Prehľad správ

Najnovšie články

Kto sú kandidáti na primátora nášho mesta?

O pár mesiacov si budeme voliť nových poslancov mestského zastupiteľstva a nového primátora. Päť kandidátov už ohlásilo kandidatúru na primátora. Kto sú a s akou agendou kandidujú?

Onedlho nás znova čaká predvolebný zhon. Billboardy sa už objavujú na rôznych miestach v meste, kandidáti pomaly predstavujú svoje programy, osobne kampaňujú po mestských častiach. Martin má za sebou históriu sklamaní vo výbere primátora. Mesto stagnuje, ba až upadá. Sme najrýchlejšie vyľudňujúce sa mesto na Slovensku, cesty držia pokope len silou vôle a verejný priestor je zanedbaný. Čo kandidáti považujú za najväčšie problémy Martina a aké riešenia ponúkajú? Pomôžeme vám zorientovať sa v týchto otázkach zhrnutím predvolebných aktivít a programov doterajších kandidátov.

Martin Kalnický

Zdroj: Facebook

Prvý kto oznámil kandidatúru na primátora je Martin Kalnický. Svoju Kandidatúru oznámil už v minulom roku. Martin Kalnický má 45 rokov. Pôsobí ako poslanec v mestskom zastupiteľstve už tri volebné obdobia za mestskú časť Ľadoveň-Jahodníky-Tomčany. Je predsedom výboru mestskej časti a členom komisie športu. Do roku 2000 pôsobil ako tréner ľadového hokeja a od roku 2000 podniká v oblasti gastra a cestovného ruchu. Taktiež je majiteľom a vydavateľom mesačníka Mestské noviny, ktorý je bezplatne distribuovaný do každej schránky v Martine. Kandiduje ako nezávislý kandidát.

Zatiaľ prostredníctvom svojich novín predstavil 6 častí predvolebného programu jeho strany Martin Si Ty, v oblasti dopravy, športu, sociálnej politiky, kultúry, organizácii mestských úradov a cestovného ruchu. Medzi tie ambicióznejšie ciele p. Kalnického patria kabínková lanovka na Martinské hole, niekoľko nových medzinárodných festivalov, ako napríklad Európske dni tanca a festival klaunov a pouličného umenia, vybudovanie multifunkčnej športovej haly za 8 miliónov eur a MHD ku každému nákupnému centru zdarma. Tie realistickejšie sľuby sú personálne posilnenie oddelenia Eurofondov, posilnenie MHD počas veľkokapacitných podujatí a navýšenie príspevku mesta do Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec. Program Martina Kalnického je rozsiahly a ambiciózny. Koľko a ako by sa mu z neho podarilo naplniť je otázne.

Michal Uherčík

Zdroj fotografie: Facebook

Michal Uherčík má 42 rokov. Je poslancom mestského zastupiteľstva za mestskú časť Záturčie, členom komisie športu a komisií legislatívnej a územného plánu a výstavby. Tak isto je členom komisie pre regionálne rozvoj, cestovný ruch a životné prostredie zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. Na primátora kandiduje po prvý raz. Kandiduje ako kandidát strany SaS, ktorej je zakladajúcim členom. Podľa Richarda Sulíka je jediným zdrojom financovania jeho kampane strana SaS. Podľa jeho vlastných slov sa po troch rokoch pôsobenia v mestskom zastupiteľstve rozhodol kandidovať na primátora, pretože sa nemôže pozerať na to ako mesto chradne. O jeho pôsobení ako mestský poslanec a o tom, prečo teraz kandiduje na primátora povedal: „Myslel som si, že ako poslanec…keď budem prichádzať s nápadmi, inšpiráciami, tak to bude postačujúce. Že budeme o tých nápadoch a riešeniach konštruktívne diskutovať, a budeme hľadať riešenia pre ľudí. Napriek enormnej snahe sa to nedarí.“ Ďalej dodal, že na zastupiteľstve sa „utápajú v malosti a osobných záujmoch , a mesto upadá“. „Urobím všetko pre to, aby sa Martin zasa stal mestom, o ktorom sa píše v pozitívnom duchu, a aby sme mohli byť na Martin hrdí.“ Ako primátor by rád zlepšil povesť Martina a pokúsil sa prinavrátiť Martinu aspoň časť jeho historického významu.

