Prehľad správ

Najnovšie články

Enfant terrible Kennedyovcov

Bývalý prezident Donald Trump a súčasný prezident Biden sa uchádzajú o úspech v prezidentských voľbách v roku 2024. Podľa prieskumu 49 % registrovaných voličov uviedlo, že by podporilo Bidena, Trumpa 46 % a 5 % zostalo zatiaľ nerozhodnutých. Sú to dvaja hlavní favoriti. Ale údaje naznačujú, že nezávislý kandidát Robert F. Kennedy, Jr., by mohol paradoxne zvrátiť súboj tejto dvojice v Bidenov prospech.

Údaje sú ešte bez Kennedyho, ktorý sa pôvodne, ako velí rodinná tradícia, uchádzal o nomináciu v rámci Demokratickej strany. Po jeho oznámení, že mieni kandidovať na prezidenta USA mimo rámca Demokratickej strany, teda ako nezávislý kandidát, sa tieto čísla pre Trumpa a Bidena dramaticky posunuli.

Prieskum ukázal, že Kennedy získal 16% podporu medzi voličmi, Trump 37% a Biden 44%. Len 3 % z opýtaných zostali nerozhodnutí. Najväčší posun pre Kennedyho prišiel od nezávislých voličov, ktorí podľa prieskumu ukázali masívny pokles podpory Trumpa (z 49 % na 34 %) a Bidena (z 43 % na 33 %). Kennedy získal podporu od 29% nezávislých. Kennedy dostal podporu od 11% voličov GOP (republikáni). Biden tiež zaznamenal pokles podpory od demokratov s Kennedym z 91% na 86%. Kennedy získal podporu od 9% demokratov. Zdá sa, že Kennedyho prezidentské ambície poškodzujú Trumpove šance na návrat do Bieleho domu viac, ako šance na víťazstvo Bidena v jeho druhom volebnom období. (Zdroj údajov: Foxnews.com)

Zľava: Bývalý prezident Donald Trump, Robert F. Kennedy, Jr. a prezident Biden. Zdroj fotografií: Getty Images
Robert Kennedy Jr. (nar. 1954) je synovec 35. prezidenta USA Johna F. Kennedyho. Pôvodne plánoval bojovať s Joeom Bidenom v priamom súboji o nomináciu Demokratickej strany v primárkach. Nakoniec sa rozhodol na znak nesúhlasu s politikou Demokratického národného výboru, ktorý jednoznačne podporil opätovnú kandidatúru Bidena a odmietol usporiadať vnútrostranícku súťaž kandidátov (primárky), že skúsi zabojovať o Biely dom, ako nezávislý kandidát. Svoju kandidatúru oznámil 9. októbra 2023.
Robert F. Kennedy Jr. so svojím strýkom Johnom F. Kennedym v Oválnej pracovni v roku 1961. Autor fotografie: Abbie Rowe. Fotografie Bieleho domu. Prezidentská knižnica a múzeum Johna F. Kennedyho, Boston, Zdroj fotografie: Wikimedia.org
Jeho strýko, prezident John F. Kennedy bol zavraždený v roku 1963 v texaskom Dallase na konci svojho prvého funkčného obdobia.
Zdroj ilustrácie: Archív redakcie
O päť rokov neskôr, keď mal Robert iba 14 rokov, atentátnik zastrelil v zákulisí hotela jeho otca Roberta (Bobyho) Kennedyho po mítingu v Los Angeles. Bol vážne postrelený tromi ranami z revolveru počas osláv svojho víťazstva v kalifornských primárkach. Bol blízko získania nominácie Demokratickej strany na funkciu prezidenta.
O päť rokov neskôr, keď mal Robert iba 14 rokov, atentátnik zastrelil v zákulisí hotela jeho otca Roberta (Bobyho) Kennedyho po mítingu v Los Angeles. Bol vážne postrelený tromi ranami z revolveru počas osláv svojho víťazstva v kalifornských primárkach. Bol blízko získania nominácie Demokratickej strany na funkciu prezidenta.
Pohrebný vlak Roberta F. Kennedyho idúci cez Trenton v štáte New Jersey. Zdroj fotografie: Monroegallery.com
Tretím členom rodiny, ktorý kandidoval do Bieleho domu bol jeho strýko Edward (Ted) Kennedy, ktorý v roku 1980 na nominačnom zjazde odstúpil a prenechal priestor pre kandidatúru aktuálnemu prezidentovi J. Carterovi, ktorého vo voľbách potom porazil republikán Ronald Reagan.
Vľavo Senátor Edward (Ted) Kennedy s prezidentom J. Carterom. Fotografia: Neznámy autor, Zdroj: Správa národných archívov a záznamov USA. Wikimedia.org

Americký politický systém je založený na dominancii dvoch politických strán – demokratov a republikánov. Kandidát nemajúci podporu v jednej z týchto strán má malú šancu zasadnúť do Oválnej pracovne Bieleho domu. Preto je nezávislá kandidatúra Roberta Kennedyho Jr. skôr gestom protestu proti niečomu. Pikantná je v tom, že rodinný klan Kennedyovcov je pre Demokratickú stranu čosi ako posvätná ikona. V svojej podstate Robert Kenedy Jr. zrádza hlbokú rodinnú tradíciu a očakávania sympatizantov tejto strany od tohto rodinného klanu.

