Prehľad správ

Najnovšie články

Tajomstvo starovekého mechanizmu

Na začiatku 20. storočia potápači loviaci špongie v Egejskom mori pri pobreží gréckeho ostrova Antikythera objavili stroskotaný vrak lode z rímskej éry. Vo vraku bol objavený artefakt určený na dramatickú zmenu nášho chápania a predstáv o starovekom svete. Hovorí sa o ňom ako o prvom počítači na svete.
Zvyšky mechanizmu, ako boli v roku vylovené z vraku lode. Zdroj ilustrácie: Britannica.com

Objekt, známy ako Mechanizmus z Antikythery, je vysoko sofistikovaná astronomická kalkulačka, ktorá je staršia viac ako 2000 rokov. Od svojho vylovenia z vraku lode v roku 1901 generácie výskumníkov obdivovali jeho ohromujúcu zložitosť a bezchybné remeselné vyhotovenie, čím si vyslúžili povesť prvého známeho analógového počítača na svete.

Digitálny model odhalil komplexné planetárium na prednej strane starovekého zariadenia. Prevody a displeje zariadenia demonštrovali pohyby planét a Slnka, fázy lunárneho kalendára, polohu súhvezdí Zverokruhu a dokonca aj načasovanie atletických podujatí, ako sú staroveké olympijské hry. Zariadenie tiež odráža veľmi starodávnu predstavu o vesmíre, so Zemou v strede.

Artefakt je v pravom slova zmysle starovekým gréckym astronomickým kompendiom ohromujúcich ambícií” a svedectvom vynikajúceho inžinierstva na úrovni zariadenia génia. Je to zariadenie a je neuveriteľné, že pochádza z doby spred 2000 rokov. Je to mimo našich predstáv o tomto svete, vzhľadom na to, čo vieme alebo vieme o súčasnej starovekej gréckej technológii. Je jedinečné a nie je nič iné, čo by sa k nemu vzdialene približoval po stáročia, alebo možno tisícročia potom.

Pochopenie hodinového prístrojového vybavenie mechanizmu Antikythera je pre vedcov dlhodobou výzvou, pretože len tretina artefaktu prežila pod stredomorskými vlnami. Pozostatky kalkulačky obsahujú 82 fragmentov, z ktorých niektoré obsahujú zložité prevody a kedysi skryté nápisy, ktoré boli zakliesnené medzi prednými a zadnými stranami displeja.

Ako sa objavili nové experimentálne techniky, výskumné tímy boli schopné vysvetliť účel a dynamiku zadnej tváre mechanizmu Antikythera, ktorý zahŕňa dokonca aj systém predpovedí zatmenia. Najmä použitie povrchového zobrazovania a röntgenovej tomografie s vysokým rozlíšením na artefakte, opísané v štúdii z roku 2006 odhalilo početné nikdy predtým nápiy, ktoré predstavujú akúsi používateľskú príručku mechanizmu.

Prakticky nič z prednej časti neprežilo. Nový výskum sa zaoberal sa všetkými voľnými súčiastkami. Dochované nápisy na prístroji podľa štúdie z roku 2006 naznačujú, že chýbajúci displej Cosmos bol pohyblivý súbor prsteňov mapujúcich pohyb Merkúra, Venuše, Marsu, Jupitera a Saturnu a každý reprezentovaný malým klenotom – spolu s cestou Slnka, fázami Mesiaca a pozíciami súhvezdia Zverokruhu. Okrem štúdia týchto nápisov výskumníci vytvorili počítačové simulácie a čiastočné repliky zariadenia, aby otestovali svoj nový model.

Jeden z náznakov načo prístroj slúžil vyplynul z analýzy, ktorá odhalila nápisy v prednej časti prístroja. Nápis uvádza dvojicu hodnôt, 462 rokov a 442 rokov, ktoré tvorcovia mechanizmu spojili s Venušou a Saturnom. Výskumníkom sa podarilo identifikovať možný zdroj týchto čísel. Je odvodený z diela predsokratického filozofa Parmenidesa (* okolo 540 pred Kr. – † 470 pred Kr.) . Tieto hodnoty v rokoch sú staroveké grécke výpočty synodického obdobia planét, čo znamená, že predstavujú čas, ktorý trvá, kým sa planéty vrátia do rovnakej zdanlivej polohy na oblohe tak, ako ich vidíme zo Zeme.

Model mechanizmu Antikythera. Autor ilustrácie TONY FREETH, zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Výpočet cyklov bol komplikovaný starovekým názorom, že Zem je v centre slnečnej sústavy. Táto geocentrická predpojatosť vyžadovala, aby vynález zložitých modelov zohľadňoval retrográdne pohyb planét: jav, v ktorom sa planéty pohybujú v príležitostných spätných slučkách. Efekt je optická ilúzia, ktorá nastáva, keď rýchlejšie sa pohybujúce planéty predbiehajú pomalšie náprotivky počas svojich obežných dráh okolo Slnka, ale Gréci vymysleli zložité mechanizmy a cykly, aby našli alternatívne vysvetlenia. Preto prístroj obsahoval systém prevodov so správnym množstvom zubov na vytvorenie druhu planetárneho pohybu opísaného v nápisoch – spolu so spätnými pohybmi, ktoré sa objavili na prednej strane. Bola to pomerne ľahká úloha pre jednu planétu, ale urobiť mechanizmus pre všetkých päť známych planét, to už bola práca mimoriadne dômyselných inžinierov. Keď otočili rukoväťou na boku mechanizmu, všetky tieto malé planéty sa pohybovali ako hodinky v mini-planetáriu V každom bode, keď zastavili mechanizmus, dával im vernú reprodukciu nebies, pretože to bola účelom stroja.

Kompletná digitálna rekonštrukcia artefaktu je výnimočne zložitá. Poskytuje vizualizácie všetkých prekrývajúcich sa prevodov, kolíkov, číselníkov a dosiek, ktoré sú spojené do tohto ohromujúceho astronomického počítača. Pokiaľ ide o požiadavky na presnosť a výrobné schopnosti, nie je to v súlade s tým, čo si myslíme, že Gréci mohli vo svojej dobe dosiahnuť, ale musíme akceptovať, že takto stroj fungoval a Gréci ho naozaj skonštruovali.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články