Prečo Biden (ne)musí odísť
- Martinský Rínok
- 11 júla, 2024
- 12:16 pm
Televízny duel medzi úradujúcim prezidentom Bidenom a jeho hlavným protikandidátom, exprezidentom Trumpom, odkryl pred 51 miliónmi divákov len v USA, ktorí si program CNN pozreli, reálny stav fyzického a duševného zdravia úradujúceho prezidenta Bidena.
Už počas prvých minút debaty začali na sociálnych sieťach medzi šokovanými demokratmi vzrušené diskusie. Vyvrcholili v nasledujúcich hodinách straníckou davovou psychózou a otázkou: Čo teraz urobíme?
Výkon prezidenta Bidena, jeho mrmlavý spôsob reči, pomalé reakcie, zjavné omyly a nedokončené myšlienky všetkým divákom v USA i vo svete ukázali, že Demokratická strana má veľký problém.
Debatu v tak skorom štádiu volebnej kampane proti mladšiemu, zdravie a silu demonštrujúcemu suverénnemu protivníkovi chcel prezident Biden a jeho poradcovia. Napriek tomu, že formát diskusie, okruh otázok a formu TV prenosu (bez divákov v štúdiu) nadizajnovali Bidenovi podľa jeho predstáv. Cieľom malo byť rozptýlenie šepkánd a podozrení okolo momentálne najstaršieho amerického prezidenta v úrade (81. rokov) o jeho zlom zdravotnom stave, najmä čo sa týka jasnosti myslenia a očividnej neschopnosti aktívne ďalšie štyri roky funkčne obývať Oválnu pracovňu v Bielom dome a riadiť svetovú veľmoc s viac ako 400 vojenskými základňami po celom svete a so zničujúcim jadrovým arzenálom.
Biden bol až do debaty s Trumpom nespochybnenou demokratickou jednotkou pre novembrové prezidentské voľby. To, čo po debate v Atlantskom štúdiu CNN prepuklo, nazvať šokom pre najmenej polovicu Ameriky, ale aj jej spojencov, je ešte slabé slovo.
Na Bidena sa zo všetkých kútov Demokratickej strany a od jeho sponzorov spustila lavína, aby opustil politický závod o Biely dom. Podobné hlasy zaznievajú aj od spojencov spoza Atlantiku. Britský týždenník The Economist (založený v roku 1843) priniesol komentár „Prečo musí Biden odísť“. Pre nás Stredoeurópanov, ktorí nie sme až tak hlboko vtiahnutí do výsledkov domácej politiky v USA, ale na druhej strane chápeme, že výsledok volieb prezidenta USA podstatne ovplyvní situáciu okolo konfliktu na Ukrajine, alebo politiku voči Číne a celkovú bezpečnosť tohto sveta, je to zaujímavý pohľad popredného mienkotvorného média.
The Economist: BIDEN MUSÍ ODÍSŤ
Debata bola pre Joea Bidena hrozná, no otvorenie bolo ešte horšie. Bolo mučivé sledovať zdrogovaného starca, ako sa snaží zapamätať si slová a fakty. Jeho neschopnosť argumentovať proti slabému súperovi bola skľučujúca. Operácia jeho kampane na popretie toho, čo desiatky miliónov Američanov videli na vlastné oči, je však toxickejšia, pretože jej nečestnosť vyvoláva pohŕdanie.
Výsledkom bolo, že Donald Trump sa posunul bližšie k Bielemu domu. Nedávne prieskumy ukazujú, že voliči v štátoch, od ktorých sa očakáva, že Biden vyhrá, sa obracajú proti nemu. Jeho vedenie môže byť ohrozené aj v kedysi bezpečných štátoch ako Virginia, Minnesota a Nové Mexiko.
Biden si zaslúži, aby sa naňho spomínalo pre jeho úspechy a integritu, nie pre jeho zlyhania. Je preto správne, že prví starší demokrati ho už začali otvorene vyzývať, aby opustil preteky. Ich verejné vyhlásenia však nie sú ničím v porovnaní s rastúcou vlnou súkromnej nespokojnosti. Mnohí z nich súrne potrebujú čeliť skutočnosti, že ak sa teraz nevyjadria, vyhrá pán Trump. Aby priniesli politickú obnovu, ktorú teraz Amerika tak jednoznačne potrebuje, musia volať po zmene. Ešte nie je neskoro.