Životný príbeh Roberta Kennedyho Jr. nám viac napovie o jeho rozhodnutí kandidovať ako nezávislý. Celý jeho život, od ranného detstva je o vzbure proti pravidlám a systému.. Násilné úmrtie strýka prezidenta a potom aj otca, ktorý mal už veľmi blízko do úradu prezidenta, ho v detstve určite silne zasiahli. Až tak; že dodnes popiera oficiálne verzie oboch atentátov a je presvedčený , že sa na ich príprave podieľala CIA.

Týždeň po pohrebe svojho otca, na narodeninovej oslave brata, Robert zo žartu dal do nápojov laxatíva. Jeho matka Ethel, vtedy tehotná s dvanástym dieťaťom, mu povedala : „Len odíď z domu. Vypadni z môjho života!” Syna poslala do súkromnej internátnej školy a počas štúdia ho nikdy nenavštívila. Roberta dvakrát vylúčili zo školy za zlé správanie a užívanie drog a skončil v pestúnskej rodine. Ako 16-ročný bol za fajčenie marihuany zatknutý . Vďaka príhovoru svojho strýka, senátora, bol podmienečne prepustený. Napriek problémom s drogami sa ľahko dostal na prestížnu Harvardskú univerzitu a získal bakalársky titul v odbore história a literatúra a potom študoval právo. Po štúdiách sa zamestnal na úrade okresného prokurátora v New Yorku, ale o rok neskôr bol nútený skončiť, pretože nezvládol skúšku na získanie právnickej licencie.

Heroín začal užívať ešte počas školy. V septembri 1983 ho zatkli po tom, ako sa zdrogoval na palube lietadla. Opäť sa vyhol väzeniu s podmienkou a trestom verejnoprospešných prác. Počas výkonu trestu sa stal dobrovoľníkom organizácie na ochranu životného prostredia Natural Resources Defense Council (NRDC) .

Po získaní právnickej licencie zostal pracovať pre NRDC a obhajoval pozemkové práva pôvodných obyvateľov Ameriky a sa snažil sa zastavovať infraštruktúrne a priemyselné projekty s odvolaním sa na ich poškodzovanie životného prostredia. Do roku 2000 sa stal jedným z popredných právnikov v oblasti práva životného prostredia. Otvoril si firmu Kennedy & Madonna, ktorá úspešne žalovala ropnú spoločnosť ConocoPhillips, automobilku Ford Motor Company a chemický koncern DuPont.

Kennedy Jr. má o poruchu reči (spazmodická dysfónia), ktorá je sprevádzaná chrapotom a prerušovanými zvukmi. Choroba sa u neho objavila, keď mal 40 rokov, a stala sa obzvlášť viditeľnou v posledných rokoch. Existuje istá teória o spojitosti medzi týmto ochorením a vakcínou proti chrípke. Kennedy ju verejne šíri.

V roku 1994 sa Kennedymu Jr. a jeho druhej manželke Mary Richardsonovej narodil syn Conor. Čoskoro chlapcovi diagnostikovali alergiu na arašidy, ktorá spôsobila ťažkú anafylaktickú reakciu. Kennedy začal tento problém skúmať a založili iniciatívu Food Allergy Initiative na štúdium potravinových alergénov. Jeho manželka vydala knihu The Peanut Allergy Epidemic, v ktorej tvrdila , že nové detské vakcíny sú jednou z príčin alergií.

V roku 2005 publikoval Kennedy Jr. na webovej stránke časopisu Rolling Stone rozsiahly článok, v ktorom tvrdil, že zlúčenina thimerosal obsahujúca ortuť, ktorá sa používa ako konzervačná látka vo vakcínach, spôsobuje autizmus. Článok bol neskôr redakčným rozhodnutím odstránený, no samotný Kennedy tvrdí , že bol odstránený na žiadosť vlády a farmaceutických spoločností. V roku 2014 napísal knihu, v ktorej svoju teóriu ďalej rozvíjal a v jednom zo svojich prejavov prirovnal „epidémiu autizmu vyvolaného očkovaním“ k holokaustu.

O rok neskôr sa pridal k World Mercury Project , ktorý šíri materiály o spojení vakcín, chlórovanej vody, paracetamolu a dokonca Wi-FI a 5G s rôznymi chorobami, stavmi a zdravotnými charakteristikami, ako je autizmus, rakovina, autoimunitné ochorenia, potravinové alergie a ADHD .

RFK Jr vystupujúci na Foro La Región v Ourense v Španielsku v roku 2017. V tom čase bol Kennedy prezidentom Waterkeeper Alliance. Zdroj fotografie: Wikimedia.org

V roku 2016 bol spoluautorom knihy Vaccine Villains, v ktorej obvinil farmaceutické spoločnosti zo skrývania nebezpečenstva očkovania. Kennedy Jr. trvá na tom, že nie je antivaxer, ale len obhajuje hlbší výskum a testovanie liekov.

