Prehľad správ

Najnovšie články

Ako na veľkú úrodu paradajok

Zabudnite na priemyselné hnojivá z obchodu a stavte radšej na prírodu. Existuje osvedčený domáci spôsob, ako pripraviť veľmi dobré a lacné hnojivo pre našu zeleninovú záhradku tak, aby boli rajčiaky z nej chutné a sladké. Prezradíme vám, ako si pripravíte podomácky hnojivo, ktoré vašej pestovateľskej snahe prinesie úspech. Toto domáce kvasnicové hnojivo milujú najmä rajčiaky. Je oveľa lacnejšie, ako hnojivá z obchodu a príprava zaberie len chvíľu.

Domáce kvasnicové hnojivo
Toto je starý osvedčený recept, ktorým prihnojovali paradajky pestovatelia už dávno. Na jeho prípravu potrebujeme:
2,7 litra nechlórovanej vody
100 gramov droždia
1/2 šálky cukru

Do veľkého skleného pohára, napr. od zaváraniny, si nalejeme teplu vodu, namrvíme droždie a necháme ho rozpustiť. Potom nasypeme cukor, premiešame a uzavrieme viečkom. Zmes necháme kysnúť. Keď sa proces fermentácie skončí, môžeme hnojivo zriediť s 10 litrami vody a použiť na hnojenie paradajok. Najlepšie je zalievať paradajky nie viac ako jedným litrom tohto hnojiva na jednu rastlinu.

Zdroj ilustrácie: Herbaria.plants.ox.ac.uk

Rajčiak jedlý (lat. Solanum lycopersicum) je druh z rodu ľuľok (Solanum). Slovenské názvy tohto druhu sú: rajčiak jedlý, ľuľok rajčiakový, rajčiak, hovorovo paradajka, alebo rajčina. Do rodu ľuľok patrí napríklad aj zemiak. Rod ľuľok patrí do čeľade ľuľkovité, do ktorej patrí napríklad aj mandragora, alebo petúnia. Zdá sa, že paradajky boli domestikované v dvoch fázach. Prvá fáza domestikácie sa vyskytla v Ekvádore a severnom Peru. Počas druhej stredoamerickej fázy domestikácie sa táto burinatá paradajka stala paradajkou, ktorú poznáme dnes. Rajčiak doviezol do Európy v roku 1496 Krištof Kolumbus. V 17. a 18. storočí bol rajčiak považovaný najmä za okrasnú rastlinu, je známych len niekoľko prípadov využitia tejto rastliny v medicíne. Anglický preklad knihy The Complete Herbal však uvádza, že v roku 1719 sa rajčiak používal najmä v Taliansku. Koncom 18. storočia sa rajčiaky začínajú používať v bežnej kuchyni. Okolo roku 1900 sa rajčiak rozšíril už aj do Nemecka a používal sa prevažne v južnej časti Nemecka na prípravu štiav, polievok a rôznych šalátov.

Hnojivo zo starého chleba
Ďalším chytrým domácim spôsobom je vyrobenie si hnojiva pomocou starého chleba. Potrebujete málo, postačí polovica bochníka starého chleba, 5 ml roztoku jódu a 5 litrov teplej vody. Ako prvé musíme chlieb namočiť na cca 7 hodín do vody. Potom pridáme roztok jódu a premiešame. Potom musíte prefiltrovať zmes a preliať ju do nádoby s ktorej sa bude dať rozstrekovať ako postrek a prihnojenie paradajok.

Zdroj fotografie: Archív redakcie

Žihľava ako hnojivo

Zdroj fotografie: Archív redakcie

Aj obyčajnú žihľavu môžete použiť ako prírodné hnojivo pre paradajky. Treba jej nazbierať väčšie množstvo. Zberáme ju však ešte pred rozkvitnutím, pretože neskôr nadobúda okysľujúce vlastnosti. Nazbieranú žihľavu vložíme do jamiek kam sa chystáme posadiť planty paradajok. Prikryjeme to tenkou vrstvou zeme a až potom do jamky vysadíme samotnú paradajku. Vďaka takémuto hnojivu dodáme paradajkám nielen zdroj živín, ale zvýši sa aj ich odolnosť voči chorobám.

Najlepšie hnojivo počas kvitnutia rajčiakov
Počas kvitnutia spotrebujú paradajky veľa energie a výživy z pôdy, preto je dobré im v tomto čase dopriať dostatočný prísun živín prostredníctvom vhodného hnojiva. Vhodné hnojivo zvýši ich produktivitu, posilní sa koreňový systém a budú odolnejšie voči rôznym chorobám. Je užitočné aj pre pôdnu mikroflóru. Obsahuje veľa živín a minerálov, najmä draslík, fosfor, horčík, vápnik. Potrebujeme 4 PL paradajkového pretlaku, 1 l vody + 10 l teplej vody na zriedenie. Postup: Na prípravu koncentrátu si zmiešame liter vody s paradajkovým pretlakom a dôkladne ho rozmiešame. Potom ho ešte zriedime s 10 litrami vody. Takto pripravené hnojivo nalejeme ku koreňom pod každý krík v množstve asi 1 liter na rastlinu. Aplikujeme raz za 7 – 10 dní.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články