Prehľad správ

Najnovšie články

Pomáha zelená káva spaľovať tuky?

Zelená káva má údajne dobrú vlastnosť, ktorá pomáha spaľovať telesné tuky. Hneď na úvod treba povedať, že to nebude tá zázračná vec, ktorú po sviatočnom prejedaní sa a maškrtení zúfalo hľadáte a ktorá vám prinesie úľavu. Je to len jeden možný faktor, ktorý pomôže vašej snahe opäť sa dostať do línie. Zo zelenou kávou sa v poslednom období dosť experimentuje a propaguje sa, ako zaručený prostriedok na chudnutie, lebo chudnutie a diéty sú nikdy nekončiaci príbeh. Ale bez pohybu a striedmosti to zelená káva sama nezvládne!

Kávové zrnká, ktoré si bežne kupujeme a konzumujeme, sú pôvodne zelené. Hnedú farbu získavajú pražením. Keďže po pražení rýchlo strácajú svoju typickú arómu, aby sa zachovala ich úžasná chuť a vôňa, tak sa musia pražiť ďaleko od miesta ich zberu, v pražiarňach tu u nás v Európe. Najlepšie krátko pred predajom zákazníkovi. 

Malá časť produkcie kávy sa nepraží vôbec, aby si zachovali zelené kávové zrnká pozitívne vlastnosti. Zelená káva totiž obsahuje väčšie množstvo kyseliny chlórogenovej, ktorá ako antioxidant má účinky na ľudský organizmus a môže napomáhať k redukovaniu telesnej hmotnosti. 

Na čo sa musíte musíte pri konzumácii „zelenej“ kávy pripraviť? V prvom rade, že chutí inak, ako klasická, pražená káva. Chýba jej chuť a aróma, ktoré sa získavajú práve pražením. V zrnkách surovej kávy je kofeín, kyseliny a ďalšie látky. Tie sa uvoľňujú v horúčave praženia a to asi až po piatich minútach. Opticky sa to prejavuje zhnednutím zrniek, ale ide v podstate o neenzymatickú reakciu medzi cukrami, aminokyselinami a bielkovinami. Postupne sa uvoľňujú aj éterické oleje. Pražením vznikajú zlúčeniny dodávajúce zrnku kávy chuť a vôňu, ktorú tak milujeme. To zelenej káve tak trochu chýba. 

Ako sa zelená káva pripravuje? Ak si ju kúpite nenamletú, vo forme zrniek, namočte ich vopred pred podávaním kávy na 2-3 hodiny do misky s vlažnou vodou, aby ste zrnká zmäkčili a nezničili vám pri mletí mlynček. Sú oveľa tvrdšie, ako zrnká pražené. Pri použití kúpenej namletej zelenej kávy už môžete ísť rovno na vec. Na jednu šálku nasypete 7 g mletej zelenej kávy. Zalejte vriacou vodu a nechajte vylúhovať asi 5 minút. Chutí trochu ako zelený čaj. Mlieko sa do nej nepridáva, lebo znižuje účinok o ktorý vám ide – účinok kyseliny chlorogenovej, ktorá odbúrava tuky… Dobré je aj vedieť, že obsahuje veľa kofeínu a nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.

 

Ako sa stať kávovým gurmánom
Transport surovej kávovej produkcie z krajín jej pôvodu, aby sa zachovala kvalita, je náročný na dodržiavanie čistoty. Surová káva má totiž vlastnosť prijímať zo svojho okolia chute všetkého s čím príde počas dlhej cesty z plantáží do styku. Oleje, zeminy, prach a nečistoty môžu cennú surovinu znehodnotiť. Voziť kávu praženú z krajiny pôvodu nie je pre zachovanie jej chute vhodné, lebo v tejto forme rýchlo stráca typické chute.  
Káva v jej pôvodnej  zelenej surovej forme vydrží v jutovom vreci viac ako jeden rok. Producenti a výrobcovia kávy hovoria o pravidle 15. To znamená, že zelené zrná sa dajú skladovať, pri zachovaní kvality, 15 mesiacov, po upražení zŕn je z kávy najlepší nápoj do 15 dní a po zomletí vyvetrá na vzduchu kvalita z mletej kávy do 15 minút. Upraženú kávu producenti dnes balia do vákuových obalov, čo predlžuje uchovanie kvality, ale po otvorení obalu rýchlo degraduje. Ak chcete gurmánsku kávu, netreba sa ulakomiť na veľké „ekonomické“ balenia a treba sledovať dátumy výroby a spotreby uvedené na obale.
 
Ak chcete povýšiť pitie kávy na gurmánsky zážitok, nikdy nekupujte kávu už namletú. Po otvorení balenia uniknú v priebehu pár minút éterické oleje a s nimi aj typická aróma. Ani káva z kapsulí, napriek všemožnej reklame na tieto produkty, nie je ten pravý gurmánsky zážitok. Gurmán si kupuje menšie množstvá kvalitnej kávy vo forme zrniek, najlepšie priamo v pražiarni kávy, namelie si iba množstvo, ktoré sa práve chystá skonzumovať. Kávové zrná uchováva v dóze bez prístupu vzduchu v suchom a tmavom a prostredí. 
 

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články