Prehľad správ
- HNonline.sk: Dôležitý dátum pre živnostníkov sa blíži. Desaťtisícom sa zmenia odvody, niektorým sa od platieb uľaví
- PRAVDA.sk: Dôchodky budú nižšie. Štát ich vyplácať bude, ale pomer k priemernej mzde bude klesať. Ako budú vyzerať penzie?
- TREND: Vietor nestačí na klimatické sľuby. Turbínová vojna o veľkosť môže celý sektor položiť
- TERAZ.sk Začína sa konkláve, kardináli volia nástupcu pápeža Františka
- SITA.sk Obnovenie tranzitu plynu je v nedohľadne, ministerstvo mlčí. EÚ si ide svoje, znova si strieľa do kolena
- STANDARD.sk „Dovolenka bude beznádejne zničená“. Ako Ukrajinci debatujú o útoku na oslavy v Moskve
- INDEX.SME.sk Slováci ešte nikdy toľko nepýtali za byty. Vyletela cena najmä starších, upozorňuje NBS
- ZIVE.AKTUALITY.sk: Prečo je atentátnik Cintula aj po roku vo väzbe? Na stres reaguje agresivitou a na slobode by mohol byť nebezpečný
- TVNOVINY.SK: Stret jadrových mocností: India aj Pakistan hlásia obete, cezhraničné ostreľovanie pokračuje
- TA3.com: Klíma a lesy: Listy padajú už v lete, smrek sa stráca, lykožrút má viac generácií ročne. Je slovenský les v dobrom stave?
Najnovšie články
V posledný aprílový deň uplynie presne 80 rokov od smrti Adolfa...
Pred šiestimi rokmi, potom, čo Nathalie Bondil počula o lekároch,...
Krémová pistáciová plnka obalená v čokoládovej kruste je na sociálnych sieťach...
Prvýkrát astronómovia spozorovali tento asteroid na možnej kolíznej dráhe so...
Chcete mať v záhrade jeden z najkrajších a najelegantnejších stromov, ktorý...
V komunálnych zastupiteľstvách už niekoľko rokov skupiny aktivistov a ich spojencov medzi poslancami v rôznych slovenských mestách vedú kampane v ktorých bojujú proti hazardu. Petíciami sa snažia zmeniť miestne vyhlášky a vytlačiť hazard z ich mesta. Sú najmä proti herniam s hracími automatmi.
Donedávna musel človek v štátoch, vrátane Slovenska, kde sú rôzne formy tipovania a hazardu povolené, prekonať obmedzujúce fyzické faktory. Niekam musel za hazardom proste zájsť a podať si tip, sadnúť si za automat, alebo za stôl s krupiérom. Vo väčšine štátov sú isté legislatívne prekážky pre vstup do herní a kasín, ako napríklad kontrola veku, alebo ako u nás, že či človek nie je príjemcom sociálnych dávok a podobne.
S rozvojom mobilných technológií a internetu radikálne prichádza súmrak kamenných herní pre hazard a osobná finančná katastrofa patologických hráčov je im teraz vzdialená len na niekoľko kliknutí v telefóne. Svojho mobilu, ktorý má skoro každý po ruke, primárne na komunikáciu a zábavu, sa predsa len tak človek nezbaví. A mladšie ročníky to neurobia isto iste.
Herne a kasína, proti ktorým dnes aktivisti tak srdnato v našich mestách a mestečkách bojujú, sú už pre mladých málo atraktívne. Ísť tam znamená príliš vynaloženého neproduktívneho času, ktorý sa dá stráviť lepšie – online hraním. Mobil umožnil byť všetkým na 100 percent pripojený odkiaľkoľvek bez toho, aby tam bolo treba zájsť, ukázať občiansky, alebo aby sa zvedaví ľudia pýtali, prečo tam chodím a kde na to beriem finančné prostriedky. Mobilu netreba nič vysvetľovať.