Po vypuknutí epidémie koronavírusu začal Kennedy Jr. aktívne vystupovať proti očkovaniu. Tvrdil, že povinné očkovanie „robí z ľudí otrokov“ a že Anna Franková mala v nacistami okupovanom Holandsku viac práv ako Američania, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať. A tiež, že „koronavírus môže byť namierený proti určitým etnickým skupinám“, pretože ním trpia najmä belosi. Neskôr tvrdil , že tieto jeho slová boli vytrhnuté z kontextu.

V roku 2021 vydal knihu , v ktorej obvinil vtedajšieho hlavného epidemiológa USA a tvár očkovania proti Covidu v USA A. Fauciho z vykonania „puču proti západnej demokracii“. V knihe tvrdil, že Fauci je v spojení s miliardárom Billom Gatesom a veľkými farmaceutickými spoločnosťami, ktoré chcú kontrolovať svetovú populáciu. Keď Instagram v roku 2021 dočasne zablokoval prístup k jeho profilu, obvinil sociálnu sieť z cenzúry na príkaz americkej vlády a podal niekoľko žalôb na Facebook, BBC, Google a The Washington Post. Ten obviňuje z potláčania informácií v záujme Amazonu, ktorý podľa neho profitoval z karantény Covid. Mnohí príbuzní Kennedyho mladšieho za tieto výroky politika verejne odsúdili. 

Keď v apríli 2023 Kennedy Jr. oznámil, že sa zúčastní primárok Demokratickej strany a stane sa tak štvrtým predstaviteľom dynastie, ktorý sa bude uchádzať o post prezidenta, začal na verejnosti a na sociálnych sieťach v rámci kampane predvádzať svoje vyšportované telo, čím sa postavil do kontrastu so starším úradujúcim prezidentom Bidenom o ktorého dobrom zdravotnom stave Američania čoraz viac pochybujú.

Verejné cvičenie Roberta F. Kennedyho Jr. bez trička presviedča voličov, že jeho svaly sú prezidentské. Zdroj fotografie: Slate.com

V prvých prieskumoch verejnej mienky, vďaka známemu menu,  dosiahol jeho rating 20%. V jednom prieskume si viac ako 40% opýtaných pomýlilo Kennedyho Jr. s jeho dávno mŕtvym otcom…  Demokratickí voliči, ktorí sa postupne dozvedeli viac o kandidátových názoroch, boli z neho rozčarovaní a na jeseň jeho popularita klesla o polovicu.

Niektoré jeho postoje sú skôr blízke Republikánskej strane, alebo osobe Donalda Trumpa: napr. obvinil Bidena z migračnej krízy na južnej hranici a vyhlásil potrebu postaviť múr medzi Spojenými štátmi a Mexikom, sľúbil prijať tvrdé opatrenia proti mexickým kartelom a „uzatvoriť hranicu“, podporil celonárodný zákaz potratov po pätnástom týždni tehotenstva a postavil sa proti zákazu predaja útočných pušiek .V zahraničnej politike sa drží viac izolacionistického postoja, hoci aktívne podporuje Izrael. Rovnako ako Donald Trump  sa domnieva, že USA vyprovokovali Rusko a mali by zastaviť vojenskú podporu Ukrajine. Tri sestry a brat Kennedyho Jr. vydali vyhlásenie, v ktorom zdôraznili, že ich brat Robert “má rovnaké meno ako náš otec, ale má iné hodnoty.”

S každým ďalším mesiacom kampane bol čoraz viac na nerozoznanie od kandidátov republikánov. Jeho kampaň získala päť miliónov dolárov od republikánskeho sponzora Timothyho Mellona a veľké dary poskytli aj ďalší pravicoví darcovia Na pozvanie republikánov vystupoval ako svedok na rokovaní o vládnej cenzúre v Snemovni reprezentantov.

Kennedy Jr., ako každý doterajší nezávislý kandidát, sa však zrejme nestane prezidentom. Samonominovaní kandidáti nikdy v histórii zatiaľ nezvíťazili. Aj jeho rating v prieskumoch už nepresahuje 15% a s blížiacim sa dňom volieb americkí voliči väčšinou prestávajú mať záujem o alternatívne možnosti.

Nezávislá kandidatúra Kennedyho Jr. by však mohla frustrovať Joea Bidena aj Donalda Trumpa. Tím demokratov sa obáva, že kvôli neobľúbenosti súčasného prezidenta by mohol ktorýkoľvek tretí kandidát rozdeliť protitrumpovský lektorát. O to viac, keď je držiteľom mena Kennedy. Nástup prominentného nezávislého kandidáta znepokojuje aj Trumpovu kampaň, pretože Robert sa medzi republikánmi stal čoraz obľúbenejším. Podľa prieskumov má na politika pozitívny názor približne 60 % konzervatívnych voličov a paradoxne môže tak Trumpovi odobrať hlasy a pomôcť svojmu súperovi Bidenovi do Bieleho domu.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články