Prehľad správ

Najnovšie články

Náladové prstene si opäť našli fanúšikov

Móda sa opakuje. Tentokrát sa vrátili módne doplnky súvisiace s emóciami – náladové prstene. Tie boli jedným z najväčších módnych výstrelkov v 70-tych rokoch minulého storočia.

Tak, ako vtedy, aj dnes majú ukazovať podľa farby kameňa momentálne emócie nositeľa prsteňa. V minulosti, keď sa mihli svetom módy, v tom čase ľudia intenzívne skúmali hranice sebavyjadrenia prostredníctvom oblečenia a doplnkov a preto boli náladové prstene veľmi populárne. Najskôr v New Yorku a odtiaľ sa rýchlo rozšírili do celých Spojených štátov a aj do sveta. Naše domáce končiny tento módny trend vtedy trochu obišiel, lebo kým by strana a vláda naplánovali a rozbehli výrobu v nejakom tom národnom podniku, móda by bola už o tri svetelné roky ďaleko. Teraz sú späť.

Dobový inzerát z Austrálie. Zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Na začiatku bol skvelý nápad na šperk, ktorý bude odrážať stav mysle, odrážať emócie nositeľa. Myšlienka sa objavila v roku 1975 v hlave dizajnéra šperkov Marvina Wernicka, ktorý sprevádzal priateľa lekára na pohotovosť a žasol, keď jeho priateľ nalepil na čelo dieťaťa termotropnú pásku, aby mu zmeral teplotu. A tak sa zrodil nápad na vytvorenie náladového prsteňa.

Wernick vzal dutú sklenenú škrupinu, naplnil ju termotropnými tekutými kryštálmi a sklenenú škrupinu pripevnil na kovový krúžok, takže pri nosení na prste materiál zmenil teplotu a farbu. Normálna telesná teplota človeka je 36 – 36,9°C; nálada podľa vedcov koreluje s telesnou teplotou. Keď sme v strese, studená krv je nasmerovaná do vnútorných orgánov a preč z kože a preto prsteň nálady sa zmení na tmavšiu farbu. Preto, že existuje korelácia medzi náladou a telesnou teplotou človeka, do určitej miery môže prsteň ukázať emócie, ako stres, ale i pokoj, alebo radosť.

Originálny strieborný "mood stone", alias mood ring. Prstene sa vyrábali z vermeilu, teda striebra pozláteného 2,5 mikrónovou vrstvou 14karátového zlata. Zdroj fotografie: Wikimedia.org

Wernick si však nikdy nepatentoval svoj nápad a Joshua Reynolds, ktorý bol dedičom tabakového impéria, rýchlo vstúpil do biznisu. Použil patentom nechránený nápad a vytvoril módnu hračku. Reynolds si predstavoval prstene ako „prenosné biofeedbackové pomôcky“. V roku 1975 sa mu ich podarilo predať za tri mesiace spolu za viac ako 1 milión dolárov. Napriek tomu jeho spoločnosť skrachovala, lebo sa sama stala obeťou nečestného podnikania. Trh, ako to už v módnej brandži býva, zaplavili lacnejšie napodobeniny.

Možno sa aj ľudia trochu oklepali z prvotného nadšenia pre ukazovanie emócií a prišlo vytriezvenie v duchu, načo mi je módny doplnok, ktorý o mne všetko prezradí? Povie okoliu v akom som práve emotívnom rozpoložení. Prečo mám dávať najavo, keď sa cítim vystresovaný, alebo pokojný, nápaditý, alebo romantický? Možno preto bol život tohto módneho výstrelku vtedy krátky.

Je možné, že dnešná omladina, ktorá nemá problém svoje názory a emócie vešať po sociálnych sieťach, už taká chúlostivá, ako jej starí rodičia, nebude a prstene meniace farbu tu tentokrát budú s nami dlhšie. Šperky tohto druhu totiž prekypujú nostalgiou a idú po ruke súčasným kultúrnemu hnutiu otvorenosti voči pocitom.

Zdroj illustračnej fotografie: Archív redakcie

Náladový prsteň obsahuje tekutý kryštál citlivý na teplotu zapuzdrený v kameni. Pri zmene telesnej teploty nositeľa prsteňa preto mení farby. Každá farba korešponduje s inou náladou. Je dôležité si uvedomiť, že výrobca môže umiestniť čokoľvek, čo chce do farebnej schémy, ktorá sa spája s jej produktom, preto farby sú len orientačné. V každom prípade výkyvy nálady signalizované takýmto prsteňom by sa nemali brať príliš vážne. Stále je to len móda a hra. Najčastejší význam farby:

  • Jantárová alebo oranžová: Nepokojná alebo úzkostná
  • Zelená: Pozor, prebuďte sa
  • Modrá: Pokojná, pohodlná
  • Fialová: Vášnivá, vzrušená a energická
  • Ružová: Nervózna
  • Červená: Vzrušená, úzkostná, nahnevaná

Keďže neexistuje univerzálne rozlíšenie, ktorá farba zodpovedá konkrétnej nálade, je to subjektívne rozhodnutie výrobcu náladového prsteňa. Okrem prsteňov sú na trhu k dispozícii rôzne druhy náladových šperkov vrátane náhrdelníkov a náušníc.

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články