Vitamín D z konzervy
- Martinský Rínok
- Zdroj obrázku: archív Martinský Rínok
- 27 marca, 2020
- 8:44 am
Článok s podobným obsahom by sme publikovali v tomto čase aj bez epidémie koronavírusu, lebo prelom zimného obdobia do nastupujúcej jari je správny čas, kedy musíme telu po dlhej zime pomôcť. Nový rozmer táto téma nadobudla v časoch epidémie, lebo ľudia si v obavách pred možnými nedostatkami v zásobovaní, vytvárajú väčšie rezervy potravín. Najmä takých, ktoré môžu bez ujmy aj dlhšie skladovať. Preto sa dnes pozrieme na bežne dostupnú potravinu, užitočné malé rybičky uväznené v plechovej krabičke. Reč bude o sardinkách. Hoci nie sme krajina s prístupom k moru, ale sardinky sú napriek tomu u nás bežná a obľúbená potravina. Prečo sú pre naše telo také prínosné a hlavne v tomto období?
Sardinky sa medzi potravinami tiež počítajú do kategórie „superpotravín“. Ich „super „ vlastnosťou je, že sú plné vitamínu D. V časoch potreby plnenia špajze majú aj výhodu v tom, že sú dostupné a dlho vydržia bez väčších nárokov na skladovanie.
Sardinky sú cesta, ako svojmu telu pomôcť. Je dokázané lekárskymi štúdiami, že osoby, ktoré užívali denne dávku 2 gramy omega- 3 mastných kyselín obsiahnutých v rybom oleji, si do osem týždňov výrazne zlepšili stav voči osobám, ktoré tak nerobili. Okrem iných priaznivých účinkov sa u požívateľov rybieho oleja zvýšila imunita na rôzne zápaly. Vysvetliť sa to dá tak, že organizmus s dostatkom vitamínu D lepšie bojuje s rôznymi infekciami, ktoré ho ohrozujú.
Takže sardinky sú nielen z hľadiska výživy „super“, ale sú aj dostupné a v čase krízy kedykoľvek môžu byť pre gazdinku po ruke! Dajú sa pripraviť na mnoho chutných spôsobov. Ponúkame vám štyri recepty, podľa ktorých vykúzlite z obsahu malej plechovej krabičky zaujímavú a prospešnú pochúťku..
Sardinková nátierka
1 konzerva sardiniek v oleji
100 g masla
100 g syru typu žervé
50 g červené cibule alebo šalotky
20 g pažítky
1 ks vajce
Vajce uvaríme natvrdo. Bielky nasekáme na jemno a žĺtko zmiešame s maslom do hladka. Pridáme žervé a sardinky. Premiešame metličkou, alebo vidličkou. Potom pridáme na malé kúsky nakrájanú cibuľu. Potom pridáme pažítku, mleté korenie, posolíme. Môžeme pridať aj trochu citrónovej šťavy, aby sa chute prepojili. Podávame na plátkoch veky, bagety. Alebo to môže byť aj dip do ktorého si namáčame kúsky čerstvej zeleniny.
Krokety so sardinkami
1 konzerva sardiniek v oleji
300 g zemiakov
100 g hrubej múky
soľ
petržlenová vňať
hladká múka
vajce
strúhanka
olej na smaženie
Surové zemiaky (nie skoré) očistíme, pokrájame na stredne veľké kúsky a zalejeme vodou. Dáme ich variť. Keď už budú zemiaky polomäkké, vodu z nich scedíme do misky, ale nevylievame. Budeme z neho časť potrebovať.
Hrniec so zemiakmi dáme ďalej variť tak, že dolejeme vývar na výšku cca 0,5 cm od dna nádoby, zemiaky posypeme hrubou múkou, varechou urobíme do hmoty diery tak, aby sme videli vývar na dne. Prikryjeme. Vrátime na sporák a znížime teplotu na minimum. Necháme cca 20 min. pracovať paru.
Odstavíme, zemiaky roztlačíme a spracujeme varechou do ľahkej hmoty . Pridáme posekané sardinky a nasekanú petržlenovú vňať. Dobre premiešame. Hmotu rozdelíme na kúsky o hmotnosti 15-20 gramov z ktorých vyformujeme guľôčky. Tie obalíme v klasickom trojobale tak, ako robíte rezne. A môžeme ich dať smažiť na panvicu s olejom. Podávame s tatárskou omáčkou, alebo s obľúbeným smotanovým dipom.