Prehľad správ

Najnovšie články

Chronická nespavosť sa dá liečiť

Rána po zlom spánku bývajú brutálne. Nekvalitný spánok nielenže spôsobuje, že sa cítite unavení a mrzutí, ale máte aj počas dňa menej energie. A to nehovoríme o dlhodobých zdravotných rizikách spôsobených so zlým spánkom, ako je priberanie, oslabená imunita a problémy s pamäťou. Jednoducho povedané, spánok je rozhodujúci pre celkové zdravie.

Nespavosť je porucha spánku charakterizovaná neschopnosťou zaspať a zostať tak v tomto stave počas celej noci. Väčšina dospelých potrebuje približne sedem až osem hodín spánku za noc, pričom kvalita spánku je rovnako dôležitá, ako jeho kvantita. Nedostatok spánku, alebo zlá kvalita môžu mať vážne následky, lebo dlhotrvajúci nedostatok spánku si môže vybrať svoju daň na duševnom zdraví a tiež zvyšuje riziko nehody pri práci, alebo pri šoférovaní.

Existuje veľa dôvodov, prečo sa ľudia neprebúdzajú ako odpočinutí, ale ráno sú v stave ako po celodennej drine. Príčinou môže byť stres v práci, alebo v rodine, zlé spánkové návyky, ale aj celkom obyčajné konzumovanie potravy neskoro v noci. Príznaky nespavosti sa môžu líšiť od človeka k človeku, ale vo všeobecnosti zahŕňajú:

  • ťažkosti so zaspávaním
  • prebúdzanie sa v noci alebo príliš skoro ráno
  • ranný pocit nedostatku oddychu
  • ospalosť počas dňa
  • podráždenosť, depresia alebo úzkosť
  • ťažkosti so zameraním sa na úlohy, alebo zapamätaním si vecí počas dňa
  • zvýšený počet chýb a omylov počas dňa

Nespavosť majú na svedomí aj fyzické choroby, neurologické problémy a poruchy duševného zdravia, ako je úzkosť, alebo depresia. Chronická nespavosť môže viesť k vážnym zdravotným problémom, vrátane cukrovky, hypertenzie a obezite.

Mnohí ľudia v určitom okamihu svojho života pociťujú určitý stupeň krátkodobej nespavosti, porúch zaspávania, ale úspešne toto obdobie prekonajú. Riešenie nájdu zvyčajne v každodennej rutine. Tá vo všeobecnosti zlepšuje schopnosť dobre si oddýchnuť. Kognitívna behaviorálna terapia a lieky sú ďalšími účinnými prostriedkami, ktoré môžu zlepšiť kvalitu života ľudí trpiacich týmto frustrujúcim stavom.

Zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu brániť schopnosti zaspať. Niektoré z nich zahŕňajú stres. Ten je väčšinou hlavnou príčinou nespavosti, pretože stres vedie k nadmerne aktívnej mysli, ktorá sťažuje odpočinok. Ďalšie faktory sú cestovanie (pásmové oneskorenie), alebo problémy v práci – často sa meniace plány môžu narušiť zabehnutý rytmus tela; zlé spánkové návyky (ponocovanie, spánok v nepohodlnom prostredí alebo zapájanie sa do stimulujúcich aktivít pred spaním, to všetko môže narušiť spánok); a neskoré nočné jedenie (porucha trávenia, tráviace ťažkosti môžu brániť schopnosti spať). Udržiavanie optimálneho spánkového plánu je jedným z tých výkonov každodenného života, ktorý má byť relatívne jednoduchý, no často sa zdá byť pre mnohých ľudí zdanlivo nedosiahnuteľný.

