Prehľad správ

Najnovšie články

Najvyšší čas na výmenu

V jednej klasickej detektívke zloduch predstavuje svojim komplicom plán lúpeže. Plánuje zapojiť aj políciu. Podľa neho totiž polícia funguje tak, že pracuje pomaly a dlho, kým niekoho dopadne. Ale, keď má konať rýchlo a na mnohých miestach odrazu, tak je bezradná. Preto zloduch plánuje rozmiestniť nálože po meste, aby policajti behali krížom krážom a on mal čas a pokoj vylúpiť banku. Takto nejako to teraz našej polícii „vybuchuje“ na každom rohu ulice, lebo vláda jej naložila na bedrá niečo, čo systémovo nedokáže plniť. Nie je na to mentálne a ani personálne stavaná. Môže len predstierať, že niečo robí.

Minister vnútra Roman Mikulec sa nechal verejne počuť, že “policajt nemôže byť pri každom rohu a občanovi”. Tým nám vlastne hovorí, že štát nevie vymôcť nariadené pravidlá. Nepriamo to dokazujú aj oficiálne údaje. Za január zistili policajti 600 porušení karantény. V izolácii však bolo až 150-tisíc ľudí. Nechce sa uveriť, že tých ostatných 99,6% občanov, ktorých sa karanténa podľa platných nariadení týkala, bolo poriadnych, nikam nechodili, sedeli doma a dodržiavali predpísané pravidlá… To by počty nakazených boli asi rádovo nižšie.

Jeden z podstatných záverov odborníkov, prečo sme sa ocitli v situácii svetového premianta v úmrtnosti na Covid -19 je, že štát nevie, najmä u infekčných nakazených, efektívne vynucovať prijaté opatrenia. Navyše, aby to bolo bizarnejšie, ide o opatrenia, ktoré sám, ako na bežiacom páse, už rok prijíma a predstavuje ich ako jedinú cestu z „hnusoby“ von. Napríklad ani zákaz vychádzania, podľa dát z mobilných telefónov, nezastavil pohyb ľudí. Naopak po zavedení plošných antigénových testov pohyb ešte rastie. A s ním aj krivka chorobnosti a následne aj počtu úmrtí.

Nechceme vláde radiť čo má robiť. Na to nemáme na rozdiel od nej mandát. Chceme iba poukázať na istý rozmer tohto organizovaného zúfalstva a jeho možné následky, ktoré môžu byť pre spoločnosť veľmi negatívne.

Vláda sa na jednej strane rovnice spolieha na kombináciu lockdownu a premiérovej „atómovej zbrane“ zhmotnenej v podobe celoplošného testovania. Po novšom v tzv. skríningu. Ten by mal zabezpečiť „odchytávanie“ nakazených a ich následné dobrovoľné izolovanie v karanténe. Na druhej strane rovnice, ktorá predstavuje kontrolu dodržiavania opatrení, je fakt, že predsa “policajt nemôže byť pri každom rohu a občanovi”. K tomu ešte zodpovední pridali do rovnice rôzne premenné v podobe chaotického systému riadenia, kde sa údaje o chorých a nakazených, ktoré štát dobrovoľne / nasilu získal, riadne nezhromaždia, vedecky nevyhodnotia a nepoužijú. Vyriešte to! Miesto toho prichádzajú nekonečné tlačovky, nové a nové opatrenia a zákazy. Ako hovorí William Shakespeare prostredníctvom Hamleta: „Slová, slová, slová.“

Čo tento mix potom urobí so spoločnosťou? S odpoveďou si pomôžme myšlienkou od prezidenta Abrahama Lincolna: „Niektorých ľudí možno vždy oklamať. Dakedy možno oklamať aj všetkých ľudí. Nie je však možné oklamať vždy všetkých.“ Zdá sa, že ľudia toho už majú dosť a v spoločnosti je nahromadený dostatok frustrácie a negatívnej energie.

