Prehľad správ

Najnovšie články

Voľby v Nemecku. Mali by sme sa na Slovensku obávať?

Príde, alebo nepríde pozrieť sa dosť ľudí na pápeža Františka? Stačí, alebo nestačí prijať desať Afgancov? Ktorí kajúcnik lepšie zaspieva? Koho si ešte navzájom Remišová s Kolíkovou vyhodia z funkcie? Je lotéria na podporu vakcinácie, alebo len veľkorysou mnohomiliónovou „odmenou“ zaočkovaným? To všetko sú otázky, ktoré plnia náš mainstreamový mediálny rybník. O mnohom, čo bude ovplyvňovať náš život na Slovensku v budúcom desaťročí sa až toľko nepíše. Rozhoduje sa o tom v nemeckých voľbách. A to už o necelý mesiac, v nedeľu 26. septembra.

Nemci si volia nový parlament a rozhodujú o novej vláde, ktorá nahradí kabinet dlhoročnej kancelárky Angely Merkelovej. Za jej vládnutia vymizli v nemeckej politike svetonázorové spory a všetky hlavné politické strany sa krútia okolo fádneho stredu. Teraz sa skončí jedna zdanlivo bezčasová éra, ktorá znamenala v EÚ, sprostredkovane cez Brusel aj u nás, istú predvídateľnosť smerovania politiky a začína sa éra neistoty.

Volebné prieskumy mesiace naznačovali, že do kancelárskeho kresla usadne buď stranícky kolega Merkelovej, kresťanský demokrat Armin Laschet, alebo kandidátka Zelených Annalena Baerbocková. Nakoniec ale zrejme bude všetko inak. V utorok agentúra Forsa zverejnila výsledok svojho najnovšieho prieskumu. Podľa neho by dostali najviac hlasov sociálni demokrati (SPD).

CDU zjavne stráca podporu kvôli svojmu kandidátovi na kancelára Arminovi Laschetovi. Treba pripomenúť, že Laschet nebol prvou voľbou na politického dediča po Angele Merkelovej. Vyvolená bola Annegret Krampová-Karrenbauerová, prezývaná skrátene AKK, ktorá vo funkcii šéfky CDU nahradila Merkelovú a mala priviesť stranu k víťazstvu vo voľbách v r. 2021, ale vo februári padlo rozhodnutie, že pre slabú popularitu líderkou nebude a svoj politický život teraz dosluhuje ako ministerka obrany. Ako líder ju nahradil ju Armin Leschet. Ten sa ale v poslednej dobe špecializuje hlavne na vyrábanie prešľapov. Asi najhoršie bolo jeho pošklebovnie sa za chrbtom nemeckého prezidenta F. Steinmeiera v momente, keď na tlačovej besede vyjadroval účasť obetiam povodní. Tie pripravili v Nemecku o život 156 ľudí. 

Zdroj fotografie: Latestpagenews.com

Kampaň strany je prakticky neviditeľná a celé to pôsobí dojmom akoby Laschet len čakal, že mu kľúče od kancelárstva položí Mutti Merkel automaticky na stôl. Výsledkom je, že kresťanským demokratom hrozí katastrofálny neúspech a možno aj neúčasť v budúcej vláde. A tu to začína byť zaujímavé pre Slovensko. Nemecko nie je len lídrom celej EÚ, ale je našim hlavným ekonomickým partnerom, jeho firmy tvoria chrbtovú kosť nášho hospodárstva. Inak povedané, ak si v Berlíne zakašľú, sople si utierať budeme aj my v pod Tatrami.

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) akoby vstali z hrobu. Ich najvýraznejšiu osobnosť Franka Waltera Steinmeiera pred časom Merkelová upratala do funkcie spolkového prezidenta a zdalo sa, že SPD nebude mať pre tohtoročné voľby silnú osobnosť.

Ako ukazuje prieskum, nie je to celkom tak. Olaf Scholz, kandidát SPD, má teraz reálnu šancu stať sa kancelárom. Tento niekdajší starosta Hamburgu a minister financií v koaličnej vláde kancelárky Angely Merkelovej, si v minulosti vyslúžil posmešné pomenovanie “Scholzmat”. Je to za jeho trochu robotické opakovanie stále tých istých viet. Teraz ale zjavne na Nemcov pôsobí ako najlepší možný nástupca dosluhujúce kancelárky.

Nech sa nástupcom Merkelovej stane ktokoľvek, je isté, že pre Slovensko to bude iný partner ako bývala kancelárka. Asi už nikto z kancelárskeho úradu v Berlíne nebude mať takú trpezlivosť s nápadmi politikov z V4, ako mala táto východná Nemka, ktorá študovala istý čas aj v Prahe. Ak ak sa kancelárom stane sociálny demokrat Olaf Scholz, nepochybne sa v zhode s Parížom a Bruselom s politikmi typu Orbán, Babiš, Kaczyński a s hociktorým premiérom slovenskej vlády, párať iste nebude. Odchádzajúca Mutti Merkel mala pre náš región a jeho politické maniere pochopenie. To sa skončí.

