Prehľad správ

Najnovšie články

Čokoláda je dar od bohov

Máte stres? Nervy vám upokojí čokoláda. Je to známa rada s ktorou budú súhlasiť aj vedci. Čokoláda, resp. kakao nášmu organizmu prospieva. Ale… nie je čokoláda ako čokoláda.

Najskôr pár viet o tom kde sa vlastne toto pokušenie vzalo. Prvé spracované kakaové plody ľudstvo poznalo už pre 2500 rokmi pred n. l. v Južnej Amerike. Mayovia a Aztékovia semená kakaovníka drtili a zo vzniknutého prášku vyrábali nápoj. Verili, že je zdrojom múdrosti a sily. Mayovia pripravovali nápoj s čili, čiernym korením a vodou. Kakaové bôby mali nielen funkciu pochúťky, ale aj mayského platidla, tak boli vzácne.

Zdroj fotografie: mexicocolore.co.uk

Nápoj z kakaových semien bol určený len pre Aztécku elitu. Panovník Montezuma údajne vypil denne až 50 dávok kakaového nápoja. Vyobrazenie pochádza z tzv. Florentského kódexu. 

 
Dobová kresba kakaovníka od Girolama Bezoniho v knihe La Historia del Mondo z roku 1565. Zdroj fotografie: mexicocolore.co.uk

Krištof Kolumbus priviezol kakaové plody na španielsky kráľovský dvor. Lenže tam v záplave iných pozoruhodností unikli záujmu a upadli do zabudnutia. Pre Európu ich objavil španielsky dobyvateľ Hernando Cortés (1485 – 1547), ktorý si všimol, že domorodci semená kakaovníka používajú ako platidlo. Zapísal si, že za stovku plodov sa dá kúpiť silný otrok. Okamžite založil plantáž, dúfajúc, že našiel zdroj, ktorý bude produkovať takmer bez práce hotové peniaze. Problém je v tom, že to nie je také ľahké, lebo kakaovník je krehká rastlina, vyžaduje si veľa vlhkosti, je citlivý na vietor a začne plodiť až po piatich rokoch. Nech už to bolo akokoľvek, Hernando Cortés, na rozdiel od Columbusa, mal s kakaom na španielskom dvore úspech. Kakao, cukor a vanilka, ktoré sa do čokoládového nápoja pridávali, neboli v Európe lacné suroviny, preto bol čokoládový nápoj iba pre najbohatších. Španieli si dlhé roky svoje čokoládové tajomstvo strážili.

S čokoládovou mániou inšpirovaný obraz namaľoval Jean-Etienne Liotard v rokoch 1743–1745. Obraz predstavuje mladú slúžku, ktorá nesie panstvu tácku so šálkou tekutej čokolády a pohárom vody. Maliar zachytil rituál spojený s drahou maškrtou vtedajších vyšších spoločenských tried. Zdroj fotografie: archív MR

To bola minulosť čokolády. A aká je jej budúcnosť? Zdá sa, že bude sľubná, lebo vedci zistili, že obsahuje prospešné nášmu telu – železo, draslík a vápnik. Obsahuje flavonoidy a polyfenoly, teda antioxidanty, ktoré majú schopnosť prevencie voči niektorým druhom rakoviny. Čokoláda je dobrá aj ako prevencia proti kardiovaskulárnym chorobám. Poslúži nám ako prvá pomoc pri vyčerpaní a fyzickej námahe prejavujúcej sa napríklad kŕčmi. Je prostriedkom, ako rýchlo dostať do organizmu chýbajúci horčík.

Je tu jedno veľké ALE. Iba vtedy, ak konzumujeme kvalitné druhy čokolády! To sú také, ktoré obsahujú vysoký percentuálny podiel kakaového prášku, napríklad horká čokoláda s najmenej 70 percentným podielom kakaa. Do menej kvalitných čokolád výrobcovia pridávajú vyššie percento cukru a lacných rastlinných tukov. Takáto pseudočokoláda vo veľkom množstve organizmu škodí. Ako poznať dobrú čokoládu? Musíte čítať výrobcom uvedené ingrediencie. Základ je čo najvyšší obsah kakaa a čo najmenej cukru. Palmový olej a podobné „pochúťky“ tam tiež nepatria. Napovie aj cena. Kvalitná čokoláda lacná určite nie je.

Resumé: Výhody čokolády

⦁ Čokoláda obsahuje vysoký podiel antioxidantov.
⦁ Horká čokoláda obsahuje množstvo flavonoidov, teda látok s výraznými antioxidačnými účinkami.
⦁ Čokoláda pozitívne pôsobí na celý organizmus, hlavne na naše cievy.
⦁ Konzumácia čokolády uvoľňuje endorfíny, ktoré prinášajú duševné upokojenie a znižujú úzkostné stavy.
⦁ Čokoláda má vysoký obsah horčíka pomáha telu v menšej miere zdržiavať v sebe vodu.
⦁ Čokoláda môže znižovať hladinu cholesterolu.
⦁ Čokoláda pozitívne pôsobí na srdce a krvný tlak. Podľa niektorých odborných štúdií, aby ste dosiahli tento účinok, musíte denne skonzumovať asi 20 gramov min. 70 percentnej horkej čokolády.
⦁ Čokoláda môže zaháňať bolesť. Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Neuroscience, pokusné krysy reagovali na bolesť pomalšie, keď práve jedli čokoládu. U iných potravín tento efekt výskumníci nezistili.

Jeden tip na čokoládové orgie. Kúpte si kvalitnú čokoládu, nájdite si chvíľu iba pre seba a pustite si film ČOKOLÁDA (r. 2000) s Juliette Binoche a Johnny Deppom. Stačí ochutnať iba raz a už nebudete túžiť po ničom inom. V príbehu čoraz viac ľudí pozná chuť čokolády a nechce sa jej vzdať za žiadnu cenu. Pribúda priateľov a aj obdivovateľov. Nastal čas, aby sa prejavili skryté túžby. Stačí si dať čokoládu… Film zaznamenal päť oscarových nominácií.

Zdroj fotografie: tmbd.org

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články