Prehľad správ

Najnovšie články

Žena, ktorá ich mala prvá na svete

Timmie Jean Lindsey. Tak sa volá prvá žena, ktorá podstúpila plastickú operáciu poprsia na svete s cieľom vloženia silikónových implantátov. Verejnosti je takmer neznáma napriek tomu, že spustila trend, ktorý po nej podstúpili milióny žien a ktorý sa stal veľkým medicínskym biznisom.

Timmie pred 57 rokmi vydláždila cestu miliónom ďalších žien, ktoré si odvtedy ľahli pod skalpel v túžbe za väčším poprsím. V jej prípade išlo o lekársky pokus. Zrodil sa nový druh plastickej chirurgie – zväčšenia poprsia pomocou silikónových implantátov. Nikto nemohol v roku 1962 ani len tušiť, že o pár rokov pôjde o najžiadanejší estetický zákrok na zemeguli.

Aká bola cesta Timmie k silikónovému prvenstvu? Ako pätnásťročná odišla zo školy a vybrala sa za šťastím. Čoskoro sa vydala a pokračovala v rodinnej tradícii. Za deväť rokov porodila šesť detí. Stalo sa jej niečo, pred čím utiekla z domu. Jej muž prepadol alkoholu a Timmie sa rozhodla, že sa ho zbaví.

Zobrala deti a ako dvadsaťšesťročná rozvedená žena sa po prvý raz postavila na vlastné nohy. Zakrátko sa zoznámila sa s Fredom, mladým Mexičanom, ktorý ju prehovoril na spoločnú v Mexiku. Aby na svoju prvú dovolenku v živote nikdy nezabudla, Timmie spravila niečo, o čom by poriadna žena v jej veku a v tej dobe ani len nesnívala. Na oba prsníky si dala vytetovať veľkú červenú ružu. Domov sa Texasanka už vracala bez Freda. Zostali jej len dve veľké tetovania (dnešným jazykom kérky) ako spomienka na dovolenku v Mexiku. Doma v USA sa za ne veľmi hanbila. Chcela si ich dať odstrániť.

Zarábala len niečo vyše dvadsať dolárov týždenne. Nemohla si dovoliť dať tetovanie odstrániť. Preto začala chodiť na kliniku pre chudobných a tam sa jej ujal lekár Frank Gerow. Ten kliniku využíval na svoj výskum, lebo tu sa mohol stretnúť s mnohými netradičnými prípadmi.

Doktor Gerow pracoval na prototype prsného implantátu pre ženy s povädnutými prsiami po pôrodoch. Timmie, ktorá za necelých desať rokov šesťkrát porodila a do tridsiatky mala ešte ďaleko, sa mu zdala ideálnym prípadom na vyskúšanie nového zákroku. Vybral si ju teda za svoju pacientku a tak sa stala prvou ženou na svete, ktorá mala v rámci pokusu dostať silikónové prsné implantáty. Modelovanie poprsia bolo chirurgom v tej dobe dobre známe, nikto sa však nepokúsil prsia ženám zväčšiť vsunutím silikónovej výplne. V tej dobe bolo modelovanie poprsia vyhradená pre pacientky s rakovinou prsníka, teda medicínskej plastickej chirurgii. Dnes len pätina všetkých žien, ktoré navštívia ordináciu plastického chirurga, potrebuje medicínsku plastickú chirurgiu.

Osemdesiat percent žien to robí z vlastnej vôle v rámci estetickej plastickej chirurgie. A vďačia za to Timmie Jean, ktorá si na jar roku 1962 silikónové prsia vyskúšala na sebe ako prvá. Po desiatich pokojných rokoch od operácie nastali u Timmie problémy – prsia jej začali tvrdnúť. Aj dnes tento problém postihuje približne jednu z piatich žien po plastickej operácii poprsia. O pár rokov neskôr začala Timmie pociťovať asi najbežnejší vedľajší príznak silikónových implantátov – bolesť pri športovaní. Chcela vyskúšať aerobik, pohyb jej však spôsoboval neznesiteľnú bolesť.

Timmie Jean Lindsey, prvá žena na svete, ktorá v roku 1962 podstúpila plastickú operáciu, aby dostala silikónové implantáty. Foto: extra.cz

Na doktora Gerowa Timmie nedala dopustiť, hoci priznala, že žiť s umelým poprsím nie je príliš pohodlné. O vybratí silikónu, ktorý v sebe nosila už od roku 1962, nikdy neuvažovala. Po takmer ôsmich dekádach života sa bála, že by sa z narkózy už nikdy neprebrala. So svojimi silikónovými implantátmi sa rozhodla žiť až do konca. „Som pyšná, že som to bola práve ja, kto pomohol doktorovi Gerowovi pri vyvíjaní tých správnych implantátov. Po mne nasledovali tisícky žien a ja som rada, že som im mohla ukázať správnu cestu.“

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články