Prehľad správ

Najnovšie články

Mona Lisa 20. storočia oslávila neuveriteľných 93 rokov

Talianska herečka  Gina Lollobrigida, vlastným krstným menom Luigina, sa narodila 4. júla 1927 v talianskom Subiacu, v rodine výrobcu nábytku, ako druhá zo štyroch dcér. Ako veľmi mladá sa začala venovať modelingu. Vyhrala súťaž Miss Rím a v roku 1947 skončila tretia na Miss Taliansko. Od súťaží miss viedla jej cesta do filmových ateliérov. V roku 1949 sa vydala za slovinského lekára Milka Skofiča s ktorým mala jedného syna. Manželstvo im vydržalo do roku 1971.

Plagáty k filmom s Ginou Lolobrigidou.

Zdroj fotografií: Archív MR

Herecká kariéra Giny Lollobrigidy sa začala filmom Pozor, banditi! (1951). Miláčikom fanúšikov sa stala po účinkovaní vo francúzskej klasike Fanfán Tulipán (1952), v ktorej si zahrala po boku hviezdneho Gérarda Philipa. Potom si zahrala v klasikách ako Krásky noci, Chlieb, láska a fantázia (1953) a vo filmovej adaptácii známeho románu Rimanka (1954). V tomto období sa stala najlepšie platenou európskou herečkou. V pamäti divákov však Lollobrigida ostáva aj v úlohe krásnej cigánky Esmeraldy z nesmrteľného príbehu od Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži (1956). Jej filmografia obsahuje desiatky titulov.

Zdroj fotografií: Archív MR

Filmové zábery s Ginou Lolobrigidou:

Gina Lollobrigida patrila k najpopulárnejším európskym herečkám 50. a 60. rokov a bola označovaná za Monu Lisu 20. storočia. Vzrastom síce bola menšia (1,58 metra), ale na mužov pôsobila zo strieborného plátna ako veľký magnet. Režiséri a producenti stavali na jej výrazných hnedých očiach a extrémne zvodných krivkách tela.

Odvážnejším scénam sa pred filmovými kamerami nevyhýbala. Napriek tomu, že hrala vo filmoch, ktoré podnecovali mužskú fantáziu, Gina Lollobrigida odmietala priveľmi nahé scény. Neoblomní režiséri, ktorí trvali na tom, že v ich filmoch musí vystaviť svoje nahé telo žiadostivým pohľadom publika, Ginu nakoniec priviedli k rozhodnutiu, že dá filmovým ateliérom v 60. rokoch minulého storočia zbohom a začne sa venovať fotografovaniu a režírovaniu filmových dokumentov.

Pred objektívom jej fotoaparátu sa vystriedali osobnosti, ako brazílska futbalová hviezda Pelé, prezident Ronald Reagan, herec Paul Newman, maliar Salvador Dalí či kubánsky vodca Fidel Castro o ktorom natočila aj filmový dokument.

Zdroj fotografií: Archív MR a tpi.it

 

V roku 2007 obletela svet správa, že sa Gina chce po dlhých rokoch opäť vydávať. Ženíchom bol o 34 rokov od nej mladší katalánsky podnikateľ Javier Rigau y Rafols. Svadba sa mala konať v rímskom kostole Santa Maria d´Aracoeli a pozvánku dostalo 400 prominentov z celého sveta. Medzi nimi aj manželia Clintonovci, herečky Liz Taylorová a Jane Fondová. Talianske a španielske médiá vyrukovali s článkami o ženíchovi ako o vypočítavom homosexuálnom gigolovi, ktorý si berie Ginu len kvôli jej peniazom. Svadba bola preto v pôvodnom termíne zrušená, ale problémy so ženíchom sa pre Lollobrigidu ešte neskončili. Až v roku 2019 sa ako 92-ročná oficiálne rozviedla. 

Po niekoľkých rokoch sporov dosiahla súdne zneplatnenie sobáša, ktorý podľa Rigaua uzavreli v roku 2010 v Barcelone. Podľa herečky jej „manžel“ Rigau zneužil plnú moc, ktorú podpísala pred notárom kvôli inému účelu a úrady ich podľa tejto plnej moci zosobášili a desaťročie považovali za manželov.

Lollobrigida, ako celosvetovo známa celebrita, sa angažovala aj v charite. V roku 1999 sa stala čestnou veľvyslankyňou Organizácie Spojených národov pre výživu a pôdohospodárstvo (FAO). V roku 2013 vydražila svoju zbierku šperkov za 4,7 milióna švajčiarskych frankov, ktoré venovala na výskum kmeňových buniek a financovanie výstavby medzinárodnej nemocnice zameranej na ich výskum.

Gina Lollobrigida bola v roku 1995 oficiálnym hosťom Filmového festivalu v Karlových Varoch, kde odovzdávala hlavnú cenu festivalu Janu Svěrákovi za jeho film JÍZDA. O rok na to, bola najväčšou hviezdou slovenského filmového festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach. Na tamojší Most slávy bola 27. júna 1996 za jej účasti pripevnená pamätná bronzová tabuľa s jej menom.
Jej nedávne 93. narodeniny si pripomenuli fanúšikovia na sieti Twitter. Jeden z nich k blahoprianiu „And happy birthday to Gina Lollobrigida, 93 today!“ pridal aj tento zaujímavý obrázok. Je to Ginou Lollobrigidou podpísaná obálka časopisu SHOW z augusta 1963. Fanúšikovia na svoju Monu Lisu 20. storočia proste nezabudli a stále si ju pripomínajú takú, aká bola v časoch jej najväčšej slávy.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články