Za najväčšie problémy Martina považuje vyľudňovanie, zlú kvalitu hlavne základného školstva, finančné hospodárenie a zadlženosť mesta, zlé čerpanie Eurofondov a rozpredávanie mestského majetku. Jeho program zatiaľ nepredstavil, no povedal o ňom, že je ambiciózny ale reálny. Tento program bude mať 11 oblastí, ktorými sa bude zaoberať. Ako prvý problém, ktorý by po zvolení za primátora riešil je odpadové hospodárstvo, konkrétne nevýhodná zmluva so spoločnosťou Brantner. Pred nedávnom spojil sily s novo-vzniknutou komunálnou stranou Skúsme to inak, ktorej predsedníčka je Veronika Gajdošová Ladňáková. Táto strana predstavila aj 31 kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva, toľko isto ako je počet poslancov v zastupiteľstve. Momentálne ho môžete zastihnúť v uliciach mestských častí, kde diskutuje s občanmi o problémoch, ktoré v Martine vnímajú.

Stanislav Thomka

Zdroj fotografie: Facebook

Stanislav Thomka je, rovnako ako Martin Kalnický, dlhoročným poslancom mestského zastupiteľstva a je aj poslancom Žilinského samosprávneho kraja. Má 35 rokov a povolaním je projektový manažér. V roku 2020 kandidoval na poslanca NRSR na kandidátke Za ľudí no do parlamentu sa nedostal. O hlasy Martinčanov a Martinčaniek sa bude uchádzať ako nezávislý kandidát. Svoje skúsenosti ako manažér v kultúre a Eurofondoch chce využiť aj pri riadení mesta. O jeho ambíciách povedal: „Na mesto pozerám ako na celok a s výhľadom do budúcnosti. Na to, ako by mesto mohlo vyzerať o niekoľko rokov, treba myslieť dnes a robiť maximum pre to, aby tu ľudia žili radi.“

Za svoje priority považuje dostatok bytov v Martine, primerané nájomné a využívanie Eurofondov. V jeho kampaňovom spote hovorí: „Mojim hlavným cieľom je, aby sa zvýšila kvalita života v našom meste, a aby Martinčania boli opäť hrdí na svoje mesto.“ Ďalej chce, aby sa mesto Martin stalo inšpiráciou pre iné mestá.

Jozef Petráš

Zdroj fotografie: Facebook

Ďalší z kandidátov na primátora je Jozef Petráš. Má 47 rokov a je projektový a krízový manažér a expert pre verejnú službu. V roku 2018 kandidoval na primátora za stranu SPOLU-občianska demokracia. Petráš je dlhoročný protikorupčný aktivista. Pôsobil v Občianskom združení Proti korupcii. Za prvého volebného obdobia Andreja Hrnčiara pracoval ako jeho hovorca a stál pri zrode Transparentného mesta. No po prevalení niektorých Hrnčiarových káuz v ďalšom volebnom období na poste hovorcu nepôsobil. Dokonca na korupciu v mestskom zastupiteľstve začal sám upozorňovať v jeho blogoch, v ktorých a naďalej poukazuje na korupčné správanie regionálnych úradníkov a volených zástupcov a predstavuje svoje protikorupčné opatrenia.

Jeho kampaň „Primátor pre všetkých“ zahájil len nedávno. Jeho vlastnými slovami by dobrý primátor mal „dokázať manažovať potreby a záujmy všetkých. Lokálnych komunít, záujmových skupín, ale aj jednotlivcov. Musí vedieť ako sa vysporiadať so skupinkovaním, politizovaním a nekonštruktívnym hejtom na úkor užitočných, férových a najlepších riešení“. Ďalej dodal, že „Martinčania si zaslúžia primátora, ktorý to robí dobre“.

Ján Danko

Zdroj fotografie: Facebook
No a zatiaľ posledným kandidátom na primátora vo voľbách v roku 2023 bude pravdepodobne terajší primátor, povolaním lekár, Ján Danko. No zatiaľ kandidatúru oficiálne nepotvrdil.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články