Prehľad správ

Najnovšie články

Aj doma potrebujete dokonalé osvetlenie pracovného stola

Osvetlenie v pracovni určuje, ako efektívne pracujete. Máte zapnutú len malú stolnú lampu, keď pracujete v domácej kancelárii skoro ráno, alebo neskoro popoludní? Najmä v zime to zaťažuje oči – a tým aj výkon. Povieme vám, ako to urobiť lepšie a pre oči zdravšie. Osvetlenie častokrát býva v home officoch iné ako vo firemnej kancelárii. Dôvod? Naše byty nie sú na takýto druh činnosti navrhované a ani zariadené a preto pri dlhodobej práci doma miesto kancelárie, improvizujeme pri výbere pracovného kútika a jeho vybavenia, vrátane svetelného komfortu. Ale improvizácia by sa nemala týkať osvetlenia. Inak sa vaše oči rýchlejšie unavia a koncentrácia a výkonnosť sa zníži. Čo však robí dobré svetlo na domácom pracovisku?

Ideálne miesto pre pracovný stôl
Miesto s prirodzeným svetlom je dobré na prácu – ale nemali by ste byť oslepení príliš silným svetlom. V ideálnom prípade svetlo prichádza zboku alebo spredu. To znamená, že dopadajúce denné svetlo a svetlá nemôžu produkovať žiadne odrazy na obrazovke počítača. Preto jedna z najdôležitejších rád, ktorú sme počúvali o prvej triedy základnej školy znie: praváci by si mali stôl postaviť tak, aby svetlo dopadalo zľava, ľavákom sprava. V žiadnom prípade nie je dobrý nápad sedieť chrbtom k svetlu, najmä keď pracujete na počítači. Odrazy svetla na monitore môžu spôsobiť extrémne namáhanie očí. Hrozí, že vás z toho bude bolieť hlava.

Svetlo by malo byť rozložené rovnomerne v miestnosti

Zdroj fotografie: Velux.sk

Nie je dobré jasne osvetliť pracovný iba pracovný stôl v inak tmavej miestnosti, lebo to príliš zaťažuje oči a tie si musia znova a znova zvykať na nové svetelné podmienky, Ako zdroj svetla zapnutá samotná stolná lampa nielen namáha oči, ale aj znižuje koncentráciu na prácu. Je lepšie zabezpečiť si nepriame osvetlenie, napríklad stojacou lampou. Preto je okrem priameho osvetlenia pracovného stola dôležité mať v pracovni aj základné osvetlenie a zapínať ho. Môžu to byť napríklad stropné svietidlá, podlahové svietidlá alebo nástenné svietidlá. Dodatočné svetelné akcenty je možné nastaviť napríklad osvetlením obrázkov – tie však zabezpečia len príjemnú atmosféru v domácej kancelárii a nie sú plnohodnotnou náhradou svetelného zdroja pre prácu. Všetky svetlá by mali byť zosúladené so stolom tak, aby nás na obrazovke počítača neoslňovali ich odrazy.

Dokonalé osvetlenie pomocou aplikácie

Zdroj ilustrácie: Velux.sk

Potreba úrovne osvetlenia závisí aj od veku. Osvetlenie pracovnej plochy, t. j. oblasti zrakovej úlohy, by malo byť aspoň 500 luxov. Môžete to zmerať pomocou meracieho zariadenia nazývaného luxmeter alebo aplikácie na meranie svetla pre váš smartfón. Úroveň osvetlenia v miestnosti nad skutočným pracoviskom by mala byť aspoň 300 luxov. Osvetlenie je možné individuálne prispôsobiť, keďže každý má iné preferencie a potreby. To, aké jasné musí byť osvetlenie, závisí aj od veku, pretože videnie sa vekom zhoršuje a oči sú citlivejšie. Zhoršovanie zraku sa začína už sa v tridsiatke. Takže nie je to problém len starších ľudí. Pri práci na počítači dbať na správnu vzdialenosť sedadla od obrazovky – podľa veľkosti obrazovky sa pohybuje medzi 50 až 80 centimetrami.

Dve svetlá na stole
Najmä pri písaní rukou by svetlo nemalo prichádzať len zhora a vrhať tiene. Pomocou sú dve svetlá. Tie sú ideálne pre takéto domáce pracovisko . Na jednej strane máme svetelný zdroj nad písacím stolom, napríklad v podobe antireflexného závesného svietidla s priamym svetlom nadol a nepriamym svetlom nahor. Na druhej strane nám pomáha osvetliť pracovisko otočná stolná lampa.

Zdroj fotografie: Archív redakcie

Svetlo pre videohovor
Izolácia počas covidovej epidémie priniesla nový rozšírený jav – pracovné a aj v médiách šírené videohovory. Pre takéto hovory, keď chcete vyzerať pre druhých dobre, by dokonale zinscenované svetlo malo prichádzať spredu a mierne zhora. Osoba tak vyzerá na obraze najlepšie. Pozadie by malo byť jasné a nie príliš svetlé, lebo v opačnom prípade sa osoba druhým ľudom zobrazí na obrazovke iba ako silueta, pretože tvár je príliš tmavá. To je ďalší dôvod, prečo by ste sa mali zdržať sedenia chrbtom k oknu.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články