Prehľad správ

Najnovšie články

Elektráreň na balkóne

Solárna termálna, fotovoltaická, „balkónová elektráreň“ a mikroveterná energia sú systémy s ktorými si môžeme vyrobiť energiu sami doma. Existujú možnosti v rôznych cenových rozpätiach. Skutočný boom pre hotové solárne riešenia typu “plug-and-play”, teda kedy výrobok rozbalíte, nainštalujete a strčíte do zásuvky, ešte len príde. Dnes na inštaláciu väčšina ľudí potrebuje pomoc odbornej firmy.

V súčasnosti môžu ľudia dotácie na zakúpenie a inštaláciu čistého energetického zdroja získať aj z programu Obnov dom. Tretia výzva bola ukončená a pripravuje sa nová. Na jeseň by sa mohla spustiť a k dispozícii má byť 142 miliónov eur.

Solárne balkónové elektrárne sa na trhu už predávajú, predajcovia sľubujú klientom jednoduchú inštaláciu aj úsporu. Ak niekto hovorí, že vám elektráreň pošle ako balíček a vy si to zapojíte sami, tak to nie je úplne reálne. Hoci sme národ domácich majstrov, môžu nastať komplikácie – primárne s elektrickými rozvodmi v byte, ale aj s ohľadom na rôzne typy zábradlí balkónov neexistuje univerzálne riešenie montáže panelov.

Zdroj fotografie: Archív redakcie
Veľa ľudí stále ešte asi na prvý pohľad presne nevie, aký je rozdiel medzi fotovoltickým systém a systémom solárnym. Ide o dva rozdielne postupy spracovania slnečnej energie. Solárny termálny systém generuje tepelnú energiu, ktorú je možné využiť napríklad na ohrev vody. Stáva sa to pomocou média, väčšinou ide o kvapalinu, ktorá prenáša teplo zo strešných kolektorov do kotla a tým ohrieva vodu v zásobníku. Takéto systémy je možné prevádzkovať s plochými alebo trubicovými kolektormi. Ploché kolektory výrazne lacnejšie za meter štvorcový ako trubicové. Ak má systém vyrábať aj teplú vodu na vykurovanie (úžitkovú vodu), je potrebná asi trojnásobná plocha kolektora ako iba na ohrev vody na varenie a kúpanie. Výhodou je, že solárnym systémom šetríme na nákladoch na ohrev vody pomocou elektriny, alebo fosílnych palív.
Zdroj fotografie: Archív redakcie

Fotovoltické (FV) systémy vyrábajú elektrickú energiu prostredníctvom solárnych článkov. Pomocou meniča sa jednosmerný prúd produkovaný strechou premieňa na 230 voltový striedavý prúd, aby sa dal použiť priamo v dome. Pre efektívnosť FV systému je dôležitá plocha a orientácia. Dnes však moderné, výrazne vylepšené moduly zaisťujú veľmi široké využitie nad rámec ideálnej orientácie z juhu na juhozápad. Bez skladovania (batéria) dokáže takýto systém inštalovaný na streche rodinného domu pokryť 20 až 35 percent spotreby elektriny v bežnej domácnosti. S batériou zvýšime toto číslo na približne 55 až 75 percent.

Fotovoltaické moduly na strechách sú už bežné. Ale modul namontovaný zvisle, alebo pod strmým uhlom pred zábradlím balkóna a fungujúci ako FV systém taký bežný ešte u nás nie je. Princíp je rovnaký, ako pri strešných paneloch: slnečné svetlo sa pomocou meniča premieňa na elektrickú energiu a cez zásuvku sa privádza do vlastného elektrického obvodu. Ten je potom možné využiť na prevádzku televízorov, chladničiek a podobne. Ak nie je cez vlastné solárne zariadenie dodávané dostatočné množstvo energie, použije sa elektrická sieť od dodávateľa.

Zdroj fotografie: Archív redakcie

Solárne panely na balkóne v paneláku majú nižší výkon ako panely na strechách. Pri umiestnení na zábradlí balkóna je výkon o 30 % nižší, a to kvôli malému, možno nulovému, sklonu ako pri paneloch na strechách so sklonom 35° až 45°. A nevýhod je ešte viac, napríklad potrebujete získať povolenie od spoločenstva vlastníkov a aj od príslušných inštitúcií.

Ide o peniaze
Z programu Zelená domácnostiam, ktorý už bol ukončený, bolo možné získať na fotovoltický panel maximálny príspevok 1 500 eur. Sadzba je 500 eur na inštalovaný výkon jeden kilowatt. Čiže za maximálny príspevok 1 500 eur si žiadateľ môže inštalovať výkon fotovoltických panelov na úrovni troch kilowattov. Takýto inštalovaný výkon pre domácnosť bude slúžiť ako doplnok spotreby domácnosti. Priemerná ročná spotreba elektriny v slovenskej domácnosti je zhruba 2 200 kilowatthodín. Záleží od uloženia panelov, ročného obdobia a slnečného svitu, koľko budú reálne panely schopné vyrobiť. Teoreticky za ideálnych podmienok môžu vyprodukovať 3 600 kilowatthodín elektrickej energie, ale môže to byť iba 1 200 kilowatthodín ročne.

V programe Obnov dom je výzva číslo tri už uzatvorená. Vysoký záujem žiadateľov naplnil cieľ už po 14 hodinách od jej zverejnenia. Ďalšia výzva bude zverejnená zrejme až po lete. Podmienkou bude, že obnovou rodinného domu musí dôjsť k úspore primárnej energie minimálne o 30 percent oproti stavu pred obnovou. Obnova rodinného domu môže byť realizovaná ľubovoľnou kombináciou opatrení, pričom musia byť splnené stanovené podmienky. Opatrenia sú rozdelené do skupiny A a B. Ak sa chce záujemca o dotáciu uchádzať aj o príspevok na inštaláciu energetických zdrojov (B), musí zatepliť dom (A). Dotácia bude solárny kolektor je maximálne 2 679,50 eura a na fotovoltický panel 2 875 eur. Samostatne iba o opatrenia zo skupiny B nie je možné žiadať.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články