Prehľad správ

Najnovšie články

Kostolík, kde môžete vidieť obeseného Judáša

Asi päťdesiat kilometrov od Martina, kúsok za Ružomberkom, je Ludrová – Kút. Tam už stáročia stojí osamelý na malej vyvýšenine uprostred polí, nádherný stredoveký kostolík zasvätený Všetkým svätým. Jeho interiér je plný pôvodných fresiek, vrátane unikátu – maľby Obesenia Judáša. Práve táto maľba je zdrojom špekulácií a legiend o tom, že kostolík má väzby k tajomnému rádu Templárov.

Návštevu kostolíka v Ludrovej ponúkame ako tip na jesennú vychádzku a spojenie výletu s duchovným obohatením z historickej a estetickej hodnoty tejto zachovanej stredovekej stavby. Priamo od kostola je vidieť pri pohľade na sever ďalší starý kostolík – ranogotickú stavbu kostolíka v Martinčeku. Ale o tej sme už nedávno písali.

Ludrovský opevnený kostolík svojou polohou v otvorenom priestore mimo obce predstavuje dochovanú autentickú ukážku zasadenia stredovekej architektúry do kultúrnej krajiny. Takto nejako, ako vyzerá dnes, vyzeral i v stredoveku.

Táto stredoveká scéna, ktorú kostolík spolu s okolím spoluvytvára, je nádherná v každom ročnom období. Objavili ju aj slovenskí filmári. Nakrúcali sa tu okrem iných filmy Tisícročná včela či Legenda o lietajúcom Cypriánovi.

irgallery.webnode.sk
Foto:irgallery.webnode.sk

Ludrovský kostolík (GPS: 49.063684358, 19.329468012) bol postavený na nízkej terénnej vyvýšenine mimo obce v poslednej tretine 13.storočia v zjednodušenom gotickom slohu s využitím niektorých románskych prvkov.

Pôvodne to bol jednoloďový kostolík s kvadratickým presbytériom a s predstavanou západnou vežou a severnou sakristiou. V prvej polovici 15. storočia bol interiér a sčasti aj exteriér kostolíka vyzdobený nástennými maľbami. Na začiatku 16. storočia bola pristavaná južná loď, ktorá sa otvára do hlavnej lode širokým oblúkom. Niekedy v 17. storočí bola veža nadstavaná a okolo kostola bol vybudovaný múr.

Keďže v roku 1826 bol postavený nový kostol v obci Villa Ludrová, tak sa gotický kostolík Všetkých svätých prestal využívať, bol odsvätený a začal postupne chátrať.

V roku 1843 bol opätovne vysvätený vďaka úsiliu Mórica Rakovského z Liptovskej Štiavnice. Ten dal kostolík, ako aj múr okolo neho opraviť. Pre liturgické účely slúžil kostolík až do roku 1953. V nasledujúcom roku objekt odkúpil štát a dal do správy Liptovského múzea v Ružomberku. Počas obdobia rokov 1958 až 1966 prešiel kostolík komplexnou obnovou a v 70. rokoch bol sprístupnený verejnosti.

Od roku 2011 sa realizuje ďalšia obnova, v rámci ktorej bola vymenená strešná krytina a reštaurujú sa nástenné maľby, ktoré predstavujú unikát presahujúce hranice Slovenska.

Na severnej stene lode odkryli reštaurátori triptych malieb s obrazmi Bolestného Krista, Panny Márie Ochrankyne a sv. Jána Krstiteľa s dvoma ďalšími svätcami. Vznikli okolo roku 1400 a patria k taliansko-byzantskému štýlu nástenného maliarstva.

 

Michal Hrčka, https://instantpm.net/user/michal_hrcka_obnova
Foto: Michal Hrčka, https://instantpm.net/user/michal_hrcka_obnova

Steny kostolíka zdobia fresky namaľované v období okolo rokov 1420 – 1440 neznámym autorom ovplyvneným západoeurópskym štýlom gotickej maľby. Predstavujú cyklus – života Krista v celkovo 34 obrazoch. Ide o najrozsiahlejší cyklus fresiek zo života Krista na Slovensku. Obsahuje okrem iného aj zriedkavo zobrazovaný výjav Obesenie Judáša.

Výjav zobrazujúci „Obesenie Judáša“. Foto: commons.wikimedia.org

Odborníci len nedávno zistili, že na umocnenie dojmu z nástenných malieb využili stredovekí majstri aj slnečné svetlo prenikajúce do svätyne cez štrbinové okno vo východnej stene a kruhové okno na južnej stene počas letného a zimného slnovratu. Zaujímavosťou kostolíka je plno rýh na neskoro gotickom južnom portáli. Tie mali podľa legendy zanechať šable šľachticov, ktorí sekaním zdravili pána domu – Boha. Najväčšiu ryhu mal spraviť poľský kráľ Ján III. Sobieski, keď sa vracal domov po víťaznej bitke s Turkami pri Viedni v roku 1683.

A opäť templári! V kostolíku je podľa legendy pochovaný majster templárskeho rádu Johann Gottfried von Herberstein. Výskum však túto skutočnosť nepotvrdil. Až raz dozrie čas na prieskum podzemia a údajnej hrobky pod oltárom, možno bude všetko inak. 

Aj bez templárov, tajomnej hrobky majstra ich rádu, stojí za to, tento historický skvost niekedy navštíviť!

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články