ako neskôr. A von der Leyenová si musí udržať európskych lídrov a ich veľvyslancov v Bruseli dostatočne blízko, aby zabezpečili, že budú na palube jej plánov pre budúcnosť Európy – a že otvoria svoje peňaženky, aby to všetko zaplatili.

Autori: Barbara Moens , Max Griera a Jacopo Barigazzi
Originál článku: https://www.politico.eu/article/ursula-von-der-leyen-europe-commission-brussels-power/

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články