Vedci predpovedajú skorý príchod doby ľadovej
- Martinský Rínok
- Zdroj obrázku: snm.sk
Severná časť Atlantiku bola milióny rokov pokrytá ľadom. Každoročne v lete ľad ustupoval a v zime opäť pribúdal. Nový výskum ukazuje, že už o pár rokov sa to môže zmeniť. Družicové snímky prezrádzajú, že sa od roku 1979 dodnes množstvo ľadu v septembri, teda v mesiaci, keď je tam najmenej ľadu, zmenšilo o 13%. Klimatológovia tvrdia, že oceán bude čoskoro v istom časovom období roka bez ľadu. V tejto súvislosti pripúšťajú, že sa to stane okolo roku 2044. V období rokov 2044 až 2067 v lete ľad z mora na severe zemegule zmizne nadobro.
Vedci sa pokúšali predpovedať budúcnosť arktického ľadu už dávno. Opierali sa pri tom o globálne i lokálne meteorologické modely, pomocou ktorých vypočítali, ako sa budú klimatické systémy vyrovnávať so zvýšeným množstvom oxidu uhličitého produkovaného ľuďmi. Niektoré prognózy hovorili, že Arktída bude v septembri bez ľadu už v roku 2026, podľa iných to má byť okolo roku 2132. Práve úbytok ľadu je podľa klimatológov jedným z hlavným dôvodov, prečo sa severná časť našej planéty otepľuje 2-krát rýchlejšie, ako zvyšok. Čo sa potom všetko zmení?
Funguje to tak, že ľad odráža slnečné svetlo zhora, ale keď zmizne, objaví sa temná morská voda. Tá naopak slnečný jas a tým aj teplo pohlcuje, čo v oblasti, kde ešte nedávno ľad bol, zvyšuje teplotu. To prispieva k rýchlejšiemu topeniu ľadu. Následne sa morské prúdy zrýchľujú a prichádzajú výrazné zmeny klímy na severnej pologuli.
Vedci analyzovali údaje zo satelitov, ktoré 12 rokov pozorovali kruhový Beaufortov prúd (Beaufort Gyre). Ten hromadí sladkú roztápajúcu sa vodu z ľadovcov. Zadržiava ju v povrchovej vrstve Severného ľadového oceánu. Prúd sa tvorí vetrom, ktorý fúka v smere hodinových ručičiek a unáša vodu v malých množstvách do Atlantického oceánu. Od 90. rokov sa nahromadilo asi 8 tis. kilometrov kubických sladkej vody zo zrýchleného topenia ľadovcov. Ak sa smer vetra zmení na opačný, odrazu sa do Atlantiku priženie obrovská masa studenej vody. Tá spomalí prúdenie Golfského prúdu a to následne spôsobí zmenu klímy najmä v západnej Európe. Klíma sa výrazne ochladí a to by mohlo spôsobiť, že podmienky pre život sa radikálne zmenia tak, že Európa opäť zažije dobu ľadovú.
Doba ľadová nie je pre obyvateľov Európy novinkou, ale na dlhý čas by už nič nebolo tak ako doteraz. Je pravda, že nášmu svetu posledných 400 000 rokov dominovali glaciály, teda doby ľadové. Tie boli prerušované interglaciálmi, krátkymi obdobiami, ktoré priemerne trvali 11 500 rokov. Naša momentálna doba medziľadová, ktorá ľudstvu priniesla dobré podmienky pre život a rozvoj civilizácie, trvá približne už 12 000 rokov. To vedie to niektorých odborníkov k tvrdeniu, že nová doba ľadová sa bezprostredne blíži.
Neandertálec v neľahkých podmienkach dôb ľadových prežil viac ako 150 tisíc rokov. Z tohto obdobia máme len výnimočné nálezy kamennej industrie, lebo osídlenie strednej Európy bolo riedke. V období pred asi 40 tisíc rokmi sa klíma postupne relatívne oteplila a vytvorili sa lepšie podmienky pre život ľudí.
Druhé dlhé obdobie chladu prudko prišlo pred asi 22 tisíc rokmi. Toto obdobie bolo najchladnejším z celej poslednej doby ľadovej. V tomto čase bolo naše územie pravdepodobne vyľudnené. O niekoľko tisíc rokov sa klíma opäť mierne oteplila a svet sa zmenil k lepšiemu miestu pre život.
Z Moravian nad Váhom pochádza najstarší doklad pravekého umenia na Slovensku – Moravianska Venuša. Údajne bola nájdená koncom 30.-tych rokov 20. storočia pri orbe na poli.
Dnes je trendy predstavovať si, že život pravekých ľudí, najmä čo sa týka stravy, bol takmer idylický. Najmä fanúšikovia tzv. paleo stravy majú tendenciu si myslieť, že stravovanie pravekého človeka muselo byť zdravé a pre organizmus prospešné, lebo potraviny pochádzali iba z čistej prírody. Dnes sa „prostá výživa“ po vzore paleolitického človeka prezentuje ako jedna z možných diét, ktoré pomáhajú k lepšej kondícii a k zdravému životnému štýlu. Je to prinajmenšom romantický omyl.
Dôkaz o tom nájdeme v novej štúdii vedcov z Nórskej univerzity, publikovanej v Quaternary International v ktorej sa zaoberali stravovaním pravekých ľudí v Nórsku v mladšej dobe kamennej (6300 – 3800 pred n. l.). Zistili, že tamojší hlavný zdroj potravy, morské plody, boli plné ťažkých kovov, ako je olovo a kadmium.
Skúmali skamenené odpadky, ktoré po pravekých ľuďoch zostali v odpadných jamách pri ich sídlach. Z ôsmich archeologických nálezísk analyzovali zvyšky jedla, hlavne kosti z tresky a tuleňov. V treske našli 22,75 násobne prekročené dnešné odporúčané maximálne hodnoty ťažkých kovov a v kostiach tuleňov „iba“ 15,75 násobné prekročený limit. Ešte sa uvidí, čo ďalšie výskumy stravy z pravekých odpadkov z nálezísk v Nórsku prinesú, ale recept na zdravú paleo stravu to asi nebude…