Schopnosť len tak sedieť, pustiť sa ťukať do telefónu a hrať hazardné hry sa po čase stáva patologickou. Je takmer nemožné prestať a to je cesta ako sa stať problémovým hráčom. Tomuto trendu, ktorý sa s príchodom chytrých telefónov a všadeprítomného internetu začal rozvíjať nahrala aj situácia s covidom a dlhodobou sociálnou izoláciou ľudí. Ľudia sa hier a zábavy nevzdali ani v karanténe. Vo veľkom sa presunuli z kamenných herní do online prostredia. Viac hráčov zaznamenal Tipos aj v jeho eKasíne. „Napríklad v prípade online číselných lotérií evidujeme až dvojnásobok hráčov oproti plánu. V tejto oblasti ide o 60-percentný nárast v počte hráčov na internetovom portáli spoločnosti oproti plánu,“ uvádzala pre médiá hovorkyňa TIPOS-u Skokanová v novembri 2020.
Vo väčšine sveta sa hazardné hry a tipovanie v minulosti legitimizovali, dostali sa z hraníc zakázaného do spoločensky akceptovanej kultúry. Reklamy na online športové stávkovanie, hazardné hry a online kasína sú viditeľné po celej krajine a sú významným inzerentom v médiách. Bez stávkových spoločností, ako hlavných sponzorov by neprežili naše najpopulárnejšie športy.
Politici všade na svete tvrdia, že legalizácia hazardných hier poskytuje štátom veľmi potrebné dodatočné príjmy a umožňuje vládam primeranejšie dohliadať na hazardné hry a zodpovedne pomáhať peniazmi z hazardu tým, ktorí hraním sebe a svojim rodinám vyrobili problémy. Tieto argumenty, ako aj argumenty proti prohibičným systémom vo všeobecnosti, je ťažké teoreticky vyvrátiť.
Všadeprítomnosť hazardných hier a podobných aktivít, ktoré môžu spôsobiť finančnú katastrofu na pár kliknutí pre každého, kto má chytrý telefón, je ohromujúca. Odborníci čoraz viac vidia súčasný vzostup online športového stávkovania, online kasín, obchodovania s kryptomenami a denného obchodovania, ako fenomén s rovnakými základnými problémami. Často dokonca ide o tých istých ľudí. Údaje z prieskumu Národnej rady pre problémové hazardné hry v USA v minulom roku zistili významnú koreláciu medzi ľuďmi, ktorí obchodujú na týždennej báze na burze a hraním online hazardných hier.
V Amerike, kde majú dlhoročnú tradíciu a prax v skupinovej terapii rôznych závislostí (alkohol, alebo drogy,) si v poslednej dobe všimli, že na stretnutia Anonymných hazardných hráčov prichádza veľa mladých ľud. Napríklad, odkedy sa online športové hazardné hry stali v štáte Illinois legálne, došlo k dramatickému nárastu počtu mladých mužov, u ktorých sa rozvinuli problémy s nutkavým hazardom. To sa zhoduje s ďalšími údajmi z prieskumu Národnej rady pre problémové hazardné hry, ktorý zistil, že viac ako 40 percent ľudí vo veku 18 – 44 rokov hralo online hazardné hry v minulom roku – v porovnaní s iba 21 percentami ľudí vo veku 45 – 54 rokov. Tamojšie mladšie ročníky zo skupiny vo veku 18 – 44 rokov majú tendenciu k hazardu pristupovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa cielene vyhýbať herniam, kasínam, ale nemôžu prestať používať svoj chytrý telefón, ktorý majú stále po ruke. A pokušenie je tu vždy.
Pokiaľ máte smartfón, máte prístup ku všetkým druhom hazardných hier na dosah ruky. Webové stránky s mobilnými hazardnými hrami využívajú veľmi agresívne marketingové taktiky, z ktorých môže byť pre problémových hráčov ťažké uniknúť. Zhromažďovanie údajov od tretích strán napríklad umožňuje hazardnému priemyslu vytvárať prispôsobené, personalizované, lákavé ponuky navrhnuté tak, aby sa ľudia vrátili a míňali ešte viac.
Časť problému spočíva v tom, že takýto problémový hazard je čoraz ťažšie odhaliť aj najbližšími. Ľudia s problémami s hazardnými hrami menej často vykazujú fyzické príznaky v porovnaní s ľuďmi s problémami so zneužívaním návykových látok. A teraz, s nárastom mobilných hazardných hier, môžu ľudia hrať hazardné hry v súkromí svojho domova bez toho, aby o tom ich blízki vedeli. Odborníci to volajú skrytá závislosť.
