Prehľad správ

Najnovšie články

Francúzi v Povstaní

Pred desiatimi dňami sme sa z informácie od francúzskej ambasády dozvedeli správu o úmrtí pána Naëla, posledného preživšieho z jednotky francúzskych partizánov, ktorú v bojoch SNP viedol kapitán Georges Bazarer de Lannurien. Vtedy 19-ročný Roger Naël bol v roku 1944 najmladší z 200 Francúzov z práporu Foch, ktorí bojovali proti nemeckej armáde na území Slovenska. Obec Strečno udelila Naëlovi v roku 2017 čestné občianstvo, v tom istom roku v septembri získal francúzsky partizán i štátne vyznamenanie SR Rad Bieleho dvojkríža.
ambafrance.sk
Zdroj fotografie: sk.ambafrance.org

Roger Naël, bol ako 92– ročný vyznamenaný prezidentom SR Radom Bieleho dvojkríža, 3. triedy. Vyznamenanie mu v mene prezidenta Andreja Kisku odovzdával Igor Slobodník, veľvyslanec Slovenskej republiky vo Francúzsku.

Občania Francúzskej republiky zohrali v Slovenskom národnom povstaní významnú úlohu. Najpočetnejšia jednotka sa vytvorila v Turci z príslušníkov armády a z dobrovoľníkov. Do nášho regiónu sa Francúzi dostali zo zajateckého tábora v maďarskom mestečku Balaton Boglár a z nútených prác v  zbrojovke v Dubnici nad Váhom.

Francúzi sa na našom území regrutovali z vojakov a dôstojníkov, ale aj z civilných obyvateľov a ich prvý kontakt so slovenskou pôdou sa datuje do roku 1942. V Turci pôsobilo silné protiokupačné zoskupenie a francúzska jednotka pod vedením Georgessa de Lannuriena mala v tom čase 99 príslušníkov. Jej prvou bojovou úlohou bolo obsadenie pošty a železničnej stanice vo Vrútkach 28. augusta 1944. Jednotka hrdinsky bojovala pod Strečnom a pri Domašínskom meandri, v Slovenskom Pravne, Brieští a pri Čremošnom.

Zdroj fotografie: wikimedia.org

Nech kvitne bratstvo z ohňa povstania
Nech hroby padlých venčia kvety lúk
Na večnú slávu synom Francúzska
Ich k činom odvážnym viedla Marseillaisa
A v boji spoločnom padli – zvíťazili
Za šťastie naše i za šťastie ľudstva.

Slovenský preklad textu na pylóne pamätníka francúzskym partizánom na Strečne.

Z 863 francúzskych občanov, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny na území Československa, našlo 107 svoj hrob na Slovensku. Medzi tými, ktorí sa nevrátili k svojim rodinám a zahynuli počas Povstania na území Turčianskej kotliny, boli aj Georges Laurens a Antoine Marius Jannone. Padli v doline Malá v lokalite Pod skalou, 26. a 27. marca 1945, iba 15 dní pred oslobodením Martina. Miesto je skryté v lesnom poraste Martinských holí. O túto lokalitu sa od 22. júna 2016 starajú pedagógovia a žiaci Spojenej školy v Martine.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články