Prehľad správ

Najnovšie články

Ako sa v čase korony prejesť k lepšej psychike

V poslednom období sa objavil v médiách veľký počet vyjadrení psychológov a psychiatrov na tému nepriaznivých účinkoch karantény, izolácie a sociálneho odstupu v časoch pandémie. Podľa odborníkov je to zanedbávaný problém, ktorý by sa mal riešiť, lebo jeho následky budú veľké.

Duševným poruchám sa venuje podstatne menej pozornosti a financií, ako napríklad výskumu iných chorôb, napríklad rakoviny. Napriek varovaniu vedcov, že v 21. storočí budú duševné choroby najrozšírenejším druhom onemocnenia. V podstate dnes nevieme poriadne povedať, čo spôsobuje väčšinu duševných porúch. Nielen výskum v tejto oblasti, ale aj prevencia a hlavne možnosti liečby sú u veľmi skromné. Toto asi chceli v čase vypätej situácie, kedy pacienti pribúdajú, povedať naši psychológovia a psychiatri. Chceli povedať, že masovo sa zvyšuje pocit neistoty a s tým pribúdajú následky na duši. Tam, kde nie je adekvátna profesionálna ponuka prevencie a odbornej liečby, vzniká priestor pre druhých. Aj pre šarlatánov, ktorí aj bez diplomu z oblasti psychológie, alebo psychiatrie, už spôsoby liečby vynašli.

S koronou sa objavili sa „zaručené“ recepty. Napríklad britský časopis The Spectator priniesol „šialenú diétu“, ktorá sľubuje ľahké kroky k chudnutiu a zároveň i k liečbe depresie. Táto anti-depresívna diéta má byť „programom pre celé telo s cieľom zastaviť uháňajúce myšlienky, zahnať obavy a pomôcť žiť bez paniky.“

Zdroj ilustrácie: ghwcc.org

Základom je nepopierateľný fakt, že na ľudskú psychiku pôsobí okrem iného aj strava. Inovácia pre dnešnú dobu poznamenanú koronou spočíva v tom, že liečenie duše sa dá spojiť s diétou a zdravým spôsobom života v duchu toho, ako pôsobili doterajšie módne recepty a diéty zamerané na dokonalosť tela. Nová doba si žiada nové metódy, treba do toho zamontovať koronu. Biznis proste inovovať.

Tak, ako v časoch pred koronou, keď tu bol módny trend čistého stravovania, tak i diéty pre dobu koronovú disponujú svojimi mantrami. Lepok zostáva naďalej najväčšou hrozbou, tentokrát ale pre zachovanie si príčetnosti. Problémom pre šéfkuchárov/psychiatrov zostávajú starí známi nepriatelia zdravého spôsobu života – cukor, mliečne produkty a tuky. Len sú vykreslené v nových farbách. Cieľom toho všetkého je pomocou stravy dopracovať sa k stavu vlastnej mysle, ktorá bude sama eliminovať prichádzajúce chmúrne myšlienky. Samozrejme, že budete žiť bez paniky z toho, čo dnešná doba priniesla. Trochu peňazí za ďalšiu kuchársku knihu, časopis s receprtami, alebo pár platených prístupov za to stojí, nie?

Zdroj ilustrácie: donnamcgettgannutriton.com / repro MR

Predtým tento biznis s nikdy nekončiacim prúdom receptov, kuchárskych kníh a príloh v časopisoch poháňala nespokojnosť ľudí s vlastným telom. Teraz strach o dušu. Veď kto by chcel žiť v svete depresií a úzkosti?

Aby to bolo trochu uveriteľné, musí to byť založené aj na hrsti vedy a faktov. To, že okrem zdravotných účinkov (vitamín D) má pobyt vonku priaznivý účinok na psychiku, je známy fakt (veď aj väzni majú zaručenú dennú 30 minútovú prechádzku na dvorčeku pod holým nebom…). Odborníci dávno vedia, že človek, ktorý je fyzicky aktívny, má nižšiu pravdepodobnosť, že sa u neho objavia príznaky depresie (ľudovo depky).

O tom, že strava je všemocná a že dokáže poraziť nejednu chorobu, existuje množstvo teórií. Vždy začínajú slovami: „A skúsili ste…?“ Je to asi náš kultúrny rámec akejsi samoliečiteľskej kultúry, veriť a hlavne sa viac v duchu tejto zvestovanej pravdy snažiť. Nakoniec, nie je to tak dávno, čo prezident Trump vážne odporúčal Američanom, aby proti covidu pili roztok na čistenie akvárií.

A teraz prišiel ten správny čas, aby sa fokus podnikania s diétami zameral na oblasť duševného zdravia. Veď je to také jednoduché, dať si viac bublinkových kúpeľov a jesť ešte viac avokáda, aby ste sa zbavili traumy o ktorej vám psychiater povedal, že tu bude s vami roky rokúce, možno až do smrti! Skúste ísť na vlastný zdravý rozum s rozumom. Položte mu otázku: Naozaj potrebujem čítať ďalšiu knihu, prílohu lifestylového magazínu plnú takýchto receptov?

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články