Prehľad správ

Najnovšie články

Zvládnete s nimi stres, strach i nudu

Izolácia od rodiny a blízkych ľudí u mnohých z nás vyvoláva pocity úzkosti, smútku a strachu. S takýmito problémami sa v súčasnej kríze čoraz viac ľudia obracajú na psychoterapeutov. Iní, pokiaľ to práve nedusia v sebe, robia čo môžu. Aj chyby a potom sa v kríze, ktorá s „ponorkou“ prichádza, zhoršujú partnerské a rodinné vzťahy. Je to problém všetkých spoločností, ktoré epidémia koronavírusu zasiahla a vynútila si zavedenie karantény.

Komentátor denníka The New York Times poprosil čitateľov, aby mu napísali, ako prežívajú epidémiu, teda ako sú na tom s duševným zdravím. Napísalo mu vyše päťtisíc ľudí z celého sveta a ich výpovede sú silné a deprimujúce. Vybral viaceré citáty a bol taký zasiahnutý ich obsahom, že titulok svojmu textu dal „Pandémia strachu a agónie“.

 

Zdroj fotografie: NYT a Redakcia MR

Ako prežiť tieto hrozné časy „Pandémie strachu a agónie“, keď sa milióny ľudí náhle ocitli v izolácii a prepadajú ich takéto pocity? Ako si aspoň trochu pomôcť?

Psychológovia radia, aby človek v takejto situácii neupadol do depresie a paniky a aby svoju myseľ zamestnal niečím tvorivým. Mnohohodinové sledovanie televízie, bezcieľne pozeranie do smartfónu, alebo hranie počítačových hier, podľa odborníkov nevedie k pozitívnej motivácii psychiky jedinca, ktorý sa náhle na dlhé dni ocitol v izolácii od priateľov, spolupracovníkov a väčšiny príbuzných.

Máme pre vás riešenie, ktoré je dobré nielen pre mladých, ale aj tých skôr narodených. Poznáte relaxačné omaľovánky? Ak ich náhodou niekde zabudnuté v šuplíku nemáte, obstarajte si ich. Budete sa diviť, ako rýchlo vyženú z vašej hlavy stres z „ponorky“ a dostanú vás do skvelej nálady.

Ak ich nemáte po ruke, aj v čase zavretých obchodov ich určite zoženiete. Kde? V e-shopoch, alebo zadarmo sa dajú stiahnuť z internetu a vytlačiť na domácej tlačiarni. Nejakú tú pastelku, alebo fixku už doma nájdete.

Spomínate si ako vás v detstve upokojovalo, keď ste si vyfarbovali tie svoje? Vydržali ste pri tejto činnosti dlhé hodiny, nevnímali ste svoje okolie a nikdy vás to nenudilo. Zabudli ste na svet okolo. Moderné relaxačné omaľovánky pre dospelých fungujú presne rovnako. Teraz, v dospelosti vám to iste pôjde lepšie, fixka, alebo pastelka sa udrží mimo čiernej linky vymedzujúcej plochu na vyfarbenie. Po rokoch máte príležitosť posunúť sa od postavičky Krtka, alebo Snehulienky k zložitejším a abstraktnejším obrázkom. Linkami vymedzené políčka povedú vašu ruku a nutne nemusíte byť zrovna Picasso, aby ste sa výtvarne prejavili a ukázali svoj talent.

V každom dobrom kníhkupectve, alebo papiernictve boli už pred krízou desiatky titulov omaľovánok pre dospelých. Od rôznych autorov a na rôzne výtvarné témy. Od realistických obrázkov po zložité geometrické obrazce. Svet tento relaxačný fenomén objavil už dávno, ale dnešná situácia mu dáva nový rozmer.

Zdroj fotografie: www.albatrosmedia.sk

V čom spočíva príťažlivosť fenoménu omaľovánok? Odpoveď je jednoduchá. Poskytujú modernému človeku to, čo sa dnes dosť ťažko hľadá – nenásilnú a zároveň aj tvorivú formu sústredenia sa na jednu konkrétnu vec. Napríklad, aby bola farba pekne jednoliata, farebnosť kompozície zladená, prípadne plocha pekne vytieňovaná, alebo aby bola farba presne od linky po linku. Pravidlá (ne)dokonalosti si určíte vy. V časoch digitálnej elektroniky, kresliacich programov, filtrov a rôznych apiek, ktoré všetko vylepšujú a dotvárajú za používateľa, je to akoby cestovanie v čase do doby, kedy sa na ručné práce človek musel sústrediť a žiaden stroj to za neho neurobil a hlavne nevylepšil.

Archív MR
Zdroj fotografie: Archív MR

Na rozdiel od detských omaľovánok sú tie pre dospelých zložitejšie, aby mohli prinášať relax. Niektoré až na úrovni meditácie. Pre psychiku vynikajúco fungujú omaľovánky inšpirované budhistickými mandalami, orientálnym písmom, alebo secesiou.
Momentálne rozpoloženie duše sa odráža aj v tom, aké farby a ich kombinácie použijete. Preto, keď sa časom ku svojim hotovým dielkam vrátite, sprítomnia vám dobu a počas nej prežité emócie. Je dobré vybrať si také témy, ktoré sú vám blízke. Napríklad kvetiny a rastliny, exotické zvieratá, tropické motýle, alebo  záhadné chrobáky. Môžete siahnuť po abstraktných obrazcoch, ako sú už vyššie spomenuté mandaly. Človeku blízke motívy odpútajú ruku a hlavne myseľ čo najďalej od reality.

Čím vyfarbiť vzory, aké farbičky použiť? Iste máte doma, alebo vaše deti, farebné pastelky, fixky, gélové farby. Požičajte si ich. Prepátrajte priečinky a použite, čo nájdete. Ak si trúfnete na zložitejšie veci, použite trebárs akvarelové farby. Medze v tomto nejestvujú. Je to len a len o vašej fantázii a šikovnosti.

Zdroj fotografie: www.sashe.sk

Z vymaľovaného obrázku môže vzniknúť originálne dielo, ktoré si zarámujete a nájdete mu miesto u vás doma na stene, alebo môže poslúžiť ako originálny darček. Ak je dielko fakt dobré, dá sa jeho predajom vylepšiť si rodinný rozpočet. Na portáloch ponúkajúcich hand made výrobky nájdete v ponuke aj takéto obrázky. Myslite na to už pri výbere predlohy. Pre takéto použitie je vhodné vybrať si z ponuky vzory, ktoré sú vytlačené na hrubšom papieri a len na jednej strane papiera. Pre začiatok, najmä teraz, keď sú obchody pozatvárané, postačia na vyskúšanie si schopností, ale hlavne na zahnanie nudy a stresu, vzory stiahnuté z  internetu a vytlačené na domácej tlačiarni.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články