Prehľad správ

Najnovšie články

Bubeník bez vodičáku, ktorý zbieral autá

Svet si ho bude pamätať predovšetkým ako bubeníka skupiny The Rolling Stones. Charlie Watts zomrel 24. augusta 2021. Tento excentrik bol na rozdiel od lídra kapely, Micka Jaggera, ale aj ďalších členov kapely vždy vkusne a štýlovo oblečený, pokojne vzpriamene sedel za batériou bicích nástrojov a neúnavne držal rytmus tohto rockového stroja, ktorý sa viac ako päť desaťročí spoľahlivo valil svetom zábavnej hudby. Vyzeral a pôsobil, ako keby Charlie Watts k ostatným nespútaným živlom z „Valiacich sa kameňov“ ani nepatril. Vystupovaním na koncertoch i na verejnosti, ako aj obliekaním sa. The Daily Telegraph a časopis Vanity Fair kedysi Wattsa ohodnotili ako jedného z najlepšie oblečených mužov sveta.

Watts sa narodil 2. júna 1941 v Londýne a v trinástich rokoch sa ako samouk začal venovať hudbe, predovšetkým jazzu. K skupine sa pripojil v roku 1963. Aj počas svojej kariéry v skupine pokračoval súčasne v hraní jazzu a s kvintetom Charlie Watts a so skupinou Charlie a Tentet Watts nahral niekoľko jazzových albumov. 

Zdroj ilustrácie: Metro.co.uk
Spolu s Mickom Jaggerom a Keithom Richardsom zostal Watts po celú dobu kľúčovým členom kapely. Podieľal sa na všetkých doterajších tridsiatich albumoch a zúčastnil sa všetkých turné skupiny. A to aj napriek tomu, že sa len veľmi nerád vzďaľoval zo svojej farmy v britskom Devonshire na ktorej choval arabské plnokrvníky. Údajne mal problémy so spánkom v hoteloch, a tak si vraj na každom turné vždy krátil čas skicováním hotelových izieb. Mal od detstva cit pre estetiku a pôvodne pracoval ako grafický dizajnér. Než sa pripojil k Rolling Stones, pôsobil v reklamnej agentúre. Podieľal sa na grafickej podobe niekoľkých turné skupiny a navrhol aj niektoré prebaly albumov.
The Rolling Stones. Zdroj fortografie: TASR/AP

Život členov Rolling Stones, to bola jedna veľká jazda, ktorá trvala viac ako pol storočia. Watts sa ale vyhýbal povesti zhýralej rockovej hviezdy. Ani on sa ale napriek tomu v osemdesiatych rokoch nevyhol krátkemu obdobia plnému alkoholu a drog. Ale rýchlo s tým skoncoval.

To, čo sa o Charlie Wattsovi až tak nevie, je to, že miloval a zbieral vzácne automobily. Podarilo sa mu ich zozbierať vyše sto šesťdesiat. Nikdy ich ale neriadil, lebo si neurobil vodičský preukaz…! Kupoval ich preto, aby ich mohol obdivovať. Ctil si ich ako krásne kúsky dizajnu a technického umu. Mal rád, keď mohol len tak zájsť do garáže, kde ich skladoval, aby sledoval ich elegantné tvary a započúval sa do zvuku ich motorov.

Charlie Watts mal vraj dve stovky kvalitných a elegantných ručne šitých oblekov. Vždy si na návštevu garáže vybral taký, ktorý ladil s autom, ktoré išiel obdivovať a ktorý mu najlepšie ladil s čalúnením konkrétneho vozidla.

Môže to znieť absurdne, ale Watts utrácal milióny za autá, ktoré nemohol riadiť, pretože nikdy nevlastnil vodičský preukaz. Ale legendárnemu bubeníkovi, ktorému kariéra u Rolling Stones priniesla okrem množstva peňazí aj mnoho dobrodružstiev a zážitkov, o ktorých si väčšina z nás môže nechať len snívať, zrejme prinášalo sedenie v garáži a pozorovanie svojich automobilových klenotov správne množstvo relaxu. Svoju zbierku vybudoval cieľavedome. Keď bola kapela ešte len na začiatku svojej úspešnej cesty, v jednom rozhovore sa Wattsa novinár spýtal, čo by robil, keby bol milionárom? A on odpovedal: „Kúpil by som si klasická autá, aby som ich mohol pozorovať, pretože sú krásne.”

Ostatní členovia skupiny boli od začiatku kariéry tiež všetci vášnivými milovníkmi áut a vystriedali ich celý rad. Gitarista Keith Richards mal v obľube Ferrari Dino 246GT z roku 1972, zatiaľ čo Mick Jagger zase Aston Martin DB6 z roku 1966. Ale Charlie Watts všetkých prekonal. Aj keď autá miloval trochu inak ako oni, keď veľkú časť peňazí zarobených v showbiznise vymenil za vyberanú rozsiahlu zbierku klasických automobilov. 

Bugatti 57 SC Atlantic. Zdroj fotografie: Veteran.auto.cz
Čo všetko jeho zbierka obsahuje, sa až na pár výnimiek nevie. Vie sa, že jedným z najcennejších automobilov v zbierke je unikátny kúsok od Bugatti. Model 57 SC Atlantic.
Lagonda Rapide LG45. Zdroj fotografie: Wikimedia.org
V roku 1983 získal jeden z iba 25 vyrobených exemplárov dvanásťvalcového kabrioletu Lagonda Rapide LG45 z roku 1937. Vlastnil aj ikonické Lamborghini Miura, niekoľko áut Rolls-Royce, ale tiež napríklad Citroën 2CV známy z bondovky “Len pre tvoje oči”. Počas desiatok rokov údajne nazhromaždil Watts spolu 168 áut, ktorá zostali dodnes dobre udržiavané a aj dobre ukryté v garážach.
Lamborghini Miura. Zdroj fotografie: Auto.pravda.sk
Citroën 2CV. Zdroj fotografie: Adobe Stock
Ak sa niekedy v budúcnosti objavia Wattsove autá v aukcii, bude to iste senzácia a príležitosť pre majetných zberateľov obohatiť svoje zbierky. Záujemcovia si budú môcť byť istí, že sa budú dražiť automobily s nízkym nájazdom kilometrov, ale aj tým, že nepoznali jazdu v nepriaznivom počasí. S trochou šťastia by k autu mohli dostať aj oblek, ktorý si Charlie Watts nechal ušiť, aby mu s tým ktorým autom ladil.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články