Prehľad správ

Najnovšie články

Sagrada Familia má byť dokončená v roku 2026

Nadácia La Sagrada Familia oznámila, že monumentálny kostol v Barcelone má byť dokončený v roku 2026, po viac ako 140 rokoch od začiatku prác a 100 rokov po smrti architekta Antoniho Gaudího.

Očakáva sa, že Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie bude dokončená v roku 2025 a veža Ježiša Krista v roku 2026, uviedla Nadácia La Sagrada Familia v svojej výročnej správe za rok 2023.

Sagrada Familia má dlhú a zložitú stavebnú históriu. Stavebné práce sa začali v roku 1882, architekt Gaudi prevzal projekt a dramaticky zmenil dizajn v roku 1883 po rezignácii pôvodného architekta. Pod jeho vedením stavba napredovala 40 rokov až do jeho smrti v roku 1926, keď ho zrazila električka. V čase jeho smrti sa odhadovalo, že z plánovaného celku je dokončená menej ako štvrtina zámeru. Po jeho smrti sa výstavba spomalila kvôli financovaniu a potom ju zastavila španielska občianska vojna, keď väčšina pôvodných plánov architekta bola stratená. Stavebné práce sa opäť rozbehli až v roku 1952. Súčasný návrh vychádza z rekonštruovaných plánov a modelov.

Práce na najvyššej veži pokračujú. Zdroj fotografie: Nadácia Sagrada Familia

Gaudí navrhol, aby bol obrovský kostol zakončený 18 vežami, z ktorých 12 je už v súčasnosti dokončených. Posledných šesť veží je vo výstavbe. Vrátane 170 metrov vysokej centrálnej veže, ktorá po dokončení urobí zo Sagrada Familia najvyšší kostol na svete. Takmer o 10 metrov prekoná vežu v nemeckom Ulme.

V posledných rokoch sa rýchlosť výstavby zvýšila s angažovaním poprednej stavebnej firmy Arup. Tá bola najatá, aby pomohla urýchliť výstavbu a znížiť hmotnosť mnohých kolosálnych stavebných dielcov. Na stavbu zostávajúcich veží sa totiž používajú obrovské betónové a kamenné prefabrikované panely.

Na urýchlenie výstavby budovy sa používajú prefabrikované prvky. Zdroj fotografie: Nadácia Sagrada Familia
Antoni Gaudí (po katalánsky), narodený ako Antón, Placido y Guillermo Gaudí (i Cornet), po španielsky Antonio Gaudi, (1852 – 1926) bol katalánsky architekt a jeden z najslávnejších architektov Španielska. Zdroj fotografie: Wikimedia.org
Budova rozostavanej katedrály je najväčšou a najvýznamnejšou z mnohých budov v Barcelone navrhnutých katalánskym architektom Gaudím, ktorý sa v Barcelone narodil ako syn kováča Francesca Gaudí. Vyštudoval v Barcelone, v ktorej v tej dobe prebiehala kultúrna a politická renesancia. Bol to čas ekonomickej prosperity a urbanistickej expanzie pod patronátom strednej vrstvy, ktorá si žiadala dobehnúť nové Európske štýly. Gaudího vývoj bol ovplyvňovaný Katalánskym hnutím založeným okolo roku 1888 v Barcelone ktoré korešpondovalo s európskym Art Nouveau vo frankofónnych krajinách, v Strednej Európe bol tento štýl známy ako secesia. Gaudího prvým zaujímavým dielom bolo Casa Vicens v Barcelone (1883-1888). Gaudí si vytvoril silné puto s priemyselníckou rodinou Guellsových, ktorý mu pomohli získať niekoľko zakázok a vytvorili mu prestíž v Barcelone. Mimo Barcelony pracoval Gaudí v Santanderi, v Leóne a na oprave katedrály na Mallorke.

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články