V literatúre o hazardných hrách je presvedčivo preukázané, že ľahký prístup je rizikovým faktorom rozvoja problémov s hazardom. Jednoduchý prístup sám osebe nerobí z niekoho závislého na hazardných hrách. Ale určite to môže prispieť k zvýšeniu frekvencie hrania a závažnosti prepadnutia tejto vášni. V roku 2013 Americká psychiatrická asociácia v Diagnostickom a štatistickom manuáli duševných porúch preklasifikovala poruchu hazardných hier na „podobnú poruchám súvisiacim s návykovými látkami“.

Online hazardu prepadajú aj ľudia zo sociálnych dôvodov. So zhoršujúcou sa sociálnou a ekonomickou situáciou bude počet takýchto prípadov iste rásť aj na Slovensku. Spúšťačom môže byť strata zamestnania, pravidelného príjmu a podobne. Online pokerová aplikácia v mobile ponúka rýchlu a jednoduchú šancu ako chýbajúce peniaze získať. Je už neskoro, keď sa človek dostane do bodu, keď jednoducho nemôžete prestať a stále si myslí, že sa musí vrátiť k hre a že vyhrá a splatí dlhy. Nejeden takýto prípad končí rozvratom rodiny a sociálnych väzieb.
Podľa amerického psychiatra Whytea, ktorý sa už od roku 1998 snaží prinútiť amerických politikov, aby brali tento problém vážne, časť problému je v tom, že veľa hráčov zápasí potichu a osamote, takže problémové hranie sa zdá byť pre politikov a verejnosť menším problémom, ako v skutočnosti je. Menej ako 1 percento ľudí, ktorí majú problém s hazardom vyhľadá odbornú pomoc. Americkí politici, podľa Whitea sú uväznení v tradičných morálnych a náboženských kultúrnych názoroch na hazardné hry, teda nereflektujú na technologický vývoj a nevidia, že problém sa medzičasom začal posúvať z kamenných herní do online priestoru. Nevšimli si to aj naši aktivisti proti hazardu, ktorí bojujú bitky proti kamenným herniam v ich meste, proti klasickému gamblingu, lebo ten je vidieť. Ale problém sa medzitým intenzívne presúva do mobilov ľudí. To nie je kritika aktivistov, robia len to na čo majú sily. A čo štát? Ten si tento negatívny jav iste ešte ani nevšimol…
Podporte článok zdieľaním
Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket
Článok pokračuje pod reklamou
Prehľad správ
- HNonline.sk: Dôležitý dátum pre živnostníkov sa blíži. Desaťtisícom sa zmenia odvody, niektorým sa od platieb uľaví
- PRAVDA.sk: Dôchodky budú nižšie. Štát ich vyplácať bude, ale pomer k priemernej mzde bude klesať. Ako budú vyzerať penzie?
- TREND: Vietor nestačí na klimatické sľuby. Turbínová vojna o veľkosť môže celý sektor položiť
- TERAZ.sk Začína sa konkláve, kardináli volia nástupcu pápeža Františka
- SITA.sk Obnovenie tranzitu plynu je v nedohľadne, ministerstvo mlčí. EÚ si ide svoje, znova si strieľa do kolena
- STANDARD.sk „Dovolenka bude beznádejne zničená“. Ako Ukrajinci debatujú o útoku na oslavy v Moskve
- INDEX.SME.sk Slováci ešte nikdy toľko nepýtali za byty. Vyletela cena najmä starších, upozorňuje NBS
- ZIVE.AKTUALITY.sk: Prečo je atentátnik Cintula aj po roku vo väzbe? Na stres reaguje agresivitou a na slobode by mohol byť nebezpečný
- TVNOVINY.SK: Stret jadrových mocností: India aj Pakistan hlásia obete, cezhraničné ostreľovanie pokračuje
- TA3.com: Klíma a lesy: Listy padajú už v lete, smrek sa stráca, lykožrút má viac generácií ročne. Je slovenský les v dobrom stave?
Najnovšie články
Viac ako 46 miliónov ľudí vo svete trpí Alzheimerovou chorobou....
V posledný aprílový deň uplynie presne 80 rokov od smrti Adolfa...
Pred šiestimi rokmi, potom, čo Nathalie Bondil počula o lekároch,...
Krémová pistáciová plnka obalená v čokoládovej kruste je na sociálnych sieťach...
Prvýkrát astronómovia spozorovali tento asteroid na možnej kolíznej dráhe so...
Chcete mať v záhrade jeden z najkrajších a najelegantnejších stromov, ktorý...