Prehľad správ

Najnovšie články

Mobilný hazard. Skrytá závislosť na vzostupe

V komunálnych zastupiteľstvách už niekoľko rokov skupiny aktivistov a ich spojencov medzi poslancami v rôznych slovenských mestách vedú kampane v ktorých bojujú proti hazardu. Petíciami sa snažia zmeniť miestne vyhlášky a vytlačiť hazard z ich mesta. Sú najmä proti herniam s hracími automatmi.

Donedávna musel človek v štátoch, vrátane Slovenska, kde sú rôzne formy tipovania a hazardu povolené, prekonať obmedzujúce fyzické faktory. Niekam musel za hazardom proste zájsť a podať si tip, sadnúť si za automat, alebo za stôl s krupiérom. Vo väčšine štátov sú isté legislatívne prekážky pre vstup do herní a kasín, ako napríklad kontrola veku, alebo ako u nás, že či človek nie je príjemcom sociálnych dávok a podobne.

S rozvojom mobilných technológií a internetu radikálne prichádza súmrak kamenných herní pre hazard a osobná finančná katastrofa patologických hráčov je im teraz vzdialená len na niekoľko kliknutí v telefóne. Svojho mobilu, ktorý má skoro každý po ruke, primárne na komunikáciu a zábavu, sa predsa len tak človek nezbaví. A mladšie ročníky to neurobia isto iste.

Herne a kasína, proti ktorým dnes aktivisti tak srdnato v našich mestách a mestečkách bojujú, sú už pre mladých málo atraktívne. Ísť tam znamená príliš vynaloženého neproduktívneho času, ktorý sa dá stráviť lepšie – online hraním. Mobil umožnil byť všetkým na 100 percent pripojený odkiaľkoľvek bez toho, aby tam bolo treba zájsť, ukázať občiansky, alebo aby sa zvedaví ľudia pýtali, prečo tam chodím a kde na to beriem finančné prostriedky. Mobilu netreba nič vysvetľovať.

Zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Schopnosť len tak sedieť, pustiť sa ťukať do telefónu a hrať hazardné hry sa po čase stáva patologickou. Je takmer nemožné prestať a to je cesta ako sa stať problémovým hráčom. Tomuto trendu, ktorý sa s príchodom chytrých telefónov a všadeprítomného internetu začal rozvíjať nahrala aj situácia s covidom a dlhodobou sociálnou izoláciou ľudí. Ľudia sa hier a zábavy nevzdali ani v karanténe. Vo veľkom sa presunuli z kamenných herní do online prostredia. Viac hráčov zaznamenal Tipos aj v jeho eKasíne. „Napríklad v prípade online číselných lotérií evidujeme až dvojnásobok hráčov oproti plánu. V tejto oblasti ide o 60-percentný nárast v počte hráčov na internetovom portáli spoločnosti oproti plánu,“ uvádzala pre médiá hovorkyňa TIPOS-u Skokanová v novembri 2020.

Vo väčšine sveta sa hazardné hry a tipovanie v minulosti legitimizovali, dostali sa z hraníc zakázaného do spoločensky akceptovanej kultúry. Reklamy na online športové stávkovanie, hazardné hry a online kasína sú viditeľné po celej krajine a sú významným inzerentom v médiách. Bez stávkových spoločností, ako hlavných sponzorov by neprežili naše najpopulárnejšie športy.

Politici všade na svete tvrdia, že legalizácia hazardných hier poskytuje štátom veľmi potrebné dodatočné príjmy a umožňuje vládam primeranejšie dohliadať na hazardné hry a zodpovedne pomáhať peniazmi z hazardu tým, ktorí hraním sebe a svojim rodinám vyrobili problémy. Tieto argumenty, ako aj argumenty proti prohibičným systémom vo všeobecnosti, je ťažké teoreticky vyvrátiť.

Všadeprítomnosť hazardných hier a podobných aktivít, ktoré môžu spôsobiť finančnú katastrofu na pár kliknutí pre každého, kto má chytrý telefón, je ohromujúca. Odborníci čoraz viac vidia súčasný vzostup online športového stávkovania, online kasín, obchodovania s kryptomenami a denného obchodovania, ako fenomén s rovnakými základnými problémami. Často dokonca ide o tých istých ľudí. Údaje z prieskumu Národnej rady pre problémové hazardné hry v USA v minulom roku zistili významnú koreláciu medzi ľuďmi, ktorí obchodujú na týždennej báze na burze a hraním online hazardných hier.

