Prehľad správ

Najnovšie články

Viete čo nás čaká v budúcom roku?

Finančná spoločnosť Saxo Bank nepatrí medzi tradičné staré bankové domy s dlhou históriou. Vo svete bankovníctva pôsobí iba od roku 1992. V rámci stratégie zviditeľňovania sa každoročne v tomto čase zverejní predpovede svojich analytikov. Ich úlohou je vytipovať budúcoročné zaujímavé, často krát aj pre publikum šokujúce politické a ekonomické udalosti, ktoré majú potenciál otriasť svetom a financiami.

Predpovede sú zamerané na celý rad veľmi nepravdepodobných, možno aj v mainstreame podceňovaných udalostí, ktoré majú potenciál, keď by na ne došlo, riadne rozkolísať svetové finančné trhy. Cez predpovede analytikov tejto banky vidíme, aké javy a trendy si globálne finančné inštitúcie vopred kalkulujú do svojich plánov a do zohľadnenia rizík.

 

1. Win-win pre Rusko v oblasti zelenej i „čiernej“ energie

V roku 2020 vycítia príležitosť Rusko a krajiny OPEC-u v tom, že sa spomalí domáca americká produkcia ropy získavanej frakovaním z pieskových bridlíc. Bude to kvôli nízkej miere návratnosti investícií do takéhoto spôsobu ťažby. Rusko a krajiny OPEC-u oznámia v budúcom roku výrazné zníženie vlastnej produkcie. Trh s ropou na to nebude pripravený a snaha obchodníkov pokryť nezabezpečené pozície vyvolá návrat surovej ropy na cenu 90 dolárov za barel. Keď k tomu dôjde, väčšina z nás si to všimne v priebehu pár dní v podobe vyšších cien paliva na čerpačkách. Zakrátko sa to premietne aj do zvýšených nákladov výrobcov a prepravcov a potom aj do vyšších cien tovarov a služieb.

zdroj: TASR / dnesky.sk

2. Náhlá stagflácia neodmení investorom rast, ale hodnotu

Stagflácia je stav, keď ekonomika vykazuje zároveň stagnáciu a aj infláciu. Výkonnosť ekonomiky teda ani nerastie ani neklesá, nezamestnanosť sa udržiava na rovnakej úrovni, no napriek tomu cenová hladina rastie. Pre ľudí zaujímajúcich sa o akciové trhy, ale aj pre dôchodkové správcovské spoločnosti, ktoré na nich investujú a kam si posielajú svoje peniaze na dúchodky i Slováci, by to mal byť signál, že akcie hodnotovo orientovaných spoločností si v budúcom roku pri zhodnocovaní povedú výrazne lepšie ako akcie technologických firem FANG (Facebook, Amamzon, Netflix a Google) a prekonajú ich o 25 percent. 

zdroj: sk.volgaproject.net

3. ECB zmení názor a zvýši sadzby

Christine Lagardeová (1956) je dlhodobo časopisom Forbes zaradená medzi najmocnejšie ženy sveta. Od novembra 2019 stojí v čele Európskej centrálnej banky. Saxo Bank predpovedá, že v januári 2020 príde  k neslýchanému obratu v dlhoročnej menovej politike Európskej centrálnej banky (ECB), keď jej prezidentka Christine Lagardeová, ktorá predtým ako šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) záporné úrokové sadzby podporovala, zmení názor o 180 stupňov.

Lagardeová prehlási, že monetárna politika nízkych sadzieb a tlačenia obrovského množstva peňazí, ako to bolo za jej predchodcu Maria Draghiho, už nemá európskej ekonomike čo ponúknuť. Nový kurz ECB bude nútiť vlády eurozóny a hlavne tú nemeckú, aby zakročili a stimulovali hospodárstvo pomocou fiškálnej (rozpočtovej) politiky. 

ECB má prehodnotiť svoju menovú politiku a zvýšiť úrokové sadzby 23. januára 2020. Pre našinca by to znamenalo postupné zvýšenie úrokov na jeho vkladoch, ale na druhej strane aj zvýšenie ceny úverov, alebo hypoték. Počkajme si teda do štvrtka 23. januára. Tento dátum už nie je ďaleko, aby sme si predpoveď overili.

 
zdroj: ecb.europa.eu

4. Keď pôjde o energie, zelená nebude nová čierna

Nižšie ceny a investori, ktorí sa vyhýbajú v investovaní do „špinavej“ energie, spoločne stlačili v minulých rokoch zhodnocovanie akcií energetických firiem, ktoré sa zaoberajú „špinavou“ energiou o  23 percent v porovnaní s firmami, ktoré produkujú „zelenú“ energiu a poskytujú „zelené“ energetické služby. Predpoveď Saxo Bank hovorí, že v roku 2020 sa karta obráti. 

