Prehľad správ

Najnovšie články

Vek bude čoskoro len číslo

Prelomový objav ohlásili pred niekoľkými mesiacmi izraelskí vedci Šaj Efrati z Sacklerovej lekírskej fakulty Telavivskej univerzity spolu s teamom vedcov z Sagol Center for Hyperbaric Medicine and Research pri nemocnici Shamir Medical Center z mesta Be’er Ja’akov. Tvrdia, že spoločne dokázali pomocou kyslíkovej terapie zvrátiť proces biologického starnutia. Podľa článku v The Jerusalem Post a podľa portálu The Times of Israel sa im podarilo nielen ľudské starnutie zastaviť, ale doteraz prirodzený prírodou určený beh starnutia ľudských krvných buniek obrátiť proti prúdu samotnému času. Čaká nás vďaka ich metóde omladzovanie?
Zdroj: Twitter, repro redakcia
Vedci viac ako trom desiatkam ľudí starších ako 64 rokov v prostredí tlakovej komory počas troch mesiacov 5x týždenne na 90 minút podávali cez dýchacie masky čistý kyslík. Nazývajú to hyperbarická kyslíková terapia, alebo oxygenoterapia (angl. hyperbaric oxygen therapy, HBOT). Stopercentný kyslík seniorom podávali v komore v ktorej bol vyšší tlak, ako je normálny tlak našej atmosféry. Dôvodom je, aby sa zvýšilo u skúmaných osôb množstvo kyslíka v ich telesných tkanivách. Seniori absolvovali túto kúru až 60 krát. Počas trvania experimentu nemenili svoj životný štýl a ani svoju bežnú stravu. Nebrali lieky, ktoré by mohli výsledky ovplyvniť.
Zdroj: Twitter, repro redakcia

Každých 20 minút si museli účastníci experimentu dať na 5 minút masky dole. To malo spôsobovať efekt, že sa im hladina kyslíka v tele vracala na pôvodnú úroveň. Výkyvy v koncentrácii kyslíka v tele mali podľa vedcov spôsobovať na bunečnej úrovni množstvo reakcií, ktoré majú viesť k regenerácii samotných buniek.

Praktický význam tejto metódy má viesť u seniorov k zlepšeniu pozornosti, rýchlejšiemu spracovávaniu podnetov a informácií. Teda schopností, ktoré sa obvykle v procese starnutia zhoršujú. Podľa zverejnenej štúdie bola po skončení experimentu fyzická i duševná úroveň skúmaných seniorov na úrovni o 25 rokov mladších ľudí!

Zdroj:Twitter, repro redakcia

Starnutie ľudských buniek sa dá teda zvrátiť. „Dávame tým nádej a otvárame dvere mnohým mladým vedcom, aby sa zamerali na starnutie ako na reverzibilné ochorenie,“ citoval server The Times of Israel Šaj Efratihi, ktorý výskum viedol. Podľa jeho metódy oxygenoterapie, samotné omladenie organizmu spočíva v tom, že sa u seniorov podarí zvrátiť dva kľúčové ukazovatele biologického starnutia. Prvým je v organizme prírodou naprogramované skracovanie dĺžky telomér (koncová časť chromozómu) DNA a druhým potom ešte druhý problém, hromadenie starnúcich a následne nefunkčných buniek, ktoré sú príčinou kognitívnych a iným zdravotných problémov a chorôb súvisiacich s pribúdajúcim fyzickým vekom. Podľe Efratiho je však možné, že takýmto spôsobom sa naozaj dá predĺžiť ľudský život, lebo podľa dávnejších výskumov, ľudia s kratšími telomérami zomierajú skôr.

Aby sa dalo jednoznačne povedať, že ako dlho bude pôsobenie oxygenoterapie účinné, bude ešte treba viac dlhodobých experimentov, napriek tomu, že izraelský team sa problémom hyperbarického výskumu a terapie zaoberá už roky. Doteraz zaznamenali u svojich pacientov pozitívne výsledky v oblasti liečby následkov mozgových príhod, alebo poranenia mozgu.

Teraz chcú vedci dotiahnuť metódu HBOT na oblasť zdravých ľudí, ktorí chcú len jedno – maličkosť, zastaviť svoje starnutie, alebo sa dokonca nechať zmladiť o dve desiatky rokov. Mladosť, tento „svätý grál“ po ktorom túžia ľudia od nepamäti, je možno na dosah.

Napriek optimizmu vedeckého teamu Šaj Efratiho, existujú aj odborníci, ktorí varujú pred otváraním tejto Pandorinej skrinky prirodzeného starnutia, ktorej doteraz vládla iba príroda. Výhrady a obavy, že metóda oxygenoterapie môže priniesť nové zdravotné problémy, sú podľa nich oprávnené. „Som skeptický pri predstave, že by jedna manipulácia mohla zvrátiť starnutie, ktoré je zložitý proces s mnohými faktormi,“ povedal pre The Times of Israel popredný tamojší geriatrik Joram Ma’aravi, ktorý do výskumu zapojený nebol.

Nech už to bude akokoľvek, predstava že z čerstvého dôchodcu oxygenoterapia urobí človeka s reflexami a duševnou kondíciou štyridsiatnika, je viac než lákavá.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články