Mnoho ľudí jednoducho prijme, že prerušovaný spánok a nepokojné noci sú súčasťou ich života a cena za prácu a úspech. Neuvedomujú si, že narušený nočný spánok možno súvisí s veľmi vážnym zdravotným stavom – nahromadením tukového arteriálneho plaku, ktorý vážne zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych problémov. Ak sme doteraz brali vážne varovanie lekárov, že existuje množstvo možností životného štýlu, ktoré môžu u jednotlivca zvýšiť riziko vzniku srdcových chorôb, od nedostatku cvičenia až po zlé stravovacie návyky, teraz možno budeme musieť pridať do tohto zoznamu výstrah aj narušené vzorce prerušovaného spánku. Ak sledujete svoje spánkové vzorce pomocou objektívnych meraní, rovnakým spôsobom, ako sledujete svoju hmotnosť, krvný tlak alebo cholesterol, môžete sledovať zmeniť svoje spánkové návyky.

Ako sa diagnostikuje nespavosť?
Neexistuje žiadny test, ktorý by dokázal diagnostikovať túto poruchu, ale lekári sa zvyčajne pýtajú na symptómy a spánkové návyky a pri vyšetrovaní tohto problému vykonajú fyzické vyšetrenie. Pacienti môžu byť požiadaní, aby si viedli spánkový denník, alebo sú odkázaní na pomoc do spánkového laboratória, ktoré môže počas spánku monitorovať rôzne faktory (vrátane srdcovej frekvencie, dýchania a mozgových vĺn). Ak príznaky poukazujú na základný problém duševného zdravia, môže sa odporučiť spánkový poradca alebo terapeut.

Liečba nespavosti
Riešenie nespavosti zvyčajne zahŕňa liečbu základnej príčiny tohto stavu. V niektorých prípadoch to zahŕňa zlepšenie spánkových návykov pacienta tým, že ho povzbudíte ísť spať a vstávať v rovnakom čase; vylúčenie kofeínu v hodinách pred spaním; pravidelné cvičenie; a vyhýbanie sa dennému spánku. Na dobrý nočný spánok sa môžu použiť aj lieky, na ktoré sa však môže vytvoriť návyk a z dlhodobého hľadiska nie sú také účinné ako zmeny životného štýlu a ich prísne dodržiavanie.

Ak sú tieto opatrenia neúčinné, možno použiť kognitívno-behaviorálnu terapiu, aby sa eliminovali akékoľvek negatívne myšlienky alebo činy, ktoré bránia pacientovi zaspať. Aplikujú sa stratégie ako stimulačná terapia (odstraňuje faktory, ktoré bránia spánku); relaxačné techniky (pomáha pacientom kontrolovať dýchanie, svalové napätie a srdcovú frekvenciu); obmedzenie spánku cez deň (čiastočný nedostatok spánku môže prispieť k väčšej únave v noci); a svetelná terapia (pomocou svetla na posunutie vnútorných hodín) môže tiež pomôcť stimulovať lepší spánok.

Ako zabrániť nespavosti?
Najlepším spôsobom, ako predísť nespavosti, je urobiť zmeny v spánkovom prostredí a riešiť akékoľvek návyky životného štýlu, ktoré ovplyvňujú vašu schopnosť zaspať. Veci ako dodržiavanie pravidelného režimu spánku; zdriemnutie, kofeín, nikotín, ako aj veľké jedlá pred spaním ; byť aktívny počas dňa a potlačenie akýchkoľvek iných stavov, ktoré môžu spôsobovať bolesť. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa obrazovkám počítačov, alebo telefónov tesne pred spaním, udržiavať pravidelnú nočnú rutinu a cez deň si trochu zacvičiť.

Zdroj ilustrácie: Gettyimages
Zdravý spánok je skrátka naozaj dôležitý a ak sa vám zdá, že nedokážete prežiť jedinú noc bez toho, aby ste sa dvakrát alebo trikrát nezobudili, je vo vašom najlepšom záujme pokúsiť sa o zmenu. Nájdenie správneho lieku na nespavosť sa môže zdať ako nekonečný boj a to, čo funguje na jedného človeka, nemusí fungovať na iného.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články