Prehľad správ

Najnovšie články

Záhradníkov rok: Ako na jar ostrihať ruže

Prichádza jar, a teda obdobie jarného rezu ruží. Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Strihanie ruží nie je zložité. Stačí dodržať pár jednoduchých zásad.
Ruža je symbol odvodený z antického mýtu o smrti Adonisa, milenca bohyne Afrodity. Z jeho krvi vraj vyrástli prvé červené ruže. Stali sa symbolom znovuzrodenia a lásky, ktorá zvíťazila nad smrťou. Farby ruží majú svoju symboliku. Darovanými ružami ľudia prezrádzajú emóciu. Červené ruže symbolizujú lásku, vášeň. Oranžové symbolizujú túžbu, žlté žiarlivosť, ružové radosť a šťastie. Biele ruže sú znakom nevinnosti, pravdy a čistoty. Je známych asi 100 druhov, v strednej Európe asi 25. Pratypom všetkých vyšľachtených ruží je ruža šípová (Rosa canina). Autor fotografie: Peggy Greb, zdroj fotografie: Wikimedia.org
Slovensko malo svoje prvé rozárium v Dolnej Krupej a jeho zakladateľkou bola grófka Mária Henrieta Choteková (1863 – 1946). Pozemok o veľkosti 3 hektárov postupne vysadila ružami. V roku 1926 vydala prvý predajný katalóg ruží s ponukou 711 odrôd a v roku 1929 druhý, v ktorom bolo na predaj 855 druhov ruží. V roku 1930 do vatikánskych záhrad poslala ako dar 400 najkrajších ruží. Na jej počesť boli pomenované štyri ruže, dve za jej života a dve posmrtne (Gräfin Chotek (Kiese, 1911), Marie Henriette Gräfin Chotek (Lambert, 1920), Contessa Maria Henrietta (György, 2006) Rosengräfin Marie Henriette (Kordes, 2013). Dnes sa na území parku nachádza zásobník ruží pre výsadbu v budúcnosti plánovaného rozária. Rastie v ňom aj vzácna ruža, ktorú vyšľachtila sama Mária Henrieta Choteková. Zdroj fotografie: Kastieldolnakrupa.sk

Ideálny čas na strihanie ruží prichádza po posledných jarných mrazoch, tesne pred pučaním ruží. Ako indikátor pre správny čas nám môže poslúžiť kvitnutie zlatého dažďa (forzítie). Keď začne kvitnúť zlatý dážď, môžeme sa pustiť aj do strihania ruží. Ak nemáte v okolí zlatý dážď, ruže začnite strihať vtedy, keď sa im nalejú puky.

Výnimkou sú odrody ruží ktoré kvitnú len raz ročne (tie sa strihajú až po odkvitnutí) a ruže, ktoré kvitnú na starom dreve (tam len upravíme tvar po odkvitnutí a výraznejší rez načasujeme až na jeseň.

Ak neviete aký typ ruže v záhrade máte, sledujte ju počas sezóny. Ak kvitne na novom dreve, strihajte ju na jar a ak kvitne na starom dreve, tak spravte len tvarovací zostrih až po odkvitnutí. V každom prípade odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby sme podporili ďalšie kvitnutie.

Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo povzbudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí záhradníci obávajú, nie je to žiadna veda a s trochou cviku to zvládne každý. Ako teda teraz na jar ostrihať strihať ruže?

Zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Najskôr odstránime staré a mŕtve drevo a divé výhonky(stonky) vyrastajúce z koreňov. Krížiace sa výhonky a výhonky tenšie ako ceruzka odstránime tiež. Odstúpime a pozrieme sa ako ruža vyzerá. Ak má viac ako 3-4 výhonky, odstránime tie tenšie a slabšie a zvyšné výhonky skrátime. Zlatá stredná cesta je skrátiť výhonky na 45 až 60 cm.

Zdroj fotografie: Archív redakcie

Čím kratší strih si zvolíme, tým menej, no zato väčších kvetov môžeme očakávať. Kvety budú vytvárať kompaktnejšiu formáciu. Ľahký zostrih naopak vytvára menšie kvety na dlhých stonkách.

Pri ťahavých ružiach nechávame hlavné výhony (ťahajúce sa napr. po pergole, stene, altánku) dlhé, samozrejme ak nie sú poškodené mrazom alebo chorobami a len upravujeme ružu do požadovaného tvaru a prerieďujeme husté porasty.

Ruže striháme 5 mm nad očkom (pukom) smerujúcim von od centra ruže. Rez by mal byť šikmý – zvažujúci sa v 45° uhle od púčika. Strih, ktorý by bol bližšie ako 5 mm by mohol zničiť púčik a strih, ktorý by bol vzdialenejší ako 5 mm by nechal dlhý pahýľ, ktorý by lákal škodcov a choroby.

Zdroj ilustrácie: Archív redakcie
Zdroj ilustrácie: Archív redakcie
Na tenšie stonky budeme potrebovať záhradné nožnice a na tie hrubšie dlhšie kĺbové záhradné nožnice. Na staré a odumreté drevo dobre poslúži pílka. Vhod nám prídu aj hrubé kožené rukavice odolné proti tŕňom.
Zdroj fotografie: Oslavan.sk
Ostré nožnice zabezpečia čisté, hladké rezy a preto si ich vopred naostrite. Pri ružiach to platí obzvlášť, pretože stonky ruže sa tupými nožnicami ľahko rozdrvia. Ak striháme časti ruže napadnuté chorobou, pretrieme čepele nožníc handričkou namočenou v alkohole, aby sme nenakazili aj zdravé časti rastliny. Nenechajte odstránené časti v blízkosti ruže. Buď ich spáľte alebo premiestnite ďaleko od ruží.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články