Prehľad správ

Najnovšie články

Zahradníkov rok: Všetko, čo potrebujete vedieť o magnólii

Chcete mať v záhrade jeden z najkrajších a najelegantnejších stromov, ktorý ju premení na symbol prebúdzajúceho sa jarného raja? Obrovské voňavé kvety nielen potešia, ale aj naplnia priestor príjemnou arómou. V záhrade je táto drevina neprehliadnuteľná, najmä kvôli jej veľkým kvetom a aj ich množstvu. Preto je magnólia skutočnou ozdobou každej záhrady. S vekom jej atraktivita rastie a stáva sa z nej dominanujúci prvok. Jej krása bola oceňovaná na ďalekom východe už v minulých storočiach. Odtiaľ sa preniesla do záhrad a parkov európskej šľachty. Dnes je magnólia ozdobou i našich bežných záhrad.

Magnólia a čerešňové kvety . Čínsky umelec Yun Shouping (1633-1690). Zdroj ilustrácie: Wikimedia.org

Magnólia je rod kvitnúcich rastlín z čeľade Magnoliaceae, ktorý obsahuje asi 240 druhov. Prirodzené prostredie magnólií je rozptýlené po východnej a juhovýchodnej Ázii, po východnej časti Severnej Ameriky, Strednej Ameriky a Karibiku. V súčasnosti sa veľa druhov magnólií a ešte väčší počet vyšľachtených odrôd dá nájsť aj v podobe okrasných kríkov.

Magnólie sú pomenované po francúzskom botanikovi Pierrovi Magnolovi (1638-1715), ktorý v rokoch 1896-1899 pôsobil ako riaditeľ Kráľovských botanických záhrad v Montpellieri, ktoré patrili k najstarším univerzitným záhradám vo Francúzsku. Magnol má zásluhu na zavedení konceptu čeľadí do systematiky rastlín, kde sú rastliny zhromaždené podľa spoločných vonkajších znakov. Popísal asi dvetisíc druhov rastlín, mnohé po prvýkrát. Na jeho počesť nazval Charles Plumier rod Magnolia a tento názov prevzal aj Karol Linné. 

Samotné pestovanie magnólií nie je pre amatéra zložité. Ak budete udržiavať magnóliu v správnych podmienkach, rok čo rok vás poteší svojimi kvetmi. Ako teda pestovať takúto krásnu rastlinu?
Je dôležité mať na pamäti, že magnólia uprednostňuje slnečné alebo polotienisté miesta. Potrebuje dobré osvetlenie, ale zároveň by nemala byť vystavená silnému nárazovému vetru. Pôda by mala byť mierne kyslá a dobre priepustná. Ak chcete zlepšiť štruktúru pôdy, pridajte pred výsadbou trochu kompostu, alebo rašeliny.

Najlepší čas na výsadbu je jeseň, alebo skoro na jar, keď je teplota stabilná a pôda je stále vlhká. Magnólia vyžaduje pravidelné zavlažovanie, najmä v prvých rokoch po výsadbe. Pred výsadbou nezabudnite dôkladne zaliať zem a korene opatrne umiestniť, aby nezostal okolo nich vzduch. Počas horúcich období strom zalievajte častejšie, aby ste zabránili vysychaniu pôdy.

Zdroj fotografie: Wikimedia.org

Mladšie rastliny chránime v prvých rokoch po výsadbe pred mrazom, inak im praská kôra. Každoročne sa na jar ku koreňom vyplatí nasypať rašelinu, prípadne doplniť kôrový mulč vo výške aspoň 5 cm. Vrstva mulča z kôry alebo drevnej štiepky udrží pôdu vlhkú a ochráni korene pred teplotnými zmenami. A tiež pomôže potlačiť rast buriny. Magnólie patria medzi plytko koreniace dreviny, preto je ich okopávanie neprípustné, prípadnú burinu likvidujeme ručne! Na jar a na jeseň môžete magnólii dopriať organické hnojivá, ktoré jej pomôžu bujne rásť a kvitnúť.

Miestu výsadby venujeme pozornosť. Miesto výsadby pre magnóliu vyberáme dôsledne, pretože neznáša presádzanie. Vyberte pre magnólie slnečné miesto, pokiaľ možno pritienené od juhu a také, kde nie je veľký prievan. Polotieň je krajným riešením. V tieni rastlina slabo kvitne, tu sa jej pestovanie neodporúča.
.
Pôda má byť mierne kyslá. Nevhodné sú pôdy vysychavé, premáčané a kamenisté, najmenej sú vhodné pôdy s vyšším obsahom vápnika, pretože tu hrozí žltnutie listov. Menej vyhovujúce pôdy pred výsadbou upravíme, napríklad do ílovitej pôdy pridáme čistú rašelinu a piesok. Ak sa s magnóliami ešte len začínate zoznamovať, hlavnou vecou nie je zabudnúť sledovať úroveň pôdnej vlhkosti. Zalievajte strom ráno, alebo večer, aby ste minimalizovali odparovanie. Nezabudnite sledovať stav zamokrenia pôdy okolo magnólie, aby ste predišli podmáčaniu.

Magnólia je všeobecne odolná voči chorobám a škodcom. Pravidelne však kontrolujte jej stav. Ak spozorujete poškodenie, drevo včas ošetrite vhodnými ochrannými prostriedkami.

Magnolia spring. Zdroj fotografie: Wikimedia.org

Sortiment magnólií sa v poslednej dobe zaujímavo rozrástol. Najznámejším a často sa v našich záhradách vyskytujúcim zástupcom je mohutne pôsobiaca magnólia Soulangeova. Ide o rozložitejšiu, pomalšie rastúcu drevinu, s väčšími kvetmi, ktorých je s pribúdajúcim vekom stále viac. Drevina zaujme nielen v čase plného kvetu, ale aj na jeseň, kedy sa jej listy sfarbujú do zlatožltých odtieňov. Tento druh magnólie však nevyhnutne potrebuje priestor s rozlohou aspoň 4 × 4 m, hodí sa preto len do väčších záhrad. Malé predzáhradky, kde ju často vídať, pre ňu nie sú vhodné. Rozkvitá najčastejšie v apríli.

Pestrá ponuka magnólií v našich záhradníctvách je zárukou, že si vyberie majiteľ menšej aj väčšej záhrady. Hviezdna magnólia, ktorá je ideálna do malých záhrad, poteší svojimi malými bielymi kvetmi. A magnólia grandiflora je vždyzelený strom s krémovo bielymi kvetmi, ktorý kvitne neskôr.

Teraz je ten správny čas, ak sa vám magnólia páči, ísť si nejakú obstarať.

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články