Prehľad správ

Najnovšie články

Chytrý popruh ukáže ako je pes šťastný

Pravidelne v januári sa svet budúcnosti stretáva v Las Vegas. Nie kvôli hazardu, ale chodí tam na start-upový technologický veľtrh CES. Stal sa z neho najväčšia svetová prehliadka technologických noviniek. Tento rok tam vystavovalo 4 500 firiem. Kto dnes nevystavuje vo Vegas na CES, ako keby ani nebol! 

Celý svet tam s otvorenými očami hltá vynálezy, ktoré doteraz videl len v sci-fi. Pochopila to napríklad aj automobilka BMW. Miesto tradičného autosalónu v Paríži, kde vystavovať nebude(!), sa tento rok radšej so svojim technologickými inováciami ukázali bavoráci medzi rôznymi dronmi, tabletmi a počítačovými hrami v Las Vegas. BMW sa už nepovažuje podľa vyjadrenia jej viceprezidenta Alejandra Vukoticha za automobilku, ale za „technologickú firmu“.

Päť nápadov z CES 2020, ktoré môžu v krátkom čase podstatne zmeniť svet v ktorom dnes žijeme.

1. Impossible Pork

Bravčové mäso je celosvetovo najviac konzumovaný druh mäsa a najviac sa ho zje v Ázii, kde žije 4,4 miliardy ľudí. Spoločnosť Impossible Foods chce nahradiť bravčovinu rastlinným produktom Impossible Pork. Keďže 14,5% celosvetových emisií skleníkových plynov pochádza z hospodárskych zvierat, výroba náhrad mäsa z rastlín by mohla mať pozitívny vplyv na životné prostredie a mohla by pomôcť zabezpečiť dostatok potravín, keďže populácia do roku 2050 vzrastie na 9 miliárd. Pestovanie rastlín zaberá oveľa menej pôdy, ako je potrebnej pre chov zvierat.

2. Mesto budúcnosti Toyota Woven City

Japonská automobilka Toyota predstavila víziu mesta, ktoré sa chystá vybudovať neďaleko hory Fuji na mieste opustenej továrne. Mesto budúcnosti je najambicióznejšou ideou predstavenou na tohtoročnom veľtrhu. Toyota vytvorí mesto – experimentálne laboratórium budúcich technológií. Vrátane vozidiel s vlastným pohonom, ktoré sú poháňané vodíkovými palivovými článkami, robotmi, inteligentnými domami a novými formami osobnej mobility.

Nebudú tam existovať žiadne vozidlá riadené ľuďmi, pretože jadrom koncepcie Woven City je, že dnešné mestá sú postavené pre automobily a toto nové mesto bude vybudované pre udržateľnejšie formy dopravy, kde „ručné“ riadenie dopravných prostriedkov ľuďmi už nebude potrebné a asi ani povolené.

Zdroj fotografie: Toyota

3. Aplikácia Withings ScanWatch

Aplikácia, ktorá hľadá príznaky spánkového apnoe. Zariadenie obsahuje elektrokardiogram, fotopletysmografiu pre zobrazenie rytmu srdca, vybavenie pre analýzu kyslíka v krvi a software pre hlbšiu analýzu spánku. Takto dokáže zistiť spánkové apnoe. O pár rokov budeme zmätení, že sme niekedy robili toľko rozhodnutí o našom zdraví bez toho, aby sme mali exaktné údaje, alebo aby sme pochopili, čo sa v skutočnosti s našim telom deje.

 

4. Počítače sa budú skladať ako telefóny

Dizajn spoločnosti Intel „Horseshoe Bend“ skúma novú budúcnosť pre počítače. Skladacie telefóny boli jednou z najhorúcejších tém na CES v roku 2019 a v roku 2020 by to mohli byť skladacie notebooky. Horseshoe Bend je v podstate 17-palcový tablet, alebo počítač typu všetko v jednom a dá sa zložiť na polovicu, aby sa z neho stal 12,5-palcový notebook s dotykovou obrazovkou na jednej polovici a dotyková klávesnica a touchpad na druhej strane. K dispozícii je tiež hardvérová klávesnica, ktorá sa môže posúvať po spodnej dotykovej obrazovke. Je tam pre tých, ktorí nemajú radi virtuálne klávesnice. Je to dizajn, ktorý chce posunúť počítače vpred niekoľkými novými smermi.

 

5. Inteligentný displej spoločnosti Mui Lab

Jedným z trendov na CES 2020 bolo, že moderná technológia sa stáva menej rušivou, jemnejšou a citlivejšie sa kombinuje jej dizajn do prostredia. Spoločnosť Mui Lab navrhla inteligentný displej z prírodného dreveného povrchu. Vyzerá to ako normálny prúžok dreva, ale keď prejde do režimu displeja, rozsvieti sa pomocou tlačidiel alebo správ, ktoré sa zobrazujú priamo na povrchu dreva.

Ako sa práve cíti váš pes?

Zdroj fotografie: Inupathy

Japonský start-up Inupathy ukázal špeciálny postroj pre psa, ktorý dokáže zmerať a signalizovať okoliu, akú náladu má štvornohý psí kamarát. Spoznáme to podľa farebných LED svetielok, ktoré sa zafarbia na postroji psa.

Akoto to celé funguje? Senzory umiestnené na popruhu merajú zmeny frekvencie srdca, tieto zodpovedajú emóciám. Prístroj ich tak priebežne analyzuje a tak majiteľ pozná, ako sa práve jeho psík cíti. Päť rozličných farebných signálov ukazuje v reálnom čase jeho pocity (uvoľnený, vzrušený, šťastný, zainteresovaný a stresovaný).

Cez aplikáciu sa v mobilnom telefóne dajú zaznamenávať aj časové prehľady týchto nálad. Zariadenie nám povie to, čo sme doteraz len hádali zo skúseností a z pohľadu na vrtiaci chvost a vrčanie havkáča. Vytvoril ho Japonec Jiji Yamaguchi po tom, čo dostal ideu, že by chcel kedykoľvek presne vedieť, ako sa práve cíti jeho pes.

Vymyslel vecičku Inupathy. Cena zariadenia ešte nie je známa, ale na trhu by sa malo objaviť ešte v tomto roku.

 
Zdroj fotografie: Inupathy

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články