V máji podľa prieskumov vyzerala na jar 2021 perspektíva pre našu situáciu ešte horšie, najmä pre výroby elektriny z jadra a produkciu klasických áut. Kandidátka Zelených, Annalena Baerbocková dostala v tých týždňoch svoju stranu na čelo prieskumov. Potom, akoby sa nakazila od Lascheta, spojilo sa s ňou niekoľko škandálikov, ktoré poznáme aj z nášho domáce politického diania (plagiátorstvo, nejasné osobné financie) a od tej doby kopí predovšetkým chyby, ktoré zelenú partaj posielajú v prieskumoch nadol. Momentálne si Zelení hovejú na tretej priečke.

Robotický Scholz z SPD sa tak zrazu mnohým Nemcom javí ako nijako zvlášť lákavá, ale oproti šedému a nemožnému Laschetovi a radikálnej zelenej Baerbockovej ako prijateľná varianta. To tiež už poznáme – voľba menšieho zla. Pre jeho dlhoročné pôsobenie v politike ho nemeckí voliči pokladajú za dosť kvalifikovaného na úrad kancelára a keďže patrí ku konzervatívnemu krídlu sociálnych demokratov, je prijateľný aj pre nesocialistické voliča. Na Nemcov to evidentne pôsobí ako zrozumiteľná ponuka, ktorá kombinuje kontinuitu s primeranou zmenou, všetko v osvedčenom merkelovském rámci politiky, ktorá už dlho nie je ani pravicová, ani ľavicová, ale “Die Mitte”, teda stredová. 

Kandidát SPD Olaf Scholz. Zdroj fotografie: Politico.eu

A teraz to dôležité, čo by sme mali v prípade víťazstva Olafa Scholza a jeho strany SPD zakalkulovať do rovnice, ktorá istým spôsobom ovplyvní Slovensko. Scholz sa netají tým, že čiernych, kresťanských demokratov (CDU- CSU), chce za každú cenu dostať do opozície. Verejne vyhlásil, že nebude chcieť pokračovať v štýle politiky Angely Merkelovej, ktorý je založený na tom, že sa problémy “aufzusitzen”, teda vysedia. Môžeme tomu rozumieť aj tak, že problémy chce riešiť v rýchlom tempe, aj keby sa odporcovia mali lámať cez koleno.

Keďže ani jeden tábor nemá silu vyhrať voľby tak, aby mohol zostaviť jednofarebnú vládu, na rad príde koalícia. Ak SPD pošle CDU-CSU do lavíc opozície, ako to Scholz plánuje, veľa možností na vládnu väčšinu nezostane. Na výber za koaličných partnerov má potom Scholz už len žltých liberálov (FDP) a ešte Zelených. Tieto strany budú iste chcieť vo vláde riešiť svoje „programové ciele“. Tiež to poznáme z našej politiky, čím menší volebný výsledok, tým „drahšia nevesta“.

Nemeckou drahou nevestou roka 2021 by mohli byť Zelení. Tým sa podarilo transformovať na veľkú ľavicovú stranu, ktorá čoraz masívnejšie oslovuje mladých a mestských liberálnych voličov. Voliť Zelených je dnes v Nemecku jednoducho cool. Je to akoby demonštrácia morálnej zodpovednosti za krajinu a planétu. Zelení voliči chcú vidieť svojich zástupcov pri moci, ako realizujú ich predstavy o zeleno-hypsterskom životnom štýle. Aj pre tých, ktorí ho zásadne odmietajú… 

Annalena Baerbocková . Zdroj fotografie: Jungefreiheit.de

Na čele strany je dvojica spolupredsedov Annalena Baerbocková a Robert Habeck. Habeck je intelektuálnym lídrom strany a popravde vysoko prečnieva schopnosťami aj nad ostatnými lídrami iných politických strán. Podľa stanov Zelených má žena pri nomináciách prednosť, Annalena Baerbocková je preto kandidátkou na funkciu kancelára/ky.

(Spolu)predsedovia Zelených v marci 2020 hrdo predstavili volebný program s optimistickým heslom: “Nemecko. Všetko je možné”. Radikálne krídlo okamžite vyštartovalo s požiadavkou, aby slovo Nemecko bolo vyškrtnuté. Vraj nereprezentuje globálnej étos strany a má príliš nacionalistické podtóny. Program má 136 strán a členstvo k nemu okamžite vyprodukovalo ďalších 3500 pripomienok. Líderské duo túto smršť pripomienok označilo za „vitamínovú injekciu pre túto krajinu“. Používanie spojenia „táto krajina“ miesto Nemecko, Slovensko a pod. už tiež poznáme…

Okrem iných cieľov, Baerbocková horlivo obhajuje reguláciu a zároveň dotácie na všetko, čo pomôže splniť cieľ uhlíkovej neutrality celého nemeckého a poťažmo európskeho priemyslu. Podľa Zelených sa nerobí dosť pre ochranu klímy. Nemeckým priemyselníkom a manažérom do očí povedala, že zaostávajú a musia mať odvahu skočiť do novej éry.