Prečo? Prvý faktor sme už uviedli v prvej predpovedi – Rusko a krajiny OPEC obmedzia produkciu ropy, stratové americké firmy zo sektoru ťažby ropy a plynu z bridlíc tiež spomaľujú ťažbu a na druhej strane v Ázii stále rastie dopyt po takejto „špinavej“ energetickej surovine. 

Predpoveď je, že ropné a plynárenské ťažobné spoločnosti budú víťazmi a rastom zisku a svojej hodnoty prekvapia investorov do firiem produkujúcich zelené energie.

 

5. Južnú Afriku potopí dlh firmy ESKOM

Táto predpoveď sa týka už tohto končiaceho roka a prechádza do nasledujúceho. Podľa Saxo Bank ešte pred Silvestrom 2019 oznámi vláda Juhoafrickej republiky (JAR), že ide zachrániť problematickú energetickú firmu ESKOM, aby sa tento štát neponoril do hlbokej tmy. 

ESKOM je najväčším výrobcom elektriny v Afrike a patrí medzi sedem najväčších spoločností na svete z hľadiska výrobnej kapacity. Je to aj najväčší štátny podnik v Južnej Afrike. Prevádzkuje niekoľko významných elektrární, vrátane jadrovej elektrárne, ktorá je jedinou jadrovou elektrárňou na africkom kontinente. 

Spoločnosť vyrába približne 95% elektrickej energie spotrebovanej v JAR a 45% spotrebovanej v celej Afrike. V roku 2019 bolo oznámené, že ESKOM sa má rozdeliť na tri rôzne subjekty vo vlastníctve štátu z dôvodu obrovských dlhov a slabej spoľahlivosti dodávok. 

Náklady na záchranu spoločnosti je pre ekonomiku JAR zlá správa. V roku 2020 deficit kvôli tomu narastie zo 4 percent HDP na odhadovaných 6,5 percenta. A to je pre stabilitu hospodárstva a financií výrazné zhoršenie.

6. Americký prezident Donald Trump ohlási novou daň „America First“, ktorá má znížiť obchodný deficit USA

Predvolebné prieskumy súčasnému obyvateľovi Bieleho domu predpovedajú drvivú prehru v prezidentských voľbách, ktoré budú na jeseň 2020. Ak takýto trend v prieskume verejnej mienky bude pokračovať, podľa analytikov Saxo Bank prezident Donald Trump znervóznie a jeho administratíva ponúkne voličom nový prísľub – daň „America First“. Bude to pokus zviesť sa na vlne patriotického protekcionizmu. 

Ako by vyzerala táto daň namierená proti zvyšku sveta? Americký daňový systém by zvýhodňoval firmy vyrábajúce na americkej pôde diskriminovaním importu. Samozrejme, že deklarácie o voľnom a férovom obchode by zostali v platnosti. V praxi by to vyzeralo asi tak, že všetky doterajšie platné colné tarify by sa zrušili a nahradili jednotnou sadzbou 25% na tovary a služby smerujúce zo zahraničia na americký trh. A bolo by jedno, že či prichádzajú z Číny, alebo od spojencov z Európy.

zdroj: patriotpost.us

7. So Švédskom to pôjde z kopca

Parlamentná demokracia by mala poskytovať dostatočný priestor nielen marginálnym skupinám, ale aj dostatočne veľkej skupine kritikov. Doterajší mainstream politických strán vo Švédsku uzavrel tichú dohodu, že budú ignorovať protiimigračné hlasy a ich politické zastúpenie. Kde je hranica, kde sa to ešte ide, alebo to povedie k deštrukcii samotného systému? 

Dnes už protiimigračné hlasy predstavujú 25 percent tamojších voličov. Ich program a jeho zdôvodnenie sú paradoxne naviazané na tradičné švédske hodnoty – otvorenosť spoločnosti, rovnosť občanov a ochrana švédskeho ekonomického modelu, ktorým Švédsko v minulosti inšpirovalo Škandináviu. Ostatné škandinávske krajiny, najmä Dánsko, domovská krajina Saxo Bank, už dnes nehovoria o švédskom modeli, ako o hodnom nasledovania, ale dívajú sa cez hranice s obavami. 

Švédsko začína mať problémy s vysokou  kriminalitou druhej a tretej generácie migrantov (napr. bombové útoky medzi ich gangmi v Malmö), krajina je v ekonomickej recesii a taká malá ekonomika je citlivá na globálne ekonomické spomalenie.

zdroj: rights.no

8. Vďaka ženám a mileniálom vyhrajú demokrati v amerických prezidentských voľbách

V amerických prezidentských voľbách v roku 2020 získajú demokrati späť Biely dom. A k tomu v priebežných voľbách aj väčšinu v oboch komorách Kongresu. Následne sa v očakávaní reforiem na spôsob niekdajšej Obamacare akcie veľkých farmaceutických a zdravotníckych firiem prepadnú o 50 percent. 

