Skúste darovať vôňu
- Martinský Rínok
- Zdroj obrázku: ilustračné foto archív Martinský Rínok
Kúpiť parfum je výborný nápad na darček, ktorý rada nájde pod vianočným stromčekom asi každá žena, ale poteší sa mu aj veľa chlapov. Najmä, keď viete, aký parfum, alebo toaletnú vodu vaša partnerka, alebo partner zbožňuje a trafíte sa do jeho vkusu. Kúpiť fľaštičku s omamnou, sviežou, vzrušujúcou, alebo decentnou vôňou, môže byť aj dobrý tip na poslednú chvíľu, lebo parfumérii je v našich končinách dosť a majú veľký výber. Od parfumov a toaletných vôd lacnejších až po tie exkluzívne.
Vôňu jej autori komponujú z troch častí. Vôňa musí mať základ, srdce a hlavu. Prvý dojem, keď si privoniate k navoňanému prúžku, alebo vám predavačka testerom jemne navonia chrbát ruky, urobí na vás hlava parfumu. Tá sa stratí väčšinou po niekoľkých minútach, záleží na kvalite parfumu, aby vynikli stredné tóny parfumu. Teda jeho srdce. To potom cítite dlhé hodiny, u najrenomovanejších značiek ide vôňu na celé dni. Spôsobujú to pomaly sa uvoľňujúce substancie.
Na ľudskom tele je niekoľko miest, kde sa cez krvný obeh esencia parfumu rýchlo zahreje a začnú sa lepšie, ako inde na tele, uvoľňovať substancie. Napríklad je to zápästie. Vôňa sa dá účinne naniesť aj na lícne kosti a za ušné boltce.
Možno máte svoju značku obľúbenú, rokmi odskúšanú, veríte jej, ale nebolo by dobré skúsiť konečne aj nejakú zmenu? Výber je vec osobných preferencií, ale veľkú úlohu majú aj emócie, dizajn produktu a nakoniec aj zostatok na účte. Preto nie je dobré prísť do obchodu celkom nepripravený. Mali by ste sa riadiť niekoľkými osvedčenými radami, ako vybrať ten správny parfum, alebo toaletnú vodu.
V prvom rade v zložení a v druhom v cene. Parfum je zložením veľmi silný, obsahuje vysokú koncentráciu vonných esencií a preto je oveľa drahší ako toaletné vody. Parfumy sú produktmi exkluzívnych značiek. Cenovo dostupnejšie sú parfumované vody (toaletné vody), ktoré majú nižší obsah vonných esencií. Poskytujú skvelú vôňu, ale vydržia voňať oveľa kratšie, ako parfum. Na trhu ich nájdete nepreberné množstvo. Od kvalitných až po rôzne výrobky, dokonca aj fejky renomovaných značiek. Tým sa treba radšej oblúkom vyhnúť! V každom prípade nemôžete očakávať za priaznivú cenu kvalitu od výrobkov podsúvaných okoloidúcim pouličnými dealermi, alebo zo stánkov v obchodných centrách, kde sa dajú parfumy dokonca „načapovať“. Vedzte, že parfum, teda ten pravý nie je pivo, aby sa takto čapoval a renomovaný výrobca by nikdy nedovolil, aby sa jeho výrobok takto devalvoval predajom niekde na ulici!
Platí pravidlo, že treba si vybrať vôňu podľa príležitosti. Inú na každodenné používanie do práce, inú v zime a inú v lete. Na ples sa hodí tiež niečo iné, ako na obyčajný deň. Osobné preferencie niekoho smerujú ku kvetinovým vôňam, alebo silným koreneným. Sú ľudia, ktorí preferujú svieže citrusové vône, alebo klasiku – vôňu levandule.
Vône môžu ovplyvniť náladu. Nositeľa i jeho okolia. Bezprostredne pôsobia na psychiku. Ak sú príjemné, veľmi rýchlo zlepšuje náladu, ale prenikavá, agresívna vôňa môže vyvolávať problémy. Preto nie je jedno, čo od akej vône očakávate a aj aký signál jej šírením okoliu vyšlete.
V parfumoch neexistujú presné hranice vôní. Producenti neustále hľadajú nové produkty. Vznikajú nové, netradičné, kombinácie rôznych vôní. Dôležitým faktorom je aj móda. Staršie ročníky siahajú skôr po odskúšanej klasike, ale mladší sa nechajú nahovoriť na nové trendy ľahšie. Preto správny výber parfumu ako darčeka, môže byť ťažká úloha. Treba zvážiť viac faktorov osoby obdarúvaného. Pri výbere sa neponáhľajte! Neskúšajte viac ako tri vzorky, lebo vám ich vône začnú splývať. Miesto rýchleho rozhodnutia podľa ovoňania papierového prúžku na testovanie, radšej si nechajte pôsobiť vzorku minimálne 20 minút na chrbáte ruky a až potom dajte pri rozhodovaní sa na svoj inštinkt!
Praktická rada. na záver. Zvážte aj veľkosť flakónu, ktorý kupujete. Menej býva niekedy viac. Vôňa v originálnom neotvorenom flakóne si uchová kvalitu viac ako rok. Obsah otvoreného parfumu zostane kvalitný dlhšie ako pol roka iba ak sa budete riadiť zásadami – nebudete ho vystavovať slnečnému žiareniu a teplotám vyšším ako 20°C.