Ako si Annalena Baerbocková predstavuje skoky do novej éry? Dôraz kladie na klimatickú politiku a energetickú politiku, najmä na rozsiahlu expanziu slnečnej energie, veternej energie a tepelných čerpadiel. To všetko bude stáť veľa peňazí. Nemeckí Zelení sú veľkými fanúšikmi výroby zeleného vodíka. Ten má riešiť energetickú budúcnosť, ako náhrada za ropu, uhlie a atómové elektrárne. (Aj u nás minister Sulík obľubuje vodíkové vízie.) Nedostatočné kapacity na jeho výrobu by sa mali podľa Baerbockovej dôslednejšie kontrolovať a jeho použitie obmedziť podľa jednotlivých odborov a dôležitosti pre spoločnosť. Tu treba povedať, že Nemecko (ale aj Česko a asi aj Sulík) plánuje po odstavení uhoľných a atómových elektrární vyrábať elektrinu dokrmovaním plynových elektrární vodíkom. Na druhej strane sú Zelení striktne proti plynovodu Nord Stream 2. Predstava, že problém nedostatku spásonosného vodíka vyrieši jeho direktívne prerozdeľovanie, kontrola a byrokracia s tým spojená, je nám, čo sme takéto metódy už kedysi zažili, bytostne podozrivá. Preto už asi nikoho neprekvapí, že strana je tiež pomerne skeptická k téme voľného obchodu.

Ešte pred nominačným zjazdom Zelení šokovali Nemcov, ktorí si potrpia na svoje vilky s upravenou predzáhradkou, že tejto ich radovánke bude čoskoro koniec. Miestna rada jednej hamburskej štvrte, kde vládnu Zelení, sa uzniesla, že sa tam už nebudú stavať žiadne rodinné domy. Zdôvodnili to s im primeranou ekohorlivosťou: domy, ktoré obýva jedna rodina, požierajú veľa plochy aj energie, minie sa na ich výstavbu veľa stavebného materiálu, škodí to klíme a to si už nemôžeme dovoliť. Namiesto toho sa budú stavať len činžiaky do výšky ôsmeho poschodia, samozrejme s dovetkom, že podľa moderných architektonických požiadaviek… Tlač sa po tejto kauze konečne hlbšie začítala do zeleného programu a začala citovať z programových dokumentov, ktoré si dosiaľ nik veľmi nevšímal. Nemci zistili, že Zelení starostlivo vyrátali, koľko piesku a štrku stojí stavba rodinného domu a argumentujú, prečo si takéto plytvanie už viac nemôže Nemecko dovoliť. Ideálom bývania podľa nich sú niečo ako socialistické paneláky. Podstatné je len to, aby sa kvôli klíme čo najviac ľudí zmestilo na čo najmenšiu energeticky náročnú obytnú plochu.

Podľa nemeckého manažéra Michaela Rogowského, ktorý bol v rokoch v rokoch 2001 až 2004 prezidentom Federácie nemeckého priemyslu, je zelený program dlhý zoznam nových nástrojov na mučenie bez presvedčivých vyhlásení o uskutočniteľnosti a bez tolerovateľných koncepcií financovania. Krok späť do prehnanej byrokracie a prikazovania od štátu. 

Annalena Baerbocková. Zdroj fotografie: TASR

Zelení veria, že získajú vo voľbách vysoko nad 20 percent a ak im bude priať šťastie, porazia CDU i SPD a prvýkrát v dejinách Nemecka postavia kancelára. Majú však traumatickú spomienku z volieb 2013, keď mali na dosah výborný volebný výsledok, ale vo finále prepadli, keď sa v spojitosti s nimi najviac hovorilo o jednom bode ich programu. Navrhovali totiž zavedenie povinného vegetariánskeho dňa v jedálňach. „Veggie Day“ sa proti nim obrátil, stal sa synonymom zeleného poručníctva, ktoré chce občanom kontrolovať aj obsah taniera a voliči zatiahli ručnú brzdu.

Zelení pod vplyvom ozelenenia a natlačenia sa všetkých relevantných politických strán v časoch merkelizmu do košiara komfortného politického stredu dosahujú svoje ciele aj mimo pôsobenia vo vláde. Príklad – návrat mnohých zamestnancov koncernu Volkswagen z tohtoročnej letnej dovolenky bude spojený s prekvapením. Automobilka oznámila, že po celozávodných prázdninách budú kantíny bez mäsa. Vedenie VW tvrdí, že „nová orientácia slúži aj otázke trvalej udržateľnosti, pretože konzumácia menšieho množstva mäsa pomáha aj životnému prostrediu“. Skrátka, je to ekologické.

Po nedeli 26. septembra 2021 uvidíme, čo všetko budú nemeckým občanom a firmám prikazovať a kontrolovať, keď nebodaj, tentokrát nemeckí voliči už takí prezieraví ako v roku 2013 nebudú a dajú Zeleným významný podiel na vládnej moci. Kedysi okrajová strana nemeckých ekológov, progresívcov a pacifistov má dnes reálnu šancu vládnuť najväčšej európskej ekonomike a určovať budúcnosť Európskej únie. Teda tak trochu aj aj nám.

Michal Ernst 

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články