V Amerike, kde majú dlhoročnú tradíciu a prax v skupinovej terapii rôznych závislostí (alkohol, alebo drogy,) si v poslednej dobe všimli, že na stretnutia Anonymných hazardných hráčov prichádza veľa mladých ľud. Napríklad, odkedy sa online športové hazardné hry stali v štáte Illinois legálne, došlo k dramatickému nárastu počtu mladých mužov, u ktorých sa rozvinuli problémy s nutkavým hazardom. To sa zhoduje s ďalšími údajmi z prieskumu Národnej rady pre problémové hazardné hry, ktorý zistil, že viac ako 40 percent ľudí vo veku 18 – 44 rokov hralo online hazardné hry v minulom roku – v porovnaní s iba 21 percentami ľudí vo veku 45 – 54 rokov. Tamojšie mladšie ročníky zo skupiny vo veku 18 – 44 rokov majú tendenciu k hazardu pristupovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa cielene vyhýbať herniam, kasínam, ale nemôžu prestať používať svoj chytrý telefón, ktorý majú stále po ruke. A pokušenie je tu vždy.

Pokiaľ máte smartfón, máte prístup ku všetkým druhom hazardných hier na dosah ruky. Webové stránky s mobilnými hazardnými hrami využívajú veľmi agresívne marketingové taktiky, z ktorých môže byť pre problémových hráčov ťažké uniknúť. Zhromažďovanie údajov od tretích strán napríklad umožňuje hazardnému priemyslu vytvárať prispôsobené, personalizované, lákavé ponuky navrhnuté tak, aby sa ľudia vrátili a míňali ešte viac.

Časť problému spočíva v tom, že takýto problémový hazard je čoraz ťažšie odhaliť aj najbližšími. Ľudia s problémami s hazardnými hrami menej často vykazujú fyzické príznaky v porovnaní s ľuďmi s problémami so zneužívaním návykových látok. A teraz, s nárastom mobilných hazardných hier, môžu ľudia hrať hazardné hry v súkromí svojho domova bez toho, aby o tom ich blízki vedeli. Odborníci to volajú skrytá závislosť.

V literatúre o hazardných hrách je presvedčivo preukázané, že ľahký prístup je rizikovým faktorom rozvoja problémov s hazardom. Jednoduchý prístup sám osebe nerobí z niekoho závislého na hazardných hrách. Ale určite to môže prispieť k zvýšeniu frekvencie hrania a závažnosti prepadnutia tejto vášni. V roku 2013 Americká psychiatrická asociácia v Diagnostickom a štatistickom manuáli duševných porúch preklasifikovala poruchu hazardných hier na „podobnú poruchám súvisiacim s návykovými látkami“.

Zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Online hazardu prepadajú aj ľudia zo sociálnych dôvodov. So zhoršujúcou sa sociálnou a ekonomickou situáciou bude počet takýchto prípadov iste rásť aj na Slovensku. Spúšťačom môže byť strata zamestnania, pravidelného príjmu a podobne. Online pokerová aplikácia v mobile ponúka rýchlu a jednoduchú šancu ako chýbajúce peniaze získať. Je už neskoro, keď sa človek dostane do bodu, keď jednoducho nemôžete prestať a stále si myslí, že sa musí vrátiť k hre a že vyhrá a splatí dlhy. Nejeden takýto prípad končí rozvratom rodiny a sociálnych väzieb. 

Podľa amerického psychiatra Whytea, ktorý sa už od roku 1998 snaží prinútiť amerických politikov, aby brali tento problém vážne, časť problému je v tom, že veľa hráčov zápasí potichu a osamote, takže problémové hranie sa zdá byť pre politikov a verejnosť menším problémom, ako v skutočnosti je. Menej ako 1 percento ľudí, ktorí majú problém s hazardom vyhľadá odbornú pomoc.  Americkí politici, podľa Whitea sú uväznení v tradičných morálnych a náboženských kultúrnych názoroch na hazardné hry, teda nereflektujú na technologický vývoj a nevidia, že problém sa medzičasom začal posúvať z kamenných herní do online priestoru. Nevšimli si to aj naši aktivisti proti hazardu, ktorí bojujú bitky proti kamenným herniam v ich meste, proti klasickému gamblingu, lebo ten je vidieť. Ale problém sa medzitým intenzívne presúva do mobilov ľudí. To nie je kritika aktivistov, robia len to na čo majú sily. A čo štát? Ten si tento negatívny jav iste ešte ani nevšimol…

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články