Navrhli ich pre robotníkov. Nosia ich celebrity
- Martinský Rínok
- Zdroj obrázku: Archív MR
Legendárna kožená obuv značky Dr. Martens oslavuje 60. narodeniny. V britskom Northamptonshire, v dedine Wollaston, vyšli z výrobného pásu prvé kusy týchto topánok 1. apríla 1960. Aj po šiestich desaťročiach výroby sa robia stále rovnako. Z rovnakých materiálov, rovnakým výrobným procesom a aj v rovnakej továrni. Tá stále funguje, čo je v dnešnej Európe, v oblasti výroby obuvi a odevov už rarita.
Asi nejestvuje na svete univerzálnejšia obuv, ako sú kožené martensky s typickým žltým prešívaním, s odpruženou podošvou a drážkovanou podrážkou. K tomu ešte očko s brandom na päte. Zámerom bolo vyrobiť trvácnu obuv pre britských robotníkov, poštárov a policajtov. Mali byť na rozdiel od konkurencie pevné a ľahké. Pôvodný dizajn vznikol fúziou dvoch prístupov k navrhovaniu i výrobe. Na jednej strane bol pedantný prístup nemeckých inžinierov pri navrhovaní výrobných procesov a na druhej dlhoročná britská remeselná zručnosť pri výrobe tradičných britských kožených topánok.
Celé to vypálilo trochu inak s cieľovou skupinou zákazníkov pre ktorých mali byť určené. Z pôvodne robotníckych bagančí sa stala kultová obuv rôznych subkultúr a svetových celebrít. A to najmä kvôli populárnej hudbe, ktorá ich katapultovala do tohto sveta. Svojho času sa stali poznávacím znakom fanúšikov tvrdého britského rocku, neskôr aj fanúšikov punku a iných druhov tvrdej rockovej hudby. Ale obúvali si ich na koncerty a fotenie do módnych časopisov aj popové celebrity, napríklad popová diva Madonna, alebo futbalová hviezda David Beckham. Svoje vysokohorské túry v nich absolvoval aj najväčší turista medzi pápežmi, Ján Pavol II.
Ako sa to vlastne stalo, že už šesť desaťročí sú na výslní módneho a celebritného sveta?
Víťazné ťaženie martensiek svetom populárnej hudby, filmu a celebritného sveta sa začalo tým, že si jeden pár takýchto robotníckych bagančí obul na koncert v roku 1967 hudobník Pete Townshend z vtedy veľmi populárnej rockovej skupiny The Who. Peter Dennis Blandford „Pete“ Townshend (narodený 19. 5. 1945) je a anglický rockový hudobník, skladateľ, multiinštrumentalista, spevák a spisovateľ. Predovšetkým je známy ako gitarista rockovej kapely The Who. Tá bola jednou z najvplyvnejších kapiel počas 60. a 70. rokov. Svojim „robotníckym“ obutím zaujal a nevedomky odštartoval módnu revolúciu.
Veľká Británia svojou populárnou hudbou, módou minisukní, filmami s agentom 007, ale aj ikonickými autami ako Mini Rover, alebo Jaguar E- Type, v tej dobe inšpirovala svet. Martensky dokonale zapadli do časov, kedy si britská povojnová generácia naplno vychutnávala ekonomickú prosperitu, technický pokrok, slobodné názory a hľadala symboly, ktorými by sa radikálne odlíšila od predchádzajúcich generácií, ktoré boli zošnurované triednymi a spoločenskými predsudkami. Martensky prišli práve včas, keď v Európe a aj na celom svete frčalo medzi mladými konzumovať produkty Made in England.
U nás, za železnou oponou sa martensky mohli masovejšie objaviť až po roku 1989. Že sú symbolom nejakej subkultúry sa v našich končinách výraznejšie zaregistrovalo až v dobe, keď sa na západe stali súčasťou „uniformy“ punkových kapiel a bohužiaľ aj agresívnych britských futbalových fanúšikov a skinheadov. To ich v očiach režimu trochu diskvalifikovalo. Bolo preto nepredstaviteľné, aby sa v časoch, keď ČSSR bola sebestačná obuvnícka veľmoc, tento divný „kapitalistický“ produkt, spojený navyše s agresívnou subkultúrou, doviezol aj k nám. Naši domáci punkáči a skinheadi, keď chceli mať svoju obutie aspoň trochu v uniformnej línii so svojimi západnými vzormi, museli siahnuť po ľahko dostupnej náhrade. K dotvoreniu ich image im poslúžili aj čierne armádne kanady…
Odvtedy, ako si robotnícke baganče na koncert obul frontman kapely Who, topánky značky Dr. Martens urobili riadny krok z prostredia špinavých podláh továrenských hál na prestížne svetové hudobné pódiá. Odtiaľ potom aj na vychytené svetové módne móla a do takzvanej lepšej spoločnosti.
Dnes firma ponúka celú paletu produktov vychádzajúcich z pôvodného konceptu. Aj farebnosť je rôznorodá. Ich dizajn, vychádzajúci z jednoduchej siluety a farebnosti, umožňuje nositeľovi v spojení s ostatným odevom a doplnkami veľkú mieru personalizácie a sebavyjadrenia. A to sú hodnoty, ktoré celebrity z hudobného a filmového sveta oceňujú. Preto tak martensky po desaťročia doslova milujú.
Martensky sú lepšie čím sú staršie. Nosením ich kvalitná koža, z ktorej sú vyrobené, zmäkne. K tomu patrí nezničiteľné prešívanie a mäkká podošva. Topánka vydrží celoživotné nosenie v mestskej džungli. Preto ich treba nosiť, ukazovať sa s nimi a nie opatrovať v škatuli na polici!