Prehľad správ

Najnovšie články

Záhradníkov rok: september

Teplé lúče nám pomaly a isto vystrieda chlad prichádzajúcich jesenných dní. Naše záhrady vstupujú do ďalšej fázy. Najmä v prípade úžitkovej záhrady sa odrazí naše doterajšie úsilie a pozbierame plody práce. Toto obdobie nezahŕňa v sebe len odmenu v podobe ovocia a zeleniny, ale taktiež aj prípravu na ďalšiu sezónu. V septembri dobrého záhradníka čaká týchto 10 úloh:

– vysadiť solitérne okrasné stromy a na jar kvitnúce kry s koreňovým balom
– pravidelne zavlažovať a odstraňovať odkvitnuté kvety Georgínam
– pozbierať si semená z letničiek pre budúcoročnú výsadbu, zo záhonov odstraňovať odkvitnuté a uschnuté letničky
– vysadiť na jeseň kvitnúce druhy, teraz je ich najlepší čas
– na miestach, z ktorých boli vybrané cibuľoviny, treba rozhodiť preosiaty kompost
– stále treba pokračovať v zavlažovaní a kosení trávnika, je vhodný čas na založenie novej trávnatej plochy
– založiť z vybraných druhov živé ploty, v prvej polovici mesiaca je ešte vhodný čas na tvarovací rez pre tie staršie
– pokračovať vo výsadbe ihličnanov a ostatných vždyzelených drevín a vysadiť popínavé dreviny
– v záhradných jazierkach je treba stále odstraňovať napadané lístie, konáriky a odumreté rastliny, koncom septembra je vhodný čas zredukovať rastlinstvo v jazierku
– odstrániť burinu zo skalky, zredukovať rozrastené rastliny a substrátom zaplniť škáry medzi kameňmi

Zdroj fotografie: chovatelhospodar.sk
Mesiac september praje nie len zberu úrody, ale taktiež je to ideálny na výsadbu cesnaku. Cesnak sadíme keď je zem už chladná aby nám nezačal klíčiť. Preto sadenie je možné uskutočniť do polovice novembra. Pred samotnou výsadbou je vhodné morenie, ktoré tak ochráni cesnak pred hubovými chorobami a háďatku.
Zdroj fotografie: topbyvanie.sk
S príchodom jesene ubúdajú slnečné lúče, ktoré sú potrebné pre dozrievanie paradajok. Listy bránia ich prenikaniu, preto je vhodné ich odstrániť. Paradajky tak rýchlejšie dozrejú. Netreba zabúdať ani na príchod prvých mrazíkov, ktoré znamenajú koniec zberu a znemožnia tak ich dozretie. Preto je ideálne obrať ich ešte pred ich príchodom. Zbierať sa dajú aj ešte nezrelé (zelené) paradajky, ktoré bez problémov dozrejú.
Zdroj fotografie: gazdovazahrada.sk
Po zbere úrody vzniká hluché miesto, ktoré je potrebné pripraviť na nastávajúcu sezónu. Pôdu je potrebné zbaviť buriny a prerýľovať. Vhodné je taktiež aj zapracovať maštaľný hnoj, obzvlášť sa to týka ťažkých ílovitých zemín.
Zdroj fotografie: Záhrada.sk
Muškáty je potrebné pripraviť na prezimovanie, aby nám robili radosť aj budúcu sezónu. Dôležité je skontrolovať celkový zdravotný stav rastlín pred samotným uskladnením. Potrebné je odstrániť všetky odumreté časti, poškodené a suché listy. Hlavne je potrebné vyštipnúť všetky kvety a kvetenstvá. Muškáty je potrebné preniesť na zimovacie stanovište pred príchodom prvých mrazíkov. Miesto na zimovanie by malo byť svetlé a chladné, ideálna teplota je v rozpätí 4 – 10 stupňov. Počas zimy sa zálievka muškátov obmedzuje.
Zdroj fotografie: rastlinky.sk
September je vhodný mesiac aj pre množenie väčšiny druhov tráv pomocou delenia trsov. Takým pravidlom pre trávy je, že sa na jeseň nezrezávajú, rez sa uskutočňuje na konci zimy a na jar.
Zdroj fotografie: Archív MR
Narcisy, tulipány a gladioly. Používame jednoduchú pomôcku: deti idú zo školy, cibule von zo zeme, deti idú do školy cibule do zeme. Vysádzame len zdravé a nepoškodené cibule na vopred vybrané miesto. Narcisy a tulipány môžete vysadiť buď priamo na záhon alebo prípadne do trávnika, keď si môžete vytvoriť kruh s cibuľovinami. Narcisy uprednostňujú priame slnko až mierny tieň, hlinitú a priepustnú pôdu. Tulipány si vyžadujú priame slnko, priepustnú, výživnú a hlinitú pôdu. Hľuzy gladiol sa po odkvitnutí vyberú zo zeme, odstráni sa nadzemná časť. Dôležité je skontrolovať zdravotný stav hľuze, pokiaľ má vytvorené pahľuzy, tie možné oddeliť a uskladniť. Uskladňujú sa len suché, zdravé a nepoškodené hľuzy. Nádoba by mala byť suchá a vzdušná, ideálne sú prepravky (bedničky), ktoré sa umiestnia do chladnej miestnosti.
Zdroj fotografie: ony.sk
Bylinky sú rôzne sú medzi nimi trvalky, ale taktiež aj jednoročné, ako bazalka. Medzi trvalky patrí rozmarín a levanduľa a práve tieto dve trvalky sú náchylné na mráz. Prezimovanie závisí od polohy. Vo vyšších polohách je potrebné rozmarín vybrať zo zeme a nechať prezimovať v chladnej a svetlej miestnosti. Taktiež môže zimovať aj v zimnej záhrade. Opatrní treba byť aj so zálievkou, kedy by mohlo dôjsť k premokreniu koreňového balu. Pokiaľ zimuje rozmarín priamo na stanovišti, je vhodné vytvoriť mu izolačnú vrstvu. Levanduľu je taktiež vhodné pred mrazmi chrániť izolačnou vrstvou.
Zdroj fotografie: chovatelhospodar.sk
Jeseň je druhým obdobím, kedy je možné vysádzať ovocné stromy a kríky. Pred výsadbou je dôležité skontrolovať korene, koreňový systém. Prebytočné alebo inak poškodené korene je potrebné odstrániť. Pokiaľ je koreňový bal preschnutý je nutné namočiť ho do vedra s vodou na niekoľko hodí. Miesto výsadby je veľmi dôležité a taktiež treba zohľadňovať aj vzdialenosti medzi jednotlivými stromami, prípadne kríkmi. Vykopaná jama by mala zodpovedať veľkosti koreňového balu. Do vykopanej jamy sa pridá kvalitný substrát s hnojivom, následne sa umiestni požadovaná rastlina. Nezabúdajte na dôslednú zálievku, ktorá je nevyhnutná pre ujatie. Takto novo vysadené stromy a kríky je vhodné na zimu chrániť izolačnou vrstvou.

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články