Demokrati správne tvrdia, že Trump nie je spôsobilý byť prezidentom. Ale diskusia a jej dôsledky dokázali, že ani pán Biden nebol dobrý. Po prvé, kvôli jeho duševnému úpadku. Pán Biden môže stále pôsobiť dynamicky počas krátkych, napísaných prejavov. Ale nemôžete ovládať superschopnosť automaticky. A nemôžete pozastaviť medzinárodnú krízu, pretože prezident má zlú noc. Mal by sa jadrový kód zveriť niekomu, kto nevie dokončiť vetu o programe zdravotnej starostlivosti?
Pán Biden nie je vinný za jeho oslabenie moci, ale to nie je jeho vnímanie reality, čo je jeho naliehanie podporované rodinou, vysokým vedením a demokratickou elitou, že je stále schopný vykonávať tú najťažšiu prácu na svete. sveta. Bidenovo tvrdenie, že tieto voľby sú medzi dobrom a zlom, je popierané skutočnosťou, že jeho kampaň teraz závisí od klamstiev, aby prežil.
Demokrati sa vysmievajú Republikánskej strane za jej zbabelé správanie voči Trumpovi. Opäť majú pravdu. Príliš veľa republikánov opakovalo jeho klamstvá a chýbala im morálna odvaha vystúpiť proti jeho zneužívaniu.
Demokratická strana sa musí pozrieť do zrkadla, počnúc samotným Bidenom. Tvrdí, že v debate zlyhal, pretože ho unavovalo cestovať po svete, akoby jeho slabosť bola dôkazom jeho vitality. Jeho priaznivci tvrdia, že tých hrozných 90 minút by nemalo zatieniť jeho posledných tri a pol roka. Dôležité však je, či predznamenajú ďalšie štyri. Vysokí demokrati, ktorí opakujú tieto zúfalé rozhovory, alebo ticho čakajú kým niekto iný prehovorí ako prvý, si môžu myslieť, že sú lojálni. Sú lojálni k svojej krajine, alebo k svojej kariére?
Demokrati by mohli povedať, že ich taktika je len politika. Ich škaredé prostriedky sú odôvodnené ušľachtilými cieľmi zachrániť americkú demokraciu pred Trumpovou dravosťou. Takáto ochrana nie je pre Ameriku dobrá. Taktika zakrývania vlastných nedostatkov démonizovaním protivníka už dlho poškodzuje americkú politiku, ale použitie hrozby Trumpa ako „diktátora“ na kompenzáciu Bidenovej zjavnej slabosti je formou vydierania. Prezident Spojených štátov amerických ako hlava štátu stelesňuje cnosti republiky. Čím viac ho budú vnímať ako tvrdohlavého starca, ktorý skutočnú prácu prenechá svojim dvoranom, tým viac podkope vieru Američanov v ich systém vlády. Pri zastupovaní Spojených štátov v zahraničí bude Biden premietať úpadok – na radosť Číny a Ruska a sklamanie amerických spojencov.
Existuje aj iná možnosť. Pán Biden by mal odísť z kampane. Voľby tak môžu osviežiť politický systém. Prednosťou demokracie je, že voliči si môžu vybrať svojich vládcov, ale Biden a pán Trump ponúkajú na výber medzi neschopnými a nevýraznými. Američania si zaslúžia lepšie.
Ako vysvetľuje náš nový podcast BOOM!, prezidentská politika upadla do zabehnutých koľají. S výnimkou Baracka Obamu sa každý prezident od Billa Clintona zvoleného v roku 1992 narodil v 40. rokoch minulého storočia. Biden (1942) prvýkrát viedol prezidentskú kampaň pred 37 rokmi, aj keď nešikovne. O kandidatúre vtedy uvažoval aj pán Trump (1946). Ich generácia dospela počas vojny vo Vietname. Nesie so sebou batožinu študentských protestov, éru chamtivosti na Wall Street a starých bojov o rasu a feminizmus. Dnes sú politické bitky veľmi odlišné, a to nielen preto, že sa častejšie vedú na TikToku.
Stagnácia je zlyhanie straníckeho systému. Strany majú byť vozidlami, ktoré spájajú frakcie a záujmy, aby súťažili o moc. Najprv boli na čele Clintonovci a Bushovci. Keď voličov omrzeli, Obama a potom Trump zaviedli rozsiahle zmeny. V dnešnej Demokratickej strane je na poprednom mieste Biden a jeho ľudia. Obnova sa môže začať iba vtedy, ak demokrati znovu získajú kontrolu a presvedčia ho, aby odstúpil.
The Economist prvýkrát uviedol už v roku 2022, že Biden by sa nemal uchádzať o znovuzvolenie, pretože je príliš starý. Hneď po debate sme argumentovali razantnejšie. Nový kandidát bude mať po zjazde niečo vyše desať týždňov na to, aby vytvoril svoju platformu. Je zrejmé, že takýto kandidát by mohol prehrať, hoci aj tak by katarzia Bidenovho sebaobetovania pomohla obnoviť americkú politiku.
