Prehľad správ

Najnovšie články

TIP NA VÝLET – ZRÚCANINY A HRADBY ​

Ešte Vašim deťom prázdniny neskončili a Vy rozmýšľate kam s nimi? Čo tak zaskočiť na výlet do prírody a ešte k tomu v našom krásnom Turci? Nemusíte cestovať ďaleko aby ste deťom ukázali krásu prírody. V Turci máme hneď tri zrúcaniny hradov, ktoré by sme našim deťom mali ukázať. Tak pobaľte desiatu, veľa pitnej vody a hurá na výlet

Sklabinský hrad 

Hrad postavili v polovici 13. storočia na starom hradisku. Bol kráľovským hradom a sídlom Turčianskej stolice. Okolo roku 1436 vyhorel a po núdzovej oprave v druhej polovici 15. storočia nasledovala rozsiahla prestavba. 

Obnovili pozorovaciu vežu, pristavili gotickú kaplnku, pri stredovekom jadre hradu postavili prvé predhradie s dvoma baštami. Na konci 15.storočia hrad znova vyhorel. Na dôkladnú opravu sa podujali Révaiovci – vybudovali druhé predhradie s novou bránou, chránenou polkruhovitou baštou a štvorhrannou vežou. 

Na začiatku 17. storočia vyrástol v predhradí komfortný renesančný kaštieľ. Prežil protihabsburské stavové povstania a bol sídlom Turčianskej stolice až do postavenia stoličného domu v Martine (1772). Starý hrad sa pomaly rozpadával, dolná časť s renesančným kaštieľom boli obývateľné až do druhej svetovej vojny. 

Koncom roka 1944 Nemci pri vojenskej akcii vyhodili kaštieľ do vzduchu a vypálili spolu so Sklabinským Podzámkom. Hradné múry v malebnom predhorí Veľkej Fatry sú už iba romantickým cieľom nedeľných vychádzok. K hradu patrí aj múzeum, ktoré je možné navštíviť a oboznámiť sa tak s históriou hradu a jej majiteľmi. Keďže tu chovajú pôvodné plemeno kôz, možno budete mať šancu ochutnať aj mliečne výrobky

Zdroj: autor Xmetov

Znievsky hrad

Hrad Zniev na skalnatom vrcholci v nadmorskej výške 985 m je najstarším známym hradom v Turci a druhým najvyššie položeným hradom na Slovensku. Panovník Belo IV. dal po tatárskom vpáde postaviť vedľa starého Znojovho hrádku nový hrad “castrum Thurucz” – hrad Turiec. 

Hrad chránil vstup do Turca na starej obchodnej ceste z Ponitria a bol prvým sídlom Turčianskej stolice. Sídlo stolice však neskôr prešlo na väčší, lepšie prístupný Sklabinský hrad a Znievskemu hradu ľudia postupne vrátili jeho starý názov. Pôvodne mocné sídlo turčianskeho zemepána doplatilo na svoju neprístupnosť. Stalo sa nepohodlným, často menilo majiteľov. 

Roku 1681 hrad vypálili Tököliho povstalci a odvtedy ho nikto neopravil. V ruinách sa zachovali len zvyšky štvorhrannej veže a nižšie základy pozdĺžnej obytnej budovy.

Zdroj: autor Caroig

Blatnický hrad 

Blatnický hrad bol vybudovaný v druhej polovici 13. storočia na vápencovom chrbte oddeľujúcom Turčiansku kotlinu od Gaderskej doliny. Na rozdiel od iných výšinných hradov bol kvôli nerozvážnosti svojich pánov veľmi slabo opevnený, a tak sa ho poľahky zmocňovali najrôznejšie vojská, ktoré tiahli okolo. 

Dnes z pevnosti ostali už iba rumy. Ich návšteva však poteší všetkých, ktorí sa radi kochajú ďalekými výhľadmi či krásami stredoslovenskej prírody. K Blatnickému hradu sa – ako sa na takúto stavbu sluší a patrí – viaže viacero povestí. Jedna z nich hovorí o ukrutnom hradnom pánovi, ktorý, keď sa dozvedel, že jeho jediná dcéra sa potajme schádza s nie príliš zámožným zemanom Ilgom, rozhodol sa, že ju bez milosti otrávi. 

Na oslavu, ktorú usporiadal, a na ktorej chcel onen hrozný čin vykonať, však spoločne s družinou vtrhol sám Ilgo a pred očami všetkých hostí dal pohár prichystaný otcom pre mladicu vypiť psovi. Psa zatriaslo a zaraz bolo po ňom. Zamýšľaný zločin tak bol verejne odhalený, načo sverepý hradný pán zošalel. Ilgovi a jeho milej potom už v nič nebránilo v sobáši. K Blatnickému hradu sa možno poľahky dostať po značenom turistickom chodníku z obce Blatnica

Zdroj : www.turiec.com

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články