Víťazstvo Donalda Trumpa v roku 2016 sa opieralo o voličskú skupinu zloženú prevažne z bielych mužov stredného a staršieho veku. Teraz bude táto skupina už len marginálnym voličom, lebo je za zenitom. Aktuálne je v USA najväčšou voličskou skupinou generácia mileniálov vo veku 20-40 rokov a tá je orientovaná oveľa liberálnejšie a dá svoj hlas skôr ako Trumpovi jeho protikandidátovi z radov demokratov.

Dnes už protiimigračné hlasy predstavujú 25 percent tamojších voličov. Ich program a jeho zdôvodnenie sú paradoxne naviazané na tradičné švédske hodnoty – otvorenosť spoločnosti, rovnosť občanov a ochrana švédskeho ekonomického modelu, ktorým Švédsko v minulosti inšpirovalo Škandináviu. Ostatné škandinávske krajiny, najmä Dánsko, domovská krajina Saxo Bank, už dnes nehovoria o švédskom modeli, ako o hodnom nasledovania, ale dívajú sa cez hranice s obavami. 

Švédsko začína mať problémy s vysokou  kriminalitou druhej a tretej generácie migrantov (napr. bombové útoky medzi ich gangmi v Malmö), krajina je v ekonomickej recesii a taká malá ekonomika je citlivá na globálne ekonomické spomalenie.

zdroj: raprikablog.wordpress.com

9. Maďarsko vystúpi z EÚ

Maďarsko vstúpilo do Európske únie v roku 2004. Dá sa povedať, že to bolo doteraz pre krajinu úspešných 15 rokov. Teraz sa však zdá, že vzťah Budapešti a Bruselu zažíva vážnu krízu. Komisia aktivovala článok 7 z dôvodu masívneho obmedzovania slobody tlače, súdov, vysokých škôl a rôznych skupín zameraných na ochranu práv. Z porušovania európskeho práva a štandardov obviňujú vládu premiéra Viktora Orbána. 

Ten sa už netají s názorom, že medzi liberálnou západnou Európou a jeho krajinou rastie názorový spor a že mu je bližšia politika Turecka, alebo ruského prezidenta Putina ako bruselské direktívy. Dôležitý je aj fakt, že prílev eurofondov do Maďarska, ale i do iných postkomunistických krajín má v krátkom horizonte zoslabnúť a táto väzba na Brusel sa už dnes nejaví domácim politikom až tak atraktívna. 

Preto sa maďarská vláda začína obzerať aj po iných alternatívach a spojencoch. Analytici Saxo Bank si myslia, že v horizonte niekoľkých rokov, najmä ak neustane kritika Budapešti z Bruselu, vláda Viktora Orbána sa poobhliadne po ceste von z únie. Nejaký maďarský exit na spôsob Veľkej Británie je málo pravdepodobný, ale človek nikdy nevie.

zdroj: aktuality.sk

10. Ázia príde s novou svetovou rezervnou menou 

Ázijská digitálna rezervná mena podporovaná medzinárodnou bankou AIIB (The Asian Infrastructure Investment Bank), ktorá vznikla pod čínskou kuratelou v roku 2013 s prispením 57 zakladajúcich krajín. Jej členmi sú aj západoeurópske krajiny (Slovensko a ani Česko nie sú členmi). Nová svetová mena zníži index hodnoty amerického doláru o 20% a voči zlatu dolár klesne dokonca až o tretinu. Takto by mal vyzerať koniec jeho dominancie. Táto konkurenčná mena vznikla, aby krajiny Ázie čelili v zahraničnom obchode prehlbujúcej sa rivalite a hlavne, aby mali v rukách efektívny nástroj na zníženie vplyvu americkej meny na svetové financie. Preto Ázijská infraštruktúrna investičná banka prichádza do svetového obchodu s novým rezervným aktívom nazvaným Asian Drawing Right (ADR). Jeden ADR bude mať hodnotu 2 amerických dolárov. ADR sa tak čoskoro stane najväčšou menovou jednotkou dnešného sveta.

Ten sa už netají s názorom, že medzi liberálnou západnou Európou a jeho krajinou rastie názorový spor a že mu je bližšia politika Turecka, alebo ruského prezidenta Putina ako bruselské direktívy. Dôležitý je aj fakt, že prílev eurofondov do Maďarska, ale i do iných postkomunistických krajín má v krátkom horizonte zoslabnúť a táto väzba na Brusel sa už dnes nejaví domácim politikom až tak atraktívna. 

Preto sa maďarská vláda začína obzerať aj po iných alternatívach a spojencoch. Analytici Saxo Bank si myslia, že v horizonte niekoľkých rokov, najmä ak neustane kritika Budapešti z Bruselu, vláda Viktora Orbána sa poobhliadne po ceste von z únie. Nejaký maďarský exit na spôsob Veľkej Británie je málo pravdepodobný, ale človek nikdy nevie.

zdroj: GettyImages

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články