Prehľad správ

Najnovšie články

Navrhli ich pre robotníkov. Nosia ich celebrity

Legendárna kožená obuv značky Dr. Martens oslavuje 60. narodeniny. V britskom Northamptonshire, v dedine Wollaston, vyšli z výrobného pásu prvé kusy týchto topánok 1. apríla 1960. Aj po šiestich desaťročiach výroby sa robia stále rovnako. Z rovnakých materiálov, rovnakým výrobným procesom a aj v rovnakej továrni. Tá stále funguje, čo je v dnešnej Európe, v oblasti výroby obuvi a odevov už rarita.

Asi nejestvuje na svete univerzálnejšia obuv, ako sú kožené martensky s typickým žltým prešívaním, s odpruženou podošvou a drážkovanou podrážkou. K tomu ešte očko s brandom na päte. Zámerom bolo vyrobiť trvácnu obuv pre britských robotníkov, poštárov a policajtov. Mali byť na rozdiel od konkurencie pevné a ľahké. Pôvodný dizajn vznikol fúziou dvoch prístupov k navrhovaniu i výrobe. Na jednej strane bol pedantný prístup nemeckých inžinierov pri navrhovaní výrobných procesov a na druhej dlhoročná britská remeselná zručnosť pri výrobe tradičných britských kožených topánok.

Celé to vypálilo trochu inak s cieľovou skupinou zákazníkov pre ktorých mali byť určené. Z pôvodne robotníckych bagančí sa stala kultová obuv rôznych subkultúr a svetových celebrít. A to najmä kvôli populárnej hudbe, ktorá ich katapultovala do tohto sveta. Svojho času sa stali poznávacím znakom fanúšikov tvrdého britského rocku, neskôr aj fanúšikov punku a iných druhov tvrdej rockovej hudby. Ale obúvali si ich na koncerty a fotenie do módnych časopisov aj popové celebrity, napríklad popová diva Madonna, alebo futbalová hviezda David Beckham. Svoje vysokohorské túry v nich absolvoval aj najväčší turista medzi pápežmi, Ján Pavol II.
Ako sa to vlastne stalo, že už šesť desaťročí sú na výslní módneho a celebritného sveta?

Zdroj fotografie: https://blog.drmartens.com/

Víťazné ťaženie martensiek svetom populárnej hudby, filmu a celebritného sveta sa začalo tým, že si jeden pár takýchto robotníckych bagančí obul na koncert v roku 1967 hudobník Pete Townshend z vtedy veľmi populárnej rockovej skupiny The Who. Peter Dennis Blandford “Pete” Townshend (narodený 19. 5. 1945) je a anglický rockový hudobník, skladateľ, multiinštrumentalista, spevák a spisovateľ. Predovšetkým je známy ako gitarista rockovej kapely The Who. Tá bola jednou z najvplyvnejších kapiel počas 60. a 70. rokov. Svojim „robotníckym“ obutím zaujal a nevedomky odštartoval módnu revolúciu.

Veľká Británia svojou populárnou hudbou, módou minisukní, filmami s agentom 007, ale aj ikonickými autami ako Mini Rover, alebo Jaguar E- Type, v tej dobe inšpirovala svet. Martensky dokonale zapadli do časov, kedy si britská povojnová generácia naplno vychutnávala ekonomickú prosperitu, technický pokrok, slobodné názory a hľadala symboly, ktorými by sa radikálne odlíšila od predchádzajúcich generácií, ktoré boli zošnurované triednymi a spoločenskými predsudkami. Martensky prišli práve včas, keď v Európe a aj na celom svete frčalo medzi mladými konzumovať produkty Made in England.

U nás, za železnou oponou sa martensky mohli masovejšie objaviť až po roku 1989. Že sú symbolom nejakej subkultúry sa v našich končinách výraznejšie zaregistrovalo až v dobe, keď sa na západe stali súčasťou „uniformy“ punkových kapiel a bohužiaľ aj agresívnych britských futbalových fanúšikov a skinheadov. To ich v očiach režimu trochu diskvalifikovalo. Bolo preto nepredstaviteľné, aby sa v časoch, keď ČSSR bola sebestačná obuvnícka veľmoc, tento divný „kapitalistický“ produkt, spojený navyše s agresívnou subkultúrou, doviezol aj k nám. Naši domáci punkáči a skinheadi, keď chceli mať svoju obutie aspoň trochu v uniformnej  línii so svojimi západnými vzormi, museli siahnuť po ľahko dostupnej náhrade. K dotvoreniu ich image im poslúžili aj čierne armádne kanady…

Odvtedy, ako si robotnícke baganče na koncert obul frontman kapely Who, topánky značky Dr. Martens urobili riadny krok z prostredia špinavých podláh továrenských hál na prestížne svetové hudobné pódiá. Odtiaľ potom aj na vychytené svetové módne móla a do takzvanej lepšej spoločnosti.

Zdroj fotografie: Archív MR

Dnes firma ponúka celú paletu produktov vychádzajúcich z pôvodného konceptu. Aj farebnosť je rôznorodá. Ich dizajn, vychádzajúci z jednoduchej siluety a farebnosti, umožňuje nositeľovi v spojení s ostatným odevom a doplnkami veľkú mieru personalizácie a sebavyjadrenia. A to sú hodnoty, ktoré celebrity z hudobného a filmového sveta oceňujú. Preto tak martensky po desaťročia doslova milujú.

Martensky sú lepšie čím sú staršie. Nosením ich kvalitná koža, z ktorej sú vyrobené, zmäkne. K tomu patrí nezničiteľné prešívanie a mäkká podošva. Topánka vydrží celoživotné nosenie v mestskej džungli. Preto ich treba nosiť, ukazovať sa s nimi a nie opatrovať v škatuli na polici!

Zdroj fotografie:profitmagazin.com

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články