Prehľad správ

Najnovšie články

Koniec trápenia: Prichádzajú injekcie na chudnutie

Plnia stránky magazínov, sú predmetom TV reklám. Zaručené spôsoby a prípravky ako schudnúť. Bez cvičenia a bez drastických diét. Všetky sľubujú to isté: rýchlo a efektívne. Ale teraz sa sen miliónov ľudí sa stáva skutočnosťou! Zatiaľ aspoň vo Veľkej Británii. Tamojšie úrady povolili, aby sa začal voľný predaj prípravku vo forme injekcií, ktoré majú zabezpečiť úbytok hmotnosti aspoň mínus desať kilogramov. Predávať sa majú na predpis. Zbohom rôzne keto, alebo krabičkové diéty!

Prípravok pod komerčným názvom Wegovy má fungovať na potlačenie chuti do jedla. Tento spôsob je už nejaký čas neoficiálne používaný a hlavne obľúbený u celebrít. Špekulovalo sa, že napríklad svoju váhu si aplikovaním prípravku na tejto báze, ako je prípravok Wegovy, stráži aj Elon Musk.

Autor fotografie: Cristian Mihaila / AP

Mnoho ľudí, vrátane celebrít, sa roky snaží bojovať s obezitou iba diétou a cvičením, ale často zisťujú, že ťažko stratenú váhu opäť po istom čase získajú späť. To, čo bolo doteraz prístupné len dobre situovaným celebritám – týždenné kúry pomocou injekcií na chudnutie – bude čoskoro sprístupnené v Anglicku aj masám. A to aj napriek nejednoznačným názorom a sporom medzi odborníkmi o používaní takýchto prípravkov.

Rad liekov, ktoré sa pôvodne používali u ľudí s diabetom 2. typu, sa však ukázal ako sľubný aj pri liečbe obezity. Štúdie farmafirmám odhalili, že v kombinácii s kontrolovaným koučingom na chudnutie pomáhajú ľuďom výrazne stratiť hmotnosť. Tieto lieky označované ako analógy GLP-1, vlastne fungujú napodobňovaním hormónov, ktoré pomáhajú ľuďom cítiť sa po konzumácii jedla sýto. Anglický Národný inštitút pre zdravie a starostlivosť už schválil použitie dvoch takýchto liekov pre určité skupiny ľudí s cukrovkou.

Z pôvodnej myšlienky, pomôcť diabetikom sa ako vedľajší produkt ukázala cesta k biznisovo zaujímavej možnosti – dať na trh niečo, po čom je masový dopyt – látku na „bezbolestné“ chudnutie. Semaglutid, ktorý je licencovaný na účely chudnutia pod značkou Wegovy, vyrába spoločnosť Novo Nordisk. Týždennú dávku injekcií si budúci záujemca aplikuje sám pomocou naplneného pera.

Donedávna, pokiaľ prípravok Wegovy nebol povolený k predaju a verejnosť už vedela, aj pod vplyvom informácií o celebritách, že prípravky obsahujúce semaglutidy pomáhajú chudnúť, ľudia masovo kupovali semaglutid značky Ozempic na účely chudnutia, napriek tomu, že ten bol schválený iba na liečbu cukrovky 2. typu.

Naveed Sattar, profesor metabolickej medicíny. Zdroj fotografie: University of Glasgow

Profesor metabolickej medicíny na University of Glasgow, Naveed Sattar povedal pre britské médiá, že lieky na chudnutie sú sľubné. „Mať nové lieky, ktoré môžu ľuďom pomôcť zhodiť v priemere viac ako 10 kg, je skvelé – najmä ak sú bezpečné, ako sa v súčasnosti zdá. Viac takýchto liekov rýchlo prichádza, takže možno čoskoro uvidíme revolúciu v tom, ako pomáhame liečiť ľudí trpiacich obezitou“. Dodal však, že „je potrebný aj ďalší výskum, aby sme pochopili, ako čo najlepšie pomôcť ľuďom zlepšiť životný štýl a prevencia obezity zmenou prostredia musí zostať najvyššou prioritou.”

Niektorí britskí odborníci varovali, že zoštíhľujúce injekcie typu Wegovy neriešia hlavnú príčinu obezity . Predpokladá sa, že injekcie fungujú len dovtedy, kým sa liek užíva. Preto je na mieste obava, čo môže spôsobiť nekontrolované, alebo pridlhé užívanie prípravku. Súčasné usmernenia od regulátora uvádza, že semaglutid by sa mal užívať maximálne dva roky. Čo potom? Opäť človek priberie?

Podľa špecialistov pre poruchy príjmu potravy by sa lieky na chudnutie, ako je Wegovy, mali predávať len za najprísnejších možných podmienok, lebo môžu byť veľmi atraktívne pre ľudí s poruchami príjmu potravy, pretože zdanlivo ponúkajú „rýchle riešenie“; existuje však veľmi vysoké riziko, že postihnutí budú ešte viac chorí a môžu ďalej zakoreniť myšlienky a správanie týkajúce sa porúch príjmu potravy. Na druhej strane, hovorca spoločnosti Boots, ktorá injekcie Wegovy plánuje Britom predávať, povedal: „Wegovy je liek na chudnutie na predpis, ktorý môže pomôcť regulovať chuť do jedla a znížiť chuť do jedla. Môže to byť účinný liek na dosiahnutie trvalého úbytku hmotnosti, ak sa používa spolu so zníženou kalorickou diétou, zvýšenou fyzickou aktivitou a zdravým životným štýlom.“ Inak povedané žiaden problém, len príďte s receptom a kúpte! Cena týždennej dávky injekcií Wegovy zatiaľ zverejnená nebola. Ale koho bude trápiť, že určite bude mastná? Veď v biznise s diétami sa celé desaťročia točia veľké peniaze. Kto by žgrlošil, keď kilá pôjdu dole takmer bezbolestne?

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články