Prehľad správ

Najnovšie články

Odkiaľ prišli Traja králi?

O postavách Troch kráľov nájdeme zmienku iba v jednom zo štyroch evanjelií opisujúcich život Krista. Nachádza sa v Evanjeliu, ktorého autorom je Matúš (Mt 2,1-12). Píše sa tam, že mudrci sledovali jasnú hviezdu a tá ich priviedla do Jeruzalema z východného smeru. Odtiaľ smerovali do Betlehema, kde pokľakli pre jasličkami a ponúkli narodenému dieťaťu dary v podobe myrhy, zlata a kadidla.

Ich počet ani mená nie sú v Biblii zaznamenané. Pôvodne sa v nej nespomínali ako mudrci, ale ako Magi, čo je perzské slovo pre mnícha, vyznávajúceho zoroastrizmus. Tak isto ako Židia, aj nasledovníci učenia Zarathuštry, veria v ohlásený príchod Mesiáša porodeného pannou pod znamením hviezdy.
Koľko vlastne klaňajúcich sa mudrcov bolo, určili podľa troch darov, ktoré sú uvedené v Biblii. Neskôr sa na kresťanskom Západe objavujú aj mená mudrcov: Gašpar, Melichar a Baltazár. Neskôr sa začali označovať za kráľov z Východu.
Kresťanská Cirkev ich uctieva preto, že to boli to prví pohania, ktorí uverili v Ježiša. V rannom období kresťanstva sa začínajú považovať za svätcov. Niekedy sa zobrazujú ako starý muž, potom mladý a muž v strednom veku. Na Západe je zvykom maľovať jedného z nich ako černocha.

Detail z mozaiky z baziliky v talianskej Ravenne. Traja králi sú vyobrazený v typickom perzskom odeve – v nohaviciach as frýgickými čiapkami, ako prinášajú tri dary – myrhu, zlato a kadidlo. Zdroj: wikimedia.org

Traja králi sa vrátili domov inou cestou ako prišli a neoznámili kráľovi Herodovi miesto Ježišovho pobytu. Herodes preto nechal v Betleheme usmrtiť všetky deti mladšie ako dva roky. Pred týmto vražedným plánom však boli Mária a Jozef včas varovaní a utiekli do Egypta. Od tohto momentu Troch kráľov biblia viac už nespomína.

Mená Troch kráľov sa v Biblii neuvádzajú. Dnes ich v súlade s cirkevnou tradíciou voláme Gašpar, Melichar a Baltazár. Iniciálky ich latinských mien sa tradične píšu na zárubne dverí kriedou. Pre rok 2020 bude nápis v mnohých domácnostiach: 20-C+M+B-20 . Má hlbší význam, ako len iniciálky mien. Vlastne znamená: Christus mansionem benedicat – Kristus nech žehná tento dom.

Kde sa skončila púť Troch kráľov? Dnes by mali, podľa stáročnej tradície, ich pozostatky odpočívať v Nemecku. Ich pozostatky sa mali dostať do gotickej katedrály v Kolíne nad Rýnom, kde sú uložené v relikviári. Tento relikviár je dar od cisára Fridricha Barbarossu. Pozostatky získal v Miláne v roku 1164. Tam sa vraj dostali v 5. storočí z Konštantínopolu. Preto sa nad katedrálou v Kolíne nad Rýnom týči miesto kríža hviezda, ktorú mali Traja králi na svojej ceste do Betlehema nasledovať.

zdroj: soga.sk
zdroj: soga.sk

Trojkráľové požehnanie je neoddeliteľnou súčasťou našich tradícií a nášho koledníckeho folkóru. Táto téma je zaujímavo zobrazené aj vo výtvarnom umení. Výtvarník Ernest Zmeták /1919 -2004/ sa k téme trojkráľových koledníkov vracal opakovane. Dielo vľavo je z roku 1966 a dielo vpravo z roku 1999/2000.

zdroj: webumenia.sk

Dielo Ľudovíta Fullu na námet Troch kráľov z roku 1950-55.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články