Prehľad správ

Najnovšie články

Chcete elektromobil? Štát vám prispeje

Aj vy sa obzeráte po novom aute a chceli by ste aby už nejazdilo na benzín, alebo na naftu a chcete, aby ste do neho „tankovali“ elektrický prúd? Dnes sa nebudeme venovať problematike dojazdu, nabíjania a životnosti batérií takéhoto druhu vozidiel, ale sa pozrieme na jeden ekonomický aspekt možného obstarania si nového elektromobilu, alebo plug-in hybridu a to s finančnou pomocou od štátu.

zdroj: www.chcemelektromobil.sk

Aby sa zvýšil počet elektromobilov na slovenských cestách, pristupuje po vzore iných krajín EÚ, aj naše Ministerstvo hospodárstva (MH SR) k dotovaniu ich nákupu. Na tento účel vyčlenilo sumu 5 miliónov eur. 

Na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom bude možné takto získať príspevok 8 000 eur. 

V prípade plug-in hybridného vozidla to bude menej, iba 5 000 eur. O tieto sumy môžu požiadať fyzické osoby,
podnikatelia a aj verejná správa.

zdroj: www.chcemelektromobil.sk

Horná hranica obstarávacej ceny vozidla, na ktoré bude možné získať štátnu dotáciu z tejto výzvy, je 50 000 eur spolu s daňou z pridanej hodnoty (DPH). Takže, ak snívate o kúpení si priekopníckej Tesly S, elektifikovaného medveďa EQC 400, alebo audiny e-tron, tak na túto triedu vozenia sa zabudnite. Ich cena je vysoko nad štátom stanovený limit. Reálne budú asi iné značky a ich menšie a lacnejšie modely. 


Na Slovensku vozidlá s elektrickým a hybridným pohonom zatiaľ tvoria len nepatrnú časť predaja nových vozidiel. V roku 2016 bolo zaregistrovaných 926 takýchto áut, v roku 2018 to bolo 2 109.


Dnes už má, aj na našom trhu, prakticky každá automobilová značka vo svojom portfóliu „čistý“ elektromobil, alebo aspoň plug-in hybrid. Najprístupnejšie slovenským kupujúcim budú asi modely malých mestských elektromobilov zo segmentu A, resp. B. Treba si uvedomiť, že autá sa nebudú dať obstarať na lízing a tak záujemca o ne bude musieť zaplatiť v showroome predajcovi plnú sumu uvedenú na cenovke. To je pri kúpe vozidla, ktoré je minimálne raz tak drahé, ako jeho benzínový, alebo naftový ekvivalent vo vysokom stupni výbavy, pre záujemcu dosť obmedzujúca skutočnosť. 


Kto teda budú zákazníci, ktorí siahnu po takomto drahšom variante mestského vozidla, keď vieme, že náš slovenský zákazník je silne orientovaný na cenu? Budú to nadšenci pre nové technológie, ekologickí aktivisti, alebo iba imidžisti?
Môže si náš štát dovoliť dotovať, z daní všetkých obyvateľov, takýmto spôsobom potrebu malej skupinky ľudí? Môžeme dotovať niečo takým istým spôsobom, ako to robí bohaté Nemecko, alebo Nórsko? Aj napriek tomu, že dva modely z troch modelov, ktoré sme vybrali do infografiky na ukážku ich ceny, sa vyrábajú na Slovensku a ich kúpa podporuje naše národné hospodárstvo a zamestnanosť?

zdroj: infografiky: redakcia

Na obrázku sú vozidlá, ktoré spĺňajú kritériá dotačnej výzvy. Je to nový e-Peugeot 208 z Trnavy a Škoda CITYGO iV z Bratislavy. Žilinská KIA model elektromobilu, alebo plu-in hybridu u nás nevyrába.
Dotácie zo štátneho rozpočtu na kúpu elektromobilov tu už raz boli. V roku 2016 bolo určených na tento účel 5,2 mil. eur. Na elektroautomobil sa dala získať dotácia 5 000 eur a na plug-in hybrid 3 000 eur. Výsledok bol taký, že sa nepodarilo túto sumu vyčerpať a program bol predĺžený až do polovice roka 2018. Štátny rozpočet takýmto spôsobom podporil nákup 831 kusov osobných a malých nákladných automobilov.

Teraz nie je dotačná výzva limitovaná nejakým dátumom jej ukončenia, ale je otvorená až do vyčerpania sumy. Keďže ide o podporu priamo zo štátneho rozpočtu, a nie z Recyklačného fondu ako to bolo v roku 2016, čerpanie bude podľa rezortu hospodárstva výrazne administratívne náročnejšie, ako to bolo v minulej výzve. Ak budete chcieť dotáciu, budete sa musieť pripraviť na papierovú vojnu.

Podmienky prideľovania dotácie sú zverejnené už od 18. novembra 2019, oprávnené žiadosti bude možné podávať až po uplynutí zákonom stanovenej mesačnej lehoty, teda najskôr až 17. decembra 2019. Rezort predpokladá zvýšený záujem a chce sa vyhnúť veľkému prvotnému náporu, preto on-line systém registrácie bude spustený už 11. decembra 2019.
Žiadateľ o dotáciu dostane pridelený jedinečný kód a zarezervuje sa požadovaná výška dotácie. Výzvu na oficiálne podanie žiadosti však zaregistrovaní žiadatelia dostanú až po 17. decembri 2019. Z bezpečnostných a technických dôvodov bude elektronická on-line registrácia možná iba v pracovných dňoch od 12.00 do 20.00 hod.

Zoznam vyhodnotených žiadostí sa bude priebežne zverejňovať a úspešní žiadatelia budú mať po podpise zmluvy 12 mesiacov na to, aby si auto kúpili, a následne im štát refunduje dotáciu. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť lízing. 

Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na maximálne jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ.


Ak si na to všetko trúfate, máte šancu. Už sa len od 17. decembra musíte zaregistrovať cez formulár na webovej stránke www.chcemelektromobil.sk.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články