Prehľad správ

Najnovšie články

TUZEX – KAPITALISTICKÝ LUXUS

Nebolo Čechoslováka, ktorý by nepoznal legendárny podnik zahraničného obchodu Tuzex. Chodili do neho mladí aj starí a všetko v ňom išlo na dračku. Ak ste za čias socializmu zatúžili po „niečom lepšom“, museli ste sa zaopatriť bonmi a vystáť si nekonečné rady pred Tuzexom. K najkupovanejším tovarom patrili jednoznačne džínsy od talianskej firmy Rifle. Značka sa stala symbolom pre džínsy, ktoré sa odvtedy bez ohľadu na značku dodnes označujú ako „rifle“.

Tak, ako dnes sa určitá vrstva ľudí potrebuje odlíšiť od vrstvy ostatnej prevážaním sa v luxusných autách, chodiacich v značkovom oblečení so zlatými reťazami ovešanými, ako vianočný stromček, tak i za čias socializmu sa chceli určitý ľudia zas od tých obyčajných radových ľudí niečim líšiť. Buď sa nakupovalo na šmelinárskych nelegálnych trhoch, alebo sa niekomu podarilo niečo prepašovať cez našich colníkov do Československa pri návrate z dovolenky, alebo sa vekslovalo v predajniach zahraničného obchodu TUZEX.

Tuzex bola hlavne v čase československého socializmu maloobchodná sieť, v ktorých sa za valuty alebo tuzexové poukážky (BONy) dal kúpiť zahraničný, väčšinou kapitalistický tovar, ktorý sa v normálnych obchodoch kúpiť nedal. Pred Tuzexom sa nestáli rady len na pomaranče a mandarínky. Do legendárneho obchodu so zahraničným tovarom sa chodilo na rôznorodý sortiment – od kozmetiky až po sladkosti či džínsy.

Ľudia tam chodili na magnetofóny zahraničných značiek a chlapi zase chodili obdivovať jedinečné autá zo západu značiek Ford, Mercedes, Volvo a ďalšie. Bratislavský Tuzex bol jednou z dvoch pobočiek na Slovensku, v ktorej sa predávali autá (druhá bola v Košiciach). Tuzex myslel okrem dám a pánov aj na tých najmenších. Na dračku išli moderné hračky ako napríklad štekajúci a chodiaci psík na baterky, bábiky s náhradnou parochňou, spievajúce bábiky alebo bábiky, ktoré „vedeli“ cikať. Bol to jednoducho obchod, v ktorom si každý našiel to svoje. 

Dnes žijeme v dobe spotrebného prebytku a dnešné deti a mladí ľudia nezažívajú tú túžbu po exkluzívnych veciach , ani tú radosť , keď sa im niečo podarilo zohnať. Veľa takých vecí pochádzalo práve z Tuzexu

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články