Prehľad správ

Najnovšie články

Kto u vás nosí darčeky?

Postavičky vianočných škriatkov, ktoré nájdete aj v regáloch našich obchodov, prípadne šikovnejšie ruky si ich vyrábajú svojpomocne doma podľa početných návodov na internete, sa k nám dostali zo Švédska. Tam, podľa miestnej povery darčeky nenosí ako u nás Ježiško, ale práve takýto vianočný škriatok.

zdroj: www.jysk.sk
zdroj: www.jysk.sk

Správny škriatok je v tvári zarastený veľkou huňatou bradou, najlepšie bielou a nosí typickú farebnú špicatú čapicu zarazenú až tesne nad obočie. Alebo až na nos.

Nadšencom vianočnej výzdoby v škandinávskom štýle, ktorý je aj v našich končinách stále populárnejší, z roka na rok pribúda. Čoraz viac našich vianočných interiérov je vyzdobených v tomto jednoduchom a striedmom severskom duchu. Tento štýl sa neznáša s okázalými a bombastickými vianočnými dekoráciami. Skôr je ladený do tlmených a prírodných farieb. K tomu sú neodmysliteľné biele svetelné reťaze, rôzne jednoduché svietniky a lampáše. Bez bielych zvieracích postavičiek losov a jeleňov by to snáď tiež ani nešlo. A k tomu vianočný škriatok, ktorému mu robia spoločnosť iné postavičky z ríše škriatkov.

Škandinávci majú aj odpoveď na otázky zvedavých detí, odkiaľ sa škriatkovia, ktorí im nosia darčeky, vzali a kde po celý rok, kým neprídu Vianoce, bývajú?
Vianočných škriatkov je niekoľko, podľa konkrétnej škandinávskej krajiny. Spoločné majú jedno. Nikdy nenosia krátke nohavice. Prečo? Odpoveď je jednoduchá – na severe je zima, veľa snehu a ľadu. Preto majú teplé zimné oblečenie a vysoké zimné topánky. Nejazdia na bicykli a ani kolobežke. Jazdia na drevených saniach ťahaných sobom. Ten má aj svoje meno. Volá sa všade v Škandinávii rovnako – Rudolf.

Škriatok, ktorý nosí darčeky v Dánsku sa volá Julemanden. Žije vraj v Grónsku a raz za rok si zájde do Dánska opýtať sa (asi dospelých), že či tam majú nejaké dobré deti.

V Nórsku má rozvážanie darčekov na starosti vianočný škriatok Julenissen. Ten na rozdiel od toho dánskeho býva na severe Nórska v Laponsku.

Vo Švédsku pôsobí škriatok Jultomten. Tiež na Štedrý večer rozdáva deťom darčeky.
Fínsky vianočný škriatok sa volá Joulupukki. Jeho bydlisko je lokalizované pre zvedavcov presne. Žije priamo na polárnom kruhu v meste Rovaniemi. Je zdrojom hrdosti miestnych obyvateľov, aj keď ho tam nikto z domácich obyvateľov nikdy nevidel.
Škriatkovia zo severu Európy kráčajú s modernou dobou. Majú svoje internetové stránky. Na tejto internetovej stránke sa dozviete viac o nórskom Julenissenovi: http://www.julenissen.no/

zdroj: www.julenissen.no/

Fínsky škriatok menom Joulupukki má celoročnú komunikačnú stratégiu so svojimi detskými i dospeláckymi fanúšikmi dokonale prepracovanú. Cez jeho internetovú stránku sa zvedavci môžu v niekoľkých svetových jazykoch podozvedať informácie o mestečku Rovaniemi, kde vraj žije a odkiaľ vyráža na vianočné darčekové turné do celého Fínska. Obyvatelia mestečka prostredníctvom príbehov o Joulupukkim sa snažia podporovať miestny turistický ruch. Je to ich pozoruhodnosť, ktorá domovskému mestu pomáha. Celé to môžete sledovať online pomocou početných live kamier. Keby ste sa chceli pozrieť, ako si vedie Joulupukki, tak tu je internetová adresa: www.joulupukki.fi

zdroj: www.joulupukki.fi

Od Deda Mráza k Santa Clausovi

Doba Deda Mráza, nanútenej ateistickej náhrady, sa skončila v roku 1989. Jeho miesto takmer okamžite zaujal Santa Claus a jeho kámoši. Tento najznámejší zahraničný rozdávač darčekov prišiel v jeho dnešnej podobe z druhej strany Atlantiku. Nemá podobu škriatka, ale starého mohutného bradatého a fúzatého dobráka. Spopularizovali ho najmä všadeprítomné reklamy s jeho podobizňou. Dnes sa tlsťoch s bielou  bradou a fúziskami, oblečený do pracovného obleku. do červeného kabátca a nohavíc, s červenou čiapkou s bielym lemom, obutý do čižiem, sa stal pre dnešné deti predobrazom blížiacich sa Vianoc

zdroj: www.allaroundkaarl.com

V závislosti od toho, aký typ zobrazenia populárnej kultúry uprednostňujete, Santa Claus, ktorého si predstavujete, pravdepodobne vyzerá podobne ako chlapík v červenom úbore z reklamy od Coca-Coly. Prvá takáto bola vytvorená v roku 1931 a neustále sa inovuje.

Ako vyzeral jeho skutočný predobraz autentická osoba sv. Mikuláša? Dnes to už dosť dobre vieme povedať vďaka výskumu Caroline Wilkinsonovej z Liverpoolskej univerzity Johna Mooresa.

zdroj: www.catholic.org

Na obrázku je moderná rekonštrukcia pravdepodobného výzoru Sv. Mikuláša. Model je vytvorený podľa poznatkov získaných z prieskumu jeho pozostatkov zo svätcovho hrobu v talianskom Bari.

Z kostí exhumovaných z hrobky nachádzajúcej sa v bazilike, ktorá je pomenovaná po samotnom Mikulášovi. Z výskumu sme sa od vedcov dozvedeli, že mal výšku asi 1,64 metra a chudú postavu. Podľa lebky mal široké lícne kosti, široké čelo a hranatú bradu. Mal zlomený nos. Mal tiež rozpadnuté zuby a miechovú a panvovú artritídu, čo určite muselo spôsobiť, že nemohol deťom nosiť darčeky cez komín…

Budúci svätec Mikuláš sa narodili v roku 270 n. l. v meste Patara (v dnešnom Turecku) do bohatej rodiny. Podľa legendy sa stal v mladom veku sirotou a vyrastal u strýka, ktorý bol biskup. Túto funkciu po ňom aj v dospelosti prevzal. Počas vlády rímskeho cisára Diokleciána (284 -305 n. l.) bol pre svoju kresťanskú vieru väznený. Do dejín vstúpil dobročinnými skutkami, najmä voči chudobným deťom. Zachránil aj mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Stal sa mýtickou legendou a príbehy o jeho dobrých skutkoch doputovali z dnešného Turecka do celej Európy a prežili stáročia až vytvorili legendu, ktorej sa v dnešnej dobe chopili komerčné firmy a postavu Mikuláša si upravili podľa seba.

zdroj: www.catholic.org

Na obrázku z roku 1686 je zobrazený Sv. Mikuláš tak, ako si ho predstavovali v tomto období. Už má atribúty dnešného obrazu starca s bradou a odetom v kožušinou olemovanom kostýme. V stredovekom Holandsku bol jeho kult veľmi populárny a dostal meno Sinterklaas. Odtiaľ už nebolo ďaleko ku dnešnému globálnemu  Santa Clausovi, ako ho poznáme z nespočetných rodinných filmov a reklám.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články