Prečo by sa mladí mali viac zaujímať o komunálnu politiku?
- Martinský Rínok
- 27 júna, 2022
- 8:41 am
Mladí ľudia na Slovensku sa vo všeobecnosti zaujímajú o politiku veľmi málo. Sme jeden zo štátov EÚ s najmenšou volebnou účasťou a participáciou mladých ľudí. Mladí sa takmer od vzniku samostatného Slovenska o politiku a verejné dianie nezaujímajú. Z časti je to preto, lebo nemajú dostatok informácií o kandidátoch a ich programe, alebo nevedia ako politika, štát a mestá fungujú. Nedôverujú stranám a politikom a volenie považujú za stratu času. Pri tom v akom žalostnom stave je verejné priestranstvo v našom meste, poškolské aktivity sú obmedzené a možnosti sa po škole adekvátne zamestnať sú veľmi limitované. Prečo je to tak a prečo by sa to malo zmeniť?
Martin je pre mladých neatraktívny
Jedným z dôvodov môže byť celková neatraktivita martinského verejného priestoru. Koľko miest je v Martine, kde by mladí mohli konštruktívne tráviť svoj čas? Verejné parky sú zanedbané, verejné športoviská sú takmer neexistujúce.
Kedy naposledy mesto organizovalo nejaké verejné podujatie, ktoré by reálne vedelo prilákať mladých ľudí? Podujatie kde by vystúpil niekto iný než dedinský DJ pred Miléniom, a deti z martinských základných škôl? Kedy bola naposledy v martinskej galérii kvalitná vernisáž alebo výstava? V Slovenskom národnom múzeu a Múzeu Martina Benku sú stále expozície, nezmenené za posledných takmer 30 rokov. Ako a kde majú deti a mládež zmysluplne tráviť ich voľný čas? A ak by aj mali ten čas kde tráviť, nemajú sa tam ako dostať. Spoje MHD sú nedostatočné a nespoľahlivé kvôli častému meškaniu. Do toho môžeme pridať stav martinskej autobusovej stanice a hneď je jasné prečo mladí ľudia neradi využívajú MHD. Ak by mladí videli hmatateľné, rozumné a kvalitné vylepšenia verejného priestoru kde by sa vedeli realizovať, stretávať a športovať, a zlepšila by sa ich prístupnosť, určite by sa ich pohľad na politiku a prácu politikov a političiek zmenil.
Rozhodujú za nás staršie generácie
Nečudo, že mladí nemajú záujem o lokálnu politiku. Chýba nám v nej reprezentácia. Vekový priemer poslancov v mestskom zastupiteľstve je takmer 50 rokov. Najstaršou poslankyňou je Zita Sekerková vo veku 78 rokov z volebného odvodu Martin-Sever. Najmladší poslanec je vo veku 27 rokov Róbert Gajdoš za Martin-Záturčie. Je to jediný poslanec pod 30 rokov v mestskom zastupiteľstve z 31 poslancov. Ako môžeme očakávať, že sa mesto bude zaoberať otázkami alebo témami, ktoré zaujímajú mladých keď nemáme takmer žiadneho voleného reprezentanta v mestskom parlamente?
Martinský parlament mladých
No aby nebolo všetko také negatívne, v Martine sa začínajú diať aj pozitívne veci v smere angažovania mládeže. Vyrastá tu nová generácia angažovaných a kreatívnych mladých ľudí. V Martine máme Parlament mladých, ktorý zastupuje záujmy mladých žijúcich alebo študujúcich v našom meste, a združuje mladých Martinčanov a Martinčanky, ktorým záleží na smerovaní mesta. Medzi náplne jeho práce ďalej patrí navrhovanie a pripomienkovanie legislatívy, podporovanie rovnosti príležitostí mládeže a eliminácia diskriminácie, iniciácia a podpora spolupráce medzi deťmi, mládežou a verejnosťou, vypracovávanie a podpora projektov pre vytváranie priestoru na kreativitu a slobodné zmýšľanie mladých Martinčanov a Martinčaniek, a mnoho ďalších.
Medzi ich nedávne úspechy patrí organizácia konferencie medzinárodného formátu TEDx, workshopy v spolupráci so Slovenským inštitútom mládeže (IUVENTA) a stretnutie zástupcov žiackych školských rád. Taktiež sa zúčastnili na rokovaní komisie školstva, vzdelávania a mládeže, a spolupracovali na vytváraní Koncepcie práce s mládežou na roky 2022-2028. A toto všetko za posledné dva roky, kedy bolo stretávanie sa obmedzené proti-covidovými opatreniami. Ich sídlo je v budove CVČ Kamarát, ktoré sa sťahuje na ulicu Šoltésovej, pod Amfikom. Členom alebo členkou sa môže stať hocikto vo veku do 30rokov, koho zaujímajú veci verejné a je ochotný/á sa zapojiť a pridať ruku k dielu.
Kompetencie samosprávy
Ak mladí chcú, aby sa z Martina stalo mesto pre nich atraktívne, musia preto aj niečo spraviť. Mestská samospráva má vo svojej kompetencii záležitosti ako mestská hromadná doprava, zber a triedenie odpadu, starostlivosť o životné prostredie a verejné priestranstvá, podporu a financovanie športu, voľnočasových aktivít a kultúry v meste.
Mestské zastupiteľstvo a kandidáti do komunálnych volieb sa nebudú zaujímať o problémy mladých ak sa z nás nestane pre nich atraktívna cieľová skupina voličov. A tou sa staneme jedine ak budeme chodiť voliť a začneme sa zaujímať o chod mesta. Je nás 6654 vo veku od 18 do 30 rokov. Dostatok na to, aby sme naše priority vedeli presadiť. Len musíme chcieť a začať preto niečo robiť. Prvá vec čo pre to môžeme spraviť je ísť voliť v nastávajúcich komunálnych voľbách 29. októbra tohto roku. Voliť sa dá buď v mieste trvalého bydliska alebo ak sa tak v čase konania volieb nebudete nachádzať, môžete požiadať o hlasovací preukaz poštou na adresu obce/mesta alebo elektronicky (TU), ak to dané mesto alebo obec umožňuje. Voliť tak môžete z ktorejkoľvek volebnej miestnosti po celom Slovensku. No dajte si pozor, žiadosť musí byť mestu doručená najmenej 15 pracovných dní pred dňom konania volieb.