Prehľad správ

Najnovšie články

Sagrada Familia má byť dokončená v roku 2026

Nadácia La Sagrada Familia oznámila, že monumentálny kostol v Barcelone má byť dokončený v roku 2026, po viac ako 140 rokoch od začiatku prác a 100 rokov po smrti architekta Antoniho Gaudího.

Očakáva sa, že Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie bude dokončená v roku 2025 a veža Ježiša Krista v roku 2026, uviedla Nadácia La Sagrada Familia v svojej výročnej správe za rok 2023.

Sagrada Familia má dlhú a zložitú stavebnú históriu. Stavebné práce sa začali v roku 1882, architekt Gaudi prevzal projekt a dramaticky zmenil dizajn v roku 1883 po rezignácii pôvodného architekta. Pod jeho vedením stavba napredovala 40 rokov až do jeho smrti v roku 1926, keď ho zrazila električka. V čase jeho smrti sa odhadovalo, že z plánovaného celku je dokončená menej ako štvrtina zámeru. Po jeho smrti sa výstavba spomalila kvôli financovaniu a potom ju zastavila španielska občianska vojna, keď väčšina pôvodných plánov architekta bola stratená. Stavebné práce sa opäť rozbehli až v roku 1952. Súčasný návrh vychádza z rekonštruovaných plánov a modelov.

Práce na najvyššej veži pokračujú. Zdroj fotografie: Nadácia Sagrada Familia

Gaudí navrhol, aby bol obrovský kostol zakončený 18 vežami, z ktorých 12 je už v súčasnosti dokončených. Posledných šesť veží je vo výstavbe. Vrátane 170 metrov vysokej centrálnej veže, ktorá po dokončení urobí zo Sagrada Familia najvyšší kostol na svete. Takmer o 10 metrov prekoná vežu v nemeckom Ulme.

V posledných rokoch sa rýchlosť výstavby zvýšila s angažovaním poprednej stavebnej firmy Arup. Tá bola najatá, aby pomohla urýchliť výstavbu a znížiť hmotnosť mnohých kolosálnych stavebných dielcov. Na stavbu zostávajúcich veží sa totiž používajú obrovské betónové a kamenné prefabrikované panely.

Na urýchlenie výstavby budovy sa používajú prefabrikované prvky. Zdroj fotografie: Nadácia Sagrada Familia
Antoni Gaudí (po katalánsky), narodený ako Antón, Placido y Guillermo Gaudí (i Cornet), po španielsky Antonio Gaudi, (1852 – 1926) bol katalánsky architekt a jeden z najslávnejších architektov Španielska. Zdroj fotografie: Wikimedia.org
Budova rozostavanej katedrály je najväčšou a najvýznamnejšou z mnohých budov v Barcelone navrhnutých katalánskym architektom Gaudím, ktorý sa v Barcelone narodil ako syn kováča Francesca Gaudí. Vyštudoval v Barcelone, v ktorej v tej dobe prebiehala kultúrna a politická renesancia. Bol to čas ekonomickej prosperity a urbanistickej expanzie pod patronátom strednej vrstvy, ktorá si žiadala dobehnúť nové Európske štýly. Gaudího vývoj bol ovplyvňovaný Katalánskym hnutím založeným okolo roku 1888 v Barcelone ktoré korešpondovalo s európskym Art Nouveau vo frankofónnych krajinách, v Strednej Európe bol tento štýl známy ako secesia. Gaudího prvým zaujímavým dielom bolo Casa Vicens v Barcelone (1883-1888). Gaudí si vytvoril silné puto s priemyselníckou rodinou Guellsových, ktorý mu pomohli získať niekoľko zakázok a vytvorili mu prestíž v Barcelone. Mimo Barcelony pracoval Gaudí v Santanderi, v Leóne a na oprave katedrály na Mallorke.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články