Prehľad správ

Najnovšie články

Dunkelflaute. Tak sa hovorí v Nemecku obdobiu, kedy nesvieti slnko a nefúka vietor.

Posledných pätnásť rokov Nemecko masívne investovalo do využitia solárnej a veternej energie a zároveň odstavilo z prevádzky funkčné jadrové elektrárne. V roku 2023 vyrobili v krajine obnoviteľné zdroje 55 % elektriny. Rok predtým to bolo len 48 percent.

V roku 2023 veterná energia z turbín y mora prispela 31,1% podielom, solárna energia 12,1% a biomasa 8,4%, zatiaľ čo zvyšných 3,4% pochádzalo z vodnej energie a iných obnoviteľných zdrojov. Nemecko plánuje, že do roku 2030 bude tvoriť zelená energia 80% jeho energetického mixu.

Na druhej strane plánov je počasie. Dunkelflaute sa volá obdobie, kedy nesvieti slnko a nefúka vietor a výroba elektriny v solárnych a veterných elektrárňach je teda na minime. Táto situácia nastáva najčastejšie v zime, kedy je v Nemecku práve najvyšší dopyt po elektrine.

Zdroj grafu: Gridx.ai

Dunkelflaute trvá od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov, pričom výroba veterných a solárnych elektrární niekedy klesá pod 20% ich inštalovaného výkonu, niekedy až k nule. Napríklad 12. decembra 2024 bola v Nemecku výroba elektriny z veterných a solárnych elektrární tridsaťkrát nižšia ako dopyt po nej.

Výsledkom závislosti na výrobe z nespoľahlivých zdrojoch energie (veterná, slnečná) v kombinácii s rozhodnutím o útlme jadrovej energetiky je to, že Nemecko má najdrahšiu elektrinu v Európe. Viedlo to aj k strate energetickej nezávislosti Nemecka a v konečnom dôsledku aj celej Európy.

Politika výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov by bola prijateľná, keby bola založená na udržateľnom zdroji energie nezávislom od počasia, ako je napríklad jadrová energia. V roku 2011 sa však Nemecko pod vplyvom havárie jadrovej elektrárne vo Fukušime náhle rozhodlo postupne utlmiť svoju jadrovú energetiku a odstaviť svoje plne funkčné jadrové elektrárne. Všetky nemecké jadrové elektrárne, ktoré boli uvedené do prevádzky do roku 1980, boli okamžite odstavené. Boli to: Biblis A a B, Brunsbüttel, Isar 1, Neckarwestheim 1, Unterweser a Philippsburg 1. Jadrová elektráreň Krümmel bola v tom čase už mimo siete. Jadrové elektrárne Grohnde, Gundremmingen C a Brokdorf boli odstavené 31. decembra 2021. Posledné tri jadrové elektrárne v Nemecku boli odstavené 15. apríla 2023: Isar 2, Emsland a Neckarwestheim 2. Ich odstavenie bolo naplánované na 31. decembra 2022. V dôsledku energetickej krízy pokračovali tri jadrové elektrárne v prevádzke v predĺženom režime do 15. apríla 2023. Použitie nových palivových článkov už nebolo koaličnou vládou, v ktorej má zastúpenie a v oblasti hospodárstva aj hlavné slovo strana Zelených, povolené.

Situáciu ešte viac Nemcom skomplikovala vojna na Ukrajine. Z politických dôvodov prišlo k nespusteniu prevádzkyschopnej vetvy plynovodu Nord Stream a všetko dokončila sabotáž na ostatných jeho podmorských potrubiach. Dodávky lacného plynu z Ruska do Nemecka, ktoré mali Nemcom vyrábať v elektrárňach náhradu za odstavené atómky, sa ukončili.

V dôsledku tohto rozhodnutia sa znížila schopnosť Nemecka vyrábať elektrinu stabilne a predvídateľne a namiesto toho sa krajina a jej hospodárstvo stali silne zraniteľnými voči výkyvom počasia a na nich závislých obnoviteľných zdrojoch energie.