Namodelujme si hypotetický scenár, čo by sa mohlo stať. Jedného dňa si majitelia obchodíkov, kaviarní, fitiek, reštaurácií, kín a hotelov povedia, že od dnes stačilo. Proste oni iba „celoplošne“ otvoria… Možno v prvý deň nie všetci, ale dostatočne veľká skupina na to, aby policajné a hygienické kontroly nedokázali v jeden deň všetkých umravniť. Strhne sa lavína. Stačí, aby si aj ďalší majitelia pozatváraných prevádzok povedali, že prípadný trest nepríde, lebo nemá vlastne ani od koho. Aj nasledujúci deň pribudnú k odvážlivcom ďalší. Čo urobí polícia aby vymohla „právo“? Viedlo by to k okamžitej „celoplošnej“ strate legitimity štátu v očiach jeho občanov. Opätovné zavedenie „poriadku“ bez použitia sily by už nebolo asi možné. O politických následkoch radšej pomlčme.

Medzi štátom a občanmi, tam kde to riadne funguje, napríklad Nemecku, je spoločenská dohoda, že sa ľudia (väčšina) dobrovoľne podriaďuje štátnej vôli (zákonom, vyhláškam a pod.), lebo vláde veria a vláda koná v rámci zákonov a snaží sa svoje opatrenia aj kompenzovať. Všetko je to teda o vzájomnej dôvere. Keby prišlo u nás k prasknutiu struny na ktorej dôvera medzi štátom a občanmi visí a prišlo by k väčšinovému demonštratívnemu nepodriadeniu sa a manifestačnému konaniu veľkých skupín občanov proti platným opatreniam, stratil by štát, predstavovaný predovšetkým vládou a jej mocenskými zložkami, akýkoľvek rešpekt.

Aby bolo jasné, netúžime, aby takýto stav spontánnej anarchie na Slovensku nastal. Iba upozorňujeme, že sa blížime k hranici, kedy vláda v boji s covidom stratila rešpekt pred svetom (viď. rozhodnutie Nemecka o zaradení Slovenska na zoznam najinfekčnejších krajín) a stráca ho aj doma. Už je to len akási hra, lepšie povedané predstieranie zo strany vlády, koalície, ministra zdravotníctva a premiéra, že to tu niekto vôbec racionálne a efektívne riadi. Už aj portál Aktuality.sk (pre ktorý pracoval zavraždený Ján Kuciak), ktorý je mediálnou vlajkovou loďou podpory súčasnej vlády a nemožno ho podozrievať, že by si prial koniec Matovičovej vlády, v komentári svojho šéfredaktora skonštatoval: „Minimálne od leta 2020 vieme, že Marek Krajčí túto predstavu, alebo ešte lepšie stratégiu, nemá. Stal sa figovým listom predsedu vlády, ktorému fakticky len schvaľuje jeho nápady.“

Zdroj fotografie: DennikN.sk autor: Tomáš Benedikovič
Zdroj fotografie: DennikN.sk autor: Tomáš Benedikovič

Anarchia a doslova posadnutosť na neustálom opakovaní masového špárania v nose, ako jedinom recepte na „hnusobu“, ktorý facebookový premiér a „duchom ovanutý“ minister zdravotníctva zaviedli, je na konci svojho potenciálu udržať si dôveru väčšiny občanov k opatreniam vlády. Nakoniec svedčia o tom aj prieskumy verejnej mienky, kde premiér Matovič vytvoril v otázke (ne)dôvery triumvirát s politickým vyslúžilcom Ficom a okrajovým náckom Kotlebom.

Hrozí nám, že konsenzus, že vláda rozumne vládne a občania jej preto dôverujú a preto poslúchajú a nerevoltujú, sa vyčerpá až tak, že moc ostane ležať na ulici. Je nezodpovedné v tejto situácii demonštrovať aktuálnu bezvládnosť mocenskej zložky štátu, polície, ako to urobil minister Mikulec. Je to hranie sa detí so zápalkami v stohu slamy. Aj z tohto dôvodu je nebezpečné pre ďalší vývoj Slovenska, keď sa personálne zloženie vlády nezmení. Slov už bolo povedaných na tlačovkách, alebo aj postovaných na facebooku dostatok. Len kto by im uveril?

Aj preto je najvyšší čas vo vláde a možno aj na jej čele prepriahnuť. Za koho, to už je vecou politickej triedy, ktorú si občania z daní štedro platia. Že je to nepredstaviteľné a nemožné na pôdoryse výsledkov posledných volieb? Ak politická trieda nie je schopná tento rébus vyriešiť, musí vrátiť moc tam, kam podľa Ústavy patrí. Teda do rúk občanov, aby rozhodli oni. Možno rozhodnú zle, ale je to ich výsostné právo.

Michal Ernst

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články