Francúzi v Povstaní
- Martinský Rínok
- Zdroj obrázku: ambafrance.sk
- 24 apríla, 2020
- 10:04 am
Roger Naël, bol ako 92– ročný vyznamenaný prezidentom SR Radom Bieleho dvojkríža, 3. triedy. Vyznamenanie mu v mene prezidenta Andreja Kisku odovzdával Igor Slobodník, veľvyslanec Slovenskej republiky vo Francúzsku.
Občania Francúzskej republiky zohrali v Slovenskom národnom povstaní významnú úlohu. Najpočetnejšia jednotka sa vytvorila v Turci z príslušníkov armády a z dobrovoľníkov. Do nášho regiónu sa Francúzi dostali zo zajateckého tábora v maďarskom mestečku Balaton Boglár a z nútených prác v zbrojovke v Dubnici nad Váhom.
Francúzi sa na našom území regrutovali z vojakov a dôstojníkov, ale aj z civilných obyvateľov a ich prvý kontakt so slovenskou pôdou sa datuje do roku 1942. V Turci pôsobilo silné protiokupačné zoskupenie a francúzska jednotka pod vedením Georgessa de Lannuriena mala v tom čase 99 príslušníkov. Jej prvou bojovou úlohou bolo obsadenie pošty a železničnej stanice vo Vrútkach 28. augusta 1944. Jednotka hrdinsky bojovala pod Strečnom a pri Domašínskom meandri, v Slovenskom Pravne, Brieští a pri Čremošnom.
Nech kvitne bratstvo z ohňa povstania
Nech hroby padlých venčia kvety lúk
Na večnú slávu synom Francúzska
Ich k činom odvážnym viedla Marseillaisa
A v boji spoločnom padli – zvíťazili
Za šťastie naše i za šťastie ľudstva.
Slovenský preklad textu na pylóne pamätníka francúzskym partizánom na Strečne.
Z 863 francúzskych občanov, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny na území Československa, našlo 107 svoj hrob na Slovensku. Medzi tými, ktorí sa nevrátili k svojim rodinám a zahynuli počas Povstania na území Turčianskej kotliny, boli aj Georges Laurens a Antoine Marius Jannone. Padli v doline Malá v lokalite Pod skalou, 26. a 27. marca 1945, iba 15 dní pred oslobodením Martina. Miesto je skryté v lesnom poraste Martinských holí. O túto lokalitu sa od 22. júna 2016 starajú pedagógovia a žiaci Spojenej školy v Martine.