Prehľad správ

Najnovšie články

Vitamín D z konzervy

Článok s podobným obsahom by sme publikovali v tomto čase aj bez epidémie koronavírusu, lebo prelom zimného obdobia do nastupujúcej jari je správny čas, kedy musíme telu po dlhej zime pomôcť. Nový rozmer táto téma nadobudla v časoch epidémie, lebo ľudia si v obavách pred možnými nedostatkami v zásobovaní, vytvárajú väčšie rezervy potravín. Najmä takých, ktoré môžu bez ujmy aj dlhšie skladovať. Preto sa dnes pozrieme na bežne dostupnú potravinu, užitočné malé rybičky uväznené v plechovej krabičke. Reč bude o sardinkách. Hoci nie sme krajina s prístupom k moru, ale sardinky sú napriek tomu u nás bežná a obľúbená potravina. Prečo sú pre naše telo také prínosné a hlavne v tomto období?

Sardinky sa medzi potravinami tiež počítajú do kategórie „superpotravín“. Ich „super „ vlastnosťou je, že sú plné vitamínu D. V časoch potreby plnenia špajze majú aj výhodu v tom, že sú dostupné a dlho vydržia bez väčších nárokov na skladovanie.

 Naše telo si vitamín D vytvára pomocou slnečného žiarenia. Preto je ho v našich zemepisných podmienkach po zime v tele málo. Nakoniec, poznali to ľudia už dávno, inak by sme nemali ustálené porekadlo, že kde nechodí slnko, tak tam chodí lekár. Navyše by lekár aktuálne dnes dodal, že potrebná hladina vitamínu D v tele je cesta, ako telu malo efektívnejší imunitný systém. Imunita je tiež pojem, s ktorým sa v dnešnej dobe stretnete v každom príspevku, ako predchádzať ochoreniu na COVID-19.  Sme v karanténe, pohyb v jarnej prírode na slnku je pre mnohých zložitejší ako bežne býval, ísť na čerstvý vzduch na prechádzku sa možno pár týždňov ešte ani riadne nedostaneme, najmä starší spoluobčania, tak náhradou za slnečné lúče môže byť pre telo konzumácia rýb, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínu D či omega – 3 mastných kyselín. 
 
archív Martinský Rínok
Zdroj fotografie: Archív MR

Sardinky sú cesta, ako svojmu telu pomôcť. Je dokázané lekárskymi štúdiami, že osoby, ktoré užívali denne dávku 2 gramy omega- 3 mastných kyselín obsiahnutých v rybom oleji, si do osem týždňov výrazne zlepšili stav voči osobám, ktoré tak nerobili. Okrem iných priaznivých účinkov sa u požívateľov rybieho oleja zvýšila imunita na rôzne zápaly. Vysvetliť sa to dá tak, že organizmus s dostatkom vitamínu D lepšie bojuje s rôznymi infekciami, ktoré ho ohrozujú.
Takže sardinky sú nielen z hľadiska výživy „super“, ale sú aj dostupné a v čase krízy kedykoľvek môžu byť pre gazdinku po ruke! Dajú sa pripraviť na mnoho chutných spôsobov. Ponúkame vám štyri recepty, podľa ktorých vykúzlite z obsahu malej plechovej krabičky zaujímavú a  prospešnú pochúťku..

Sardinková nátierka
1 konzerva sardiniek v oleji
100 g masla

100 g syru typu žervé
50 g červené cibule alebo šalotky
20 g pažítky
1 ks vajce

Vajce uvaríme natvrdo. Bielky nasekáme na jemno a žĺtko zmiešame s maslom do hladka. Pridáme žervé a sardinky. Premiešame metličkou, alebo vidličkou. Potom pridáme na malé kúsky nakrájanú cibuľu. Potom pridáme pažítku, mleté korenie, posolíme. Môžeme pridať aj trochu citrónovej šťavy, aby sa chute prepojili. Podávame na  plátkoch veky, bagety. Alebo  to môže byť aj dip do ktorého si namáčame kúsky čerstvej zeleniny.

Krokety so sardinkami
1 konzerva sardiniek v oleji
300 g zemiakov
100 g hrubej múky
soľ
petržlenová vňať
hladká múka
vajce
strúhanka
olej na smaženie

Surové zemiaky (nie skoré) očistíme, pokrájame na stredne veľké kúsky a zalejeme vodou. Dáme ich variť. Keď už budú zemiaky polomäkké, vodu z nich scedíme do misky, ale nevylievame.  Budeme z neho časť potrebovať.

Hrniec so zemiakmi dáme ďalej variť tak, že dolejeme vývar na výšku  cca 0,5 cm od dna nádoby, zemiaky posypeme hrubou múkou, varechou urobíme do hmoty diery tak, aby sme videli vývar na dne. Prikryjeme. Vrátime na sporák a znížime teplotu na minimum. Necháme cca 20 min. pracovať paru. 

Odstavíme, zemiaky roztlačíme a spracujeme varechou do ľahkej  hmoty . Pridáme posekané sardinky a nasekanú petržlenovú vňať.  Dobre premiešame. Hmotu rozdelíme na kúsky o hmotnosti 15-20 gramov z ktorých vyformujeme guľôčky. Tie obalíme v klasickom trojobale tak, ako robíte rezne. A môžeme ich dať smažiť na panvicu s olejom. Podávame s tatárskou omáčkou, alebo s obľúbeným smotanovým dipom.

Feniklový šalát s pomarančom a so sardinkami
2 ks feniklu
3 ks pomarančov
petržlenová vňať
30 ml citrónovej šťavy
13 g cukru krupice
60 g olivový olej
konzerva sardiniek v oleji

Pripravíme si citrónový dresing tak, že citrónovú šťavu zmiešame s cukrom a olivovým olejom. Zmes lyžičkou dobre premiešame. Fenikel rozpolíme a nakrájame na tenké plátky. Olúpané pomaranč rozložíme na jednotlivé mesiačiky, alebo rozkrájame na primerané kúsky. Dáme do misky fenikel, pomaranče, väčšiu časť pripraveného citrónového dresingu a nasekanú petržlenovú vňať. Všetko dobre premiešame. Šalát  dáme na tanier, okolo pokvapkáme zvyškom citrónového dresingu. Na šalát uložíme sardinky. 
 
Paradajky plnené kuskusom a sardinkami
10 ks stredne veľkých paradajok
20 ml olivového oleja
1 strúčik cesnaku
vetvička rozmarínu
100 g kuskusu
100 ml zeleninového vývaru
soľ
1 konzerva sardiniek v oleji

Dáme rozohriať rúru na  180 °C.  Pripravíme si zapekaciu misku do ktorej sa vojde 10 ks paradajok. Vytrieme si ju olivovým olejom. Z paradajok urežeme vrch a vydlabeme vnútro.  Vršky paradajok, ako aj vyškriabanú dužinu, neodhadzujeme! Dužinu rozmixujeme ponorným mixérom. Na malej panvici si na olivovom olej orestujeme rozpučený cesnak s rozmarínom. Potom to zalejeme rozmixovanými paradajkami a zeleninovým vývarom. Zmes povaríme asi tak do polovice. Pridáme soľ a kuskus. Pomiešame, zakryjeme a dovaríme. Necháme 5 minút odstáť, pridáme na jemno nasekané sardinky, pomiešame a touto zmesou naplníme už predtým pripravíme vydlabané paradajky. Na vrch položíme odložené vršky paradajok, paradajky uložíme do zapekacej misky a dáme na 12 -15 minút piecť.

 

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články