Prehľad správ

Najnovšie články

Ako sa zbaviť mravcov

Podľa odhadov sa hmotnosť všetkých mravcov na planéte rovná súčtu hmotností všetkých jej ľudských obyvateľov. Takže v každom prípade, je ich podstatne viac jedincov, ako nás. Vyskytujú takmer na celej zemeguli a vedci poznajú takmer 12 tisíc druhov. Najviac im vyhovuje teplé vlhké prostredie, ťažšie znášajú sucho a chlad. V tropických dažďových pralesoch môžu tvoriť až 15 % z celkovej živočíšnej biomasy. Dokážu zniesť vyššie teploty, či dokonca vydržať niekoľko hodín pod vodou. V suchých oblastiach musia niektoré robotnice neustále nosiť do mraveniska kvapky vody.
Zdroj fotografie: Archív redakcie
Mravce nebývajú v našich príbytkoch vítanými spoločníkmi. Privádza ich predovšetkým túžba po potrave a vode. Väčšina ľudí má chuť v prvej chvíli siahnuť po chémii, aby sa drobných návštevníkov zbavili. Rôznych prostriedkov je v drogériách dostatok. Môžete sa ich zbaviť ale aj iným spôsobom. V domácnostiach a záhradách, kde sa vyskytujú v sezóne mravce, nemusí byť „nechemické“ riešenie na škodu a pripíšte si aj nejaký ten dobrý bod u ekologického dozorcu. Počuli ste už o kombinácii banánových šupiek a kyseliny boritej, ako prostriedky, ako sa nevítanej návštevy zbaviť?
Mravec druhu Formica truncorum sa vyskytuje v Európe a v Ázii. Dorastá do veľkosti 8-11 mm. Zdroj fotografie: Archív redakcie
Mravce patria k najagresívnejším tvorom živočíšnej ríše. Je to sociálny hmyz, ktorý prežíva v dobre organizovaných kolóniách v postavených hniezdach. Počty mravcov v kolónii môžu kolísať od niekoľkých desiatok po niekoľko miliónov jedincov. Sú známe prípady, keď príbuzné kolónie mravcov vytvorili superkolóniu nachádzajúcich sa na dĺžke niekoľko tisíc kilometrov. Život kolónie sprevádzajú neustále výpady na územia iných kolónií a súboje s nimi o potravu a teritórium. Mravce vo svojej ceste za potravou neobchádzajú ani ľudské obydlia. Najlepšiu adaptáciu na toto prostredie má v našich zemepisných šírkach mravec faraónsky (Monomorium pharaonis).
Mravec faraónsky (Monomorium pharaonis). Zdroj ilustrácie: Wikimedia.org

Tento druh je škodca, ktorý poškodzuje a znehodnocuje potraviny. Vo vlhkom prostredí interiérov budovaním svojich hniezd rozkladá ľudské príbytky. Môže byť aj prenášačom niektorých nákaz. Vďaka symbióze mravcov s niektorými škodcami rastlín, ako sú napríklad vošky a puklice, sú mravce nevítanými hosťami aj v našich záhradkách. Nechcete na nich použiť agresívne chemické prípravky? Skúste napríklad tieto doma dostupné prostriedky.

Roztok z banánových šupiek a kyseliny boritej
Pripravíte si 2 banánové šupky zo zrelých banánov a 5 g kyseliny boritej. Ďalej potrebujete 0,5 litra horúcej vody, ktorú nalejete do nádoby a pridáte do nej 5 g kyseliny boritej. Všetko dôkladne premiešate až kým sa kyselina nerozpustí. Potom zmes nalejte zmes na banánové šupky a necháte ich 2 hodiny lúhovať. Potom šupky pokrájajte na menšie kúsky a pripravte ich mravcom na miesta, ktoré pravidelne navštevujú. Pozor, aby sa k nim nedostali deti, alebo domáci miláčikovia! Mravce si kúsky banánovej šupky odnesú do mraveniska. Nebude to dlho trvať a vy sa týmto spôsobom mravcov úplne zbavíte.

Citrónová šťava
Na mravce v domácnosti zaberú aj ďalšie postupy. napríklad použitie šťavy z citróna. Stačí z neho vytlačiť šťavu, naplniť rozprašovač a postriekať všetky miesta, kde sa mravce vyskytujú. Šťavu z citrónov môžete použiť aj na vytieranie podlahy – spoľahlivo ich to odpudí. Na mravce okrem citróna funguje aj soľ. Nasypte ju do ich cestičiek a pod prah dverí. Budú mať veľký problém túto bariéru prekonať. O podobných účinkoch kávovej usadeniny sme písali nedávno v článku „Káva v záhrade“.

Použite bylinky
Mravce sa môžu ľahko dostať do kuchyne, alebo do špajze. Šalvia, škorica, bobkový list, alebo klinčeky sú bylinky a koreniny, ktoré mravce odpudzujú Pokiaľ bude špajza plná aromatickej vône, asi sa jej radšej vyhnú. Voňavé ingrediencie môžete v bavlnenom vrecúšku vložiť aj do skríň s oblečením. Nemusíte sa potom obávať, že by vám tam naliezli mravce, alebo iný hmyz.

Čo robiť, aby sa mravcom u vás nepáčilo

Zdroj fotografie: Archív redakcie

Ťažko asi zabránite, aby sa nejaký mravec – prieskumník nepokúsil vstúpiť do vašej domácnosti a hľadal tam potravu a komfort pre svoje početné príbuzenstvo. Tieto rady vám pomôžu zabrániť ich masovej invázii:

  • Nenechávajte potraviny, špinavé taniere a zvyšky jedál na miestach, kde sa k ním môžu dostať mravce. Väčšinu mravcov priťahujú sladké a mastné potraviny.
  • Utesnite trhliny, praskliny a otvory okolo okien, dverí a potrubí. Použite tmel, alebo tesnenie, aby sa škárami mravce nemohli dostať do vášho obydlia.
  • Opravte netesnosti v kúpeľni, na toalete, pri vodo a elektroinštalácii a vysušte vlhké miesta v domácnosti.
  • Odstráňte z dvora, alebo záhrady hnijúcu guľatinu a rezivo.

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články