Prehľad správ

Najnovšie články

Ako si poradiť s obťažujúcim hmyzom

Správy z posledných dní: V Bratislave bojujú obyvatelia s komármi, Košičanov trápi zvláštny druh bzdochy. Na sídliskách sú jej plné balkóny a narobiť vie poriadne škody. „Už minulý týždeň to začalo a tento týždeň to bol húf tých chrobáčikov,” sťažuje sa obyvateľ Košíc. Plné sieťky sme toho mali, okná a na prádle sme to mali tiež. Keby sme nemali sieťky, človek tu nevydrží,” dodáva ďalší.
Zdroj fotografie: TVNOVINY.sk

Stovky bzdôch sadali na balkón a napadli aj kvety. „Som musel všetko vystrihať, lebo je všetko vysušené, vycucaná šťava je z listov. Zaujímavé, že na levanduľu a mätu to nejde,“ hovorí obyvateľ Košíc.

S teplým počasím sa v útrobách našich domov a bytov často množia nevítaní návštevníci, ktorí nám dokážu poriadne znepríjemniť domácu pohodu. Naviac môžu prenášať tiež choroby alebo vyvolávať alergie. Likvidácia hmyzu, ktorý sa v dome usídlil, sa môže stať behom na dlhú trať. Stojí potom veľa úsilia a času.

V podstate je naša Zem planétou hmyzu. To len my ľudia si navrávame, že sme pánmi zemegule. Hmyz je ďaleko početnejší ako my. Celková hmotnosť hmyzu prevažuje hmotnosť ľudstva 17-krát. Hmyz je nevyhnutný pre fungovania ekosystému ako potrava pre iné živočíchy, aj ako opeľovač či ako recyklátor živín. Ale vie byť otravný. 

Na komáre skúste klinčeky, škoricu, alebo pelargónie

Komár útočný (Aedes vexans), autor ilustrácie: Silvia Harmadyová, zdroj ilustrácie: Beliana.sav.sk

Existuje až 3100 druhov komárov, ale vždy sajú iba samičky, ktoré sú schopné vysať až trojnásobok svojej vlastnej hmotnosti. Komáre za noc prejdú pokojne aj 10 kilometrov, ale nie sú žiadni excelentní letci. Dosahujú rýchlosť maximálne 3 km/h, vážia od 2 do 2,5 mg a prenášajú nebezpečné choroby, na ktoré umrie až milión osôb ročne.

Svrbivé štípance od komárov, ktoré sa ráno objaví po celom tele, sú bohužiaľ v lete častou daní za to, že spíme pri otvorenom okne – najmä ak si rozsvietime. Komáre sú aktívne najmä v noci, ráno a večer, cez deň sú väčšinou schované na chladných miestach, aj keď niektoré druhy sajú aj behom dňa. Bezpečným poznávacím znamením je piskľavý tón, ktorý vydávajú jednak chvením krídiel, ale tiež hlasivkami. Akonáhle bodnú, dostanú sa do rany sliny obsahujúce látky, ktoré bránia zrážanlivosti krvi a pôsobia zároveň proti bolesti, čo znamená, že napadnutý hostiteľ nič nezistí a komár môže kľudne sať.

So slinami sa ale do tela môžu dostať aj nebezpečné choroby. Akonáhle sú cudzie látky v ľudskom tele zaznamenané, organizmus sa bráni a prichádza svrbenie. Škrabanie sa ale neodporúča, pretože aktivuje ďalšie látky zo slín komárov a začne začarovaný kruh…

Komáre nemajú radi arómou klinčekov alebo škorice. Skúste teda mištičky s týmto korením nechať položené na parapete alebo ním naplňte plátené vrecúška a zaveste ich po dome. Ďalším riešením bez použitia chémie sú žiarovky či lampy proti hmyzu, ktoré sa dávajú pred vchodové dvere, alebo na terasy. Hmyz je priťahovaný svetlom a keď priletí na drôtenú konštrukciu, je usmrtený slabým elektrickým výbojom. 

Zdroj fotografie: Urobsisam.sk

Ako ochranu proti komárom možno použiť aj rastliny. Skúste vysadiť v kvetináči na parapet muškáty, aksamietnice, palinu, levanduľu, šalviu či mätu. Môžete pár lístkov z týchto rastlín pravidelne odtrhávať a nechať v miestnosti.

Muchy odoženie ocot

Zdroj fotografie: Urobsisam.sk
Pobyt v miestnosti cez deň zase dokonale dokážu otráviť muchy a mäsiarky. Otravné bzučanie však nie je to najhoršie, čo ich prítomnosť prináša. Muchy môžu sadať predtým vonku na výkaly a následne na jedlo, alebo vám doma naklásť vajíčka. Na svojom tele a vo svojich výkaloch môžu prenášať patogény, kontaminovať potraviny a prispievať k prenosu chorôb prenášaných potravinami. Vo väčších počtoch môžu byť fyzicky nepríjemné. Medzi “babské rady”, ako muchy odradiť, patrí zvarený ocot, avšak jeho nepríjemná vôňa možná vyženie z domu aj vás samotných.
Zdroj fotografie: Archív redakcie
Lepivá papierová mucholapka rozvešané po dome príliš parády v interiéri neurobí, ale je účinná. Možno ich buď zakúpiť, alebo podomácky vyrobiť z kartónových pásikov potretých zmesou cukru a sirupu.
Zdroj fotografie: Archív redakcie

Prevencia je najistejšia. Vybavte okná a dvere sieťami, aby sa hmyz nedostal dovnútra. Minimalizujete možnosť vniknutia nepozvaných návštevníkov do svojho domova. Oplatí sa teda investovať do kvalitných sietí proti hmyzu. Inštalovať je možné do okien, ale aj do dverí, a to vstupných, balkónových aj tých na terasu. Vyberať môžete z niekoľkých typov sieťovín. K dostaniu sú aj protipeľové siete pre alergikov alebo zvlášť siete odolné proti pretrhnutiu, ktoré sa oplatí inštalovať majiteľom psov alebo mačiek.

Chrániť treba aj domácich miláčikov

Kliešť na hlave psa po prechádzke v prírode. Zdroj fotografie: Nasezdravie.sk

Aj domáci miláčikovia majú teplú krv, ako my ľudia a tiež sú pre hmyz zaujímavými objektami. Zabráňte blchám, kliešťom a ďalším nepriateľom, ktorí v prírode číhajú, aby ich potrápili. Ochrana pred parazitmi je predpokladom k spokojnému a zdravému životu nielen pre nich, ale aj pre vás. 

Ak beriete psa na prechádzky do prírody, alebo so sebou na huby, má zmysel chrániť ho pred kliešťami napríklad obojkom s repelentnými účinkami. Ten slúži na boj proti vonkajším parazitom. Obojok funguje predovšetkým ako prevencia voči blchám a kliešťom. Antiparazitný účinok je účinný 7-8 mesiacov. Po nasadená psovi alebo mačke, začne byť obojok aktívny po približne dvoch dňoch a uvoľňuje antiparazitné látky. Dôležité je, aby bol obojok v priamom kontakte so srsťou zvierať. Medzera medzi obojkom a kožou by mala byť zhruba na dva prsty.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články