Ale myslíme si, že by mali veľkú šancu vyhrať, lepšie ako Biden, aj keby kandidátkou bola Kamala Harris, jeho relatívne nepopulárna viceprezidentka. Na vedenie krajiny by sa hodila nová tvár a s výnimkou pani Harrisovej by to Trumpa pripravilo o jeho najpresvedčivejšie argumenty proti Bidenovi: zodpovednosť za infláciu, imigráciu a údajný „hon na čarodejnice“, ktorý viedol k jeho stíhaniu. Obnova Ameriky musí začať teraz. Neexistuje lepší spôsob, ako vybrať nového kandidáta, ktorý porazí pána Trumpa.
Originál článku: https://www.economist.com/leaders/2024/07/04/why-biden-must-withdraw
The Wall Street Journal: Tretina demokratov v Snemovni reprezentantov chce, aby Biden odstúpil z volieb
Demokrati v Snemovni reprezentantov USA sú rozdelení v otázke účasti Bidena v prezidentských voľbách po neúspešnej debate s Trumpom. Píše o tom denník Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje oboznámené s priebehom uzavretého stretnutia demokratov. Podľa nich na stretnutí vládla “neradostná atmosféra”. Niektorí demokrati vyzvali prezidenta, aby odstúpil z pretekov, trvajúc na tom, že strana potrebuje nového kandidáta. Iní podporovali Bidena a pripomínali jeho úspechy. “Tretina chce, aby odišiel, tretia chce, aby zostal, a tretia rezignovala na skutočnosť, že kandiduje, ale myslí si, že prehrá,” povedal jeden z účastníkov rozhovoru. Začiatkom júla skupina sponzorov strany, verejných činiteľov a vedúcich predstaviteľov firiem poslala Bielemu domu list, v ktorom vyzvala Bidena, aby odstúpil z prezidentských volieb.
George Clooney: S týmto prezidentom v novembri nevyhráme
Clooney dlhodobo vyberal až do debaty s Trumpom peniaze pre demokratov a minulý mesiac spoluorganizoval pre Bidena hviezdne obsadenú dobročinnú akciu, ktorá vyniesla vyše 28 miliónov dolárov, hlavne od hollywoodských hviezd. Teraz tento herec a hlavný podporovateľ prezidenta Joea Bidena vyzval na jeho výmenu na poste demokratického kandidáta s ohľadom na jeho výkony v debate. V článku pre New York Times herec Clooney uviedol, že 81-ročného Bidena “miluje”, ale Bidenov vek podľa neho ohrozil jeho snahu o znovuzvolenie v súboji s Donaldom Trumpom. “S týmto prezidentom v novembri nevyhráme,” povedal Clooney.
Otázka náhrady Joea Bidena za iného kandidáta je zatiaľ len teoretická, Biden sa bráni. „Nikam nejdem,“ povedal v prejave pri príležitosti Dňa nezávislosti. Odstúpil by len vtedy, „ak by mu to osobne odporučil všemohúci Boh“. To sa zatiaľ nestalo a zhromaždeniu demokratických guvernérov Biden vysvetlil, že potrebuje viac spánku a žiadne akcie po ôsmej večer.
Kandidujúca dvojica Biden – Harrisová vybrala od sponzorov na nadchádzajúcu kampaň obrovský balík peňazí, približne 240 miliónov dolárov. Lenže viceprezidentka Harrisová nie je populárna. Za minulé štyri roky sa veľmi nezviditeľnila a súčasné prieskumy verejnej mienky jej dávajú len o trochu lepšie šance na víťazstvo ako Bidenovi. Vymeniť Bidena za Harrisovú je pre demokratov podnik s neistým výsledkom.
Niekto tretí, podľa právnikov, vyzbieraných sponzorských 240 miliónov použiť nemôže, lebo boli darované konkrétnej dvojici Biden – Harrisová. A bez peňazí sa politika robiť nedá. Obzvlášť nie v USA. Jedno je isté, Donald Trump sa na tom dobre zabáva. Práve vyzval Bidena, ktorý sa v debate chvastal svojim výborným handikepom, na golfovú férovku s tým, že keď Trump prehrá, čo si ani vo sne nepripúšťa, dá milión dolárov charite na ktorú Biden ukáže prstom. Súboj na golfofom ihrisku asi nebude, poradcovia Bidena už asi do blízkosti Trumpa viac nepustia.