Prehľad správ

Najnovšie články

Záhradníkov rok: október

Mesiac október je už tu, citeľne sa ochladilo a do radikálnej zmeny počasia a nám neostáva veľa času. Sezóna sa priblížila ku koncu a je čas na dokončenie posledných prác v záhrade. Október nám dáva ešte šancu dobehnúť práce, ktoré sme nestihli v septembri. Sezóna pre záhradníka končí, ale zároveň začína nasledujúca. Teraz je čas na plány a prípravu záhrady na budúci rok. Čo si pripravíme teraz, na jar ako keby sme našli!

Môžeme si urobiť prípravu na skalku, alebo založiť nový trvalkový záhon. Trvalkový záhon, aby bol ozdobou vašej záhrady, si tiež vyžaduje dobrý plán. Pre jeho tvorbu sa osvedčili pravidlá, ktorých dodržiavanie zaručí, že bude pôsobiť, kompaktne a nie chaoticky. Pravidlom číslo jedna je zohľadniť dobu kvitnutia jednotlivých druhov rastlín. Pravidlo číslo dva je dodržiavať vzdialenosti pri výsadbe a samotnú výšku rastlín. Nezabúdame na nároky jednotlivých druhov (svetlo, priepustnosť pôdy, zavlažovanie). Samostatnou kategóriou v rámci trvalkových záhonov sú dekoračné prvky. Vyniknú rôzne kamene, ktoré si môžeme rozmiestniť už teraz a ušetriť si čas a prácu na jar. Taktiež si môžeme opraviť, alebo vybudovať nové chodníky a obruby záhonov.

V skalkách na jeseň odstraňujeme jednoročné, alebo poškodené rastliny. Pripravíme si skalku na to, ako má vyzerať v budúcom roku. Tomu prispôsobíme miesto pre nové skalničky. Ku skalám sa hodia druhy ako sú napr. Saxifraga- lomikameň, Leontopodium- plesnivec, Lewisia- levízia, Gentiana- horec, Geum- kuklík. Ďalšie druhy sa hodia nad skaly a múriky, kde nám vytvoria dekoratívny previs. Takými sú napr. Phlox-flox, alebo rôzne druhy Sedum- rozchodníkov. Priamo na skalu sa zas hodia Sempervivum- skalnice.

Lomikameň (Saxifraga bryoides Zermatt), Autor: Roland Teuscher, Zdroj: wikimedia.org
Kuklík (Geum), Zdroj fotografie: www.magazinzahrada.cz
V okrasnej záhrade sa vždy nájde nejaká aktuálna práca. Odkvitnuté záhony si vyžadujú záhradníkovu pozornosť. Je čas odstrániť odumreté a odkvitnú letničky. Suché, poškodené a napadnuté nadzemné časti trvaliek odstrihneme. Môžeme rozsadiť tie, ktoré sa nám premnožili.
Zdroj fotografie: www.pixnio.com
Ešte stále sa dajú v tomto období množiť okrasné trávy, pokiaľ sme tak nespravili už skôr v septembri. Robí sa to delením trsov. Trávy pred zimou a chladným vetrom zväzujeme špagátom tak, aby sa chránil koreň pred dažďom a snehom. Takto zabránime ich poškodeniu zamokrením a následne aj premrznutiu koreňov. Suché trsy trávy sa strihajú potom až na jar, skôr ako tráva vyženie nové trsy.
Zdroj fotografie: www.sungardening.co.uk

Pred výsadbou ruží, na čo je práve teraz správny čas, nezabudnite skontrolovať korene. Poškodené a prebytočné je potrebné odstrániť. To isté platí aj pri výhonoch, ideálne je ponechať aspoň 3 silné. Ruža nesmie ostať vysokou nad zeminou, zvýšilo by sa tak riziko vymrznutia. Veľkosť jamy sa prispôsobuje koreňovému balu. Ak sadíme viac rastlín vedľa seba, dodržiavame potrebné vzdialenosti. Na jeseň rez (skracovanie) nerobíme, ten je vhodné spraviť až na jar. Voľne koreniacu ružu je potrebné pred výsadbou namočiť na niekoľko hodín do vody. Do výsadbovej jamy nasypeme trocha zeminy a hnojivo, Čerstvo vysadenú rastlinu je vhodné chrániť pred mrazmi čečinou.

V úžitkovej záhrade je najvhodnejšie obdobie na vysádzanie jesenného cesnaku. Je čas aj na aj výsev jesenných odrôd mrkvy a petržlenu. Pôda by mala byť dobre prerýľovaná, bez veľkých hrúd a tvrdých vrstiev.

Jeseň je neodmysliteľne spojená so zberom zeleniny, ktorá bude dlhodobo uskladnená, prakticky celú zimu. Zo zeme vyberáme v tomto období mrkvu, paštrnák, zeler a červenú repu. Po samotnom zbere treba zeleninu najskôr dôkladne očistiť, zbaviť od hliny a blata. Pokiaľ sa rozhodnete uskladniť zeleninu v pivnici, tak nezabudnite skontrolovať jej stav. Skladujeme len nepoškodenú, nepopraskanú a zdravú zeleninu. Mrkvu, petržlen a zeler je možné uchovávať v prepravkách s pieskom.

Zdroj fotografie: www.bydlet.cz

Nielen záhrada, ale aj skleník potrebuje v po vegetačnej sezóne údržbu, ktorá v sebe zahŕňa nielen starostlivosť o pôdu, ale aj o jeho celkový stav. Potrebné je skontrolovať okná, samotné sklá, ktoré je dobre umyť a taktiež je vhodné skontrolovať aj konštrukciu a izoláciu. Po zbere sa odstráni zo skleníka všetok zelený materiál. Pôda sa do hĺbky prerýľuje a zapracuje sa do nej hnojivo, alebo maštaľný hnoj.

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články