Odstavenie jadrových elektrární spôsobilo, že Nemecko už nie je energeticky sebestačné. Najmä v období dunkelflaute. Krajina preto masívne dováža elektrinu z Francúzska, Dánska, Česka a Poľska. Aj to nestačí a elektrinu musí vyrábať Nemecko doma aj v zatracovaných tepelných elektrárňach spaľovaním čierneho a hnedého uhlia.

Mapa ukazuje situáciu 1. apríla 2024 o 18:09. Čím je viac je krajina vyfarbená v červených tónoch, tým viac elektrickej energie doviezla. Naopak, čím je zelenšia, tým viac vyviezla. Zdroj ilustrácie: Energy info

Masívne dovozy elektriny Nemeckom silne zdražujú elektrinu aj u jeho susedov. Ceny elektriny sú v Nemecku skutočne závratné. V roku 2024 bola cena elektriny pre domácnosti v Nemecku najvyššia v Európe, a to 400 eur/MWh, pričom počas výskytu dunkelflaute vystúpila až k hodnote 900 eur/MWh. Na porovnanie, priemerná cena elektriny vo Francúzsku, teda v krajine využívajúcu jadrovú energiu, bola v rovnakom období 250 eur/MWh. A v USA sú ceny elektriny o 30 % nižšie ako vo Francúzsku… Skutočne je to pre Európu udržateľné riešenie?

Zvýšená závislosť Nemecka na dodávkach elektrickej energie zo susedných krajín vyvoláva v Európe napätie. Vysoké ceny elektriny v Nemecku zvyšujú ceny elektriny aj v susedných krajinách, čím sa v nich elektrina stáva nedostupnou a vyvoláva rastúcu frustráciu odrážajúcu sa v zmene politických nálad. V Európe sa objavujú diskusie o odstúpení od niektorých energetických dohôd, najmä tých, ktoré sa týkajú vývozu elektriny a obchodovania s ňou na burze v Lipsku ( European Energy Exchange, skratka EEX).

Ale to je predsa kvôli „záchrane našej planéty“, tak znie v Nemecku neodporovateľný „zelený“ argument zelených straníkov a aktivistov a im naklonených médií. Je to naozaj tak? Pravda je taká, že napriek svojej láske k zeleným energiám má Nemecko kvôli svojej zvýšenej závislosti na čiernom a hnedom uhlí stále vysokú uhlíkovú stopu. V roku 2024 bola krajina druhým najväčším emitentom CO2 v Európe na jednotku vyrobenej energie. Značná časť doma vyrobenej elektriny pochádza totiž z fosílnych palív. Nemecko produkuje desaťkrát viac CO2 na jednotku vyrobenej energie ako Francúzsko, ktoré vyrába 67% elektrickej energie v atómových elektrárňach.

Vysoké ceny elektriny v Nemecku vedú k sťahovaniu tamojšieho priemyslu do cudziny. Spoločnosti hľadajú miesta s nižšími cenami energií. Ako môže byť firma v svetovej konkurencii na globálnom trhu konkurencieschopná, keď platí za elektrinu trikrát viac ako jej konkurencia? Pri zemnom plyne je situácia ešte horšia, v Európe je zemný plyn takmer päťkrát drahší ako v USA.

Celá odvetia rešpektovaného nemeckého priemyslu sa preto rúcajú. Hlavne veľké koncerny, vlajkové lode nemeckej ekonomiky, ako VW , BASF, Mercedes-Benz sa zmietajú v problémoch. Každá veľká spoločnosť, ktorá zanikne, alebo sa zmenší, so sebou strhne do priepasti nespočetné množstvo malých a stredných podnikov. Obzvlášť ťažko zasiahnuté sú v Nemecku energeticky náročné odvetvia ako hutníctvo a chemický priemysel.

Dunkelflaute sa stalo odrazom politiky hlbokej energetickej krízy spôsobenej ideologickou, autoritárskou, iracionálnou a neúspešnou energetickou transformáciou. Vzhľadom na demografický a hospodársky význam Nemecka pre Európu a svet sa tento jeho chybný krok javí ako ďalšia celoeurópska katastrofa. Opäť raz sa napĺňa sentencia, že Nemecko nerobí malé chyby, ale raz za čas